آموزش باغبانی

آموزش کامل طرز کاشت شوید در گلدان و حیاط منزل

کاشت شوید (1)

شوید گیاهی مدیترانه ای است و در همه دنیا رشد می کند. در طول رشد ، به ویژه در مرحله رشد گل و تولید میوه ، به هوای گرم و نور کافی احتیاج دارد. این گیاه به سرما حساس نیست.

برای مشاهده تنوع گل های آپارتمانی و خرید نهال می توانید به سایت باغ نت مراجعه کنید.

 

راهنمای کاشت شوید

شوید گیاهی متعلق به تیره Umbelliferae است و نام علمی آن Anethum graveolens L. این گیاه بومی جنوب اروپا است و یکی از سبزیجات فصل سرما است. شوید گیاهی یک ساله یا دو ساله است. برش های روی آن به قدری زیاد است که به رشته ای نازک تبدیل شده و شکلی مانند پر دارد.
شوید گیاهی با رشد زیاد است و ارتفاع آن به حدود 1 متر می رسد. نوعی بذر کم رشد این گیاه وجود دارد که با کاشت بذر انجام می شود که مناسبترین روش برای کاشت شوید همان روش کاشت بذر خواهد بود.
یکی از کاربردهای معمول این گیاه استفاده از شاخه های تازه و خشک آن به عنوان ادویه و طعم دادن به انواع غذاها است. شوید یک محصول بهاری است.

گیاه شناسی شوید

شوید گیاهی است یک ساله به ارتفاع 30 سانتی متر تا 1 متر (گاهی بیشتر) و ریشه ای مستقیم ، مخروطی و سفید دارد. طول ریشه بین 10 تا 30 سانتی متر متغیر است. ساقه شاخه ای استوانه ای بدون مو است ، دارای خطوط طولی و در گره ها کمی فرو رفته است.
برگها کوچک، متناوب، کرکدار، با دمبرگهایی تقسیم شده به برشهای نازک و به شکل نخ است. گلها کوچک، دو جنسیتی و زرد رنگ هستند. طول تخمک پنج تا شش میلی متر ، عرض آن سه تا چهار میلی متر و ضخامت آن 0.5 تا 1 میلی متر است. رنگ میوه آن قهوه ای تیره است. در قسمت تحتانی میوه چهار و در قسمت فوقانی دو سلول روغن اساسی وجود دارد.

 

نیاز اکولوژیکی شوید

شوید گیاهی مدیترانه ای است و در همه دنیا رشد می کند. در طول رشد ، به ویژه در مرحله رشد گل و تولید میوه ، به هوای گرم و نور کافی احتیاج دارد. این گیاه به سرما حساس نیست و دانه ها می توانند در دمای پایین رشد کنند. دمای مطلوب برای جوانه زنی بذر 8 تا 10 درجه سانتیگراد است. دوره رویشی گیاه کوتاه است. از زمان بذر تا رسیدن میوه 100 تا 120 روز طول می کشد.
اگر بذرهای کاملا رسیده در جای مناسب ذخیره شوند ، برای دو تا سه سال جوانه زنی خوبی دارند. شوید تقریباً در هر نوع خاکی قابل کشت است به استثنای خاکهای بسیار سبک و عاری از مواد مغذی و خاکهای رس سنگین. خاکهای مناسب برای پرورش شوید خاکهایی با بافت متوسط ​​و رطوبت کافی. این گیاه رشد و نمو سریع قبل از گلدهی دارد. در طول رشد به مقدار زیادی آب نیاز دارد.

آماده سازی خاک برای کاشت شوید

شوید به بستر مناسب و عاری از علف های هرز نیاز دارد. سطح خاک باید نرم ، کم و بیش متراکم باشد و بلند نباشد تا بذرها به طور مساوی جوانه بزنند. در پاییز زمین باید شخم زده شود. و یک سوم نیتروژن باید بهمراه کلیه کودهای فسفره و پتاسه لازم به خاک اضافه شود و سپس در اواخر ماه مارس با ساخت یک دیسک مناسب ، توفان ها را شکسته و کلوخ ها را خرد کرده و زمین را برای زراعت از آنجا که بذر گیاه کوچک است ، برای قرار دادن بذر به خوبی باید سطح خاک نرم و متراکم باشد. بنابراین قبل از کاشت توصیه می شود برای غلظت خاک سطح ، غلتک سبک انجام شود و پس از کاشت برای تماس بذرها با خاک لازم است غلتک سبک انجام شود تا سرعت جذب آب و مواد مغذی تسریع شود. تسریع و هماهنگی رشد بذر.

 

تاریخ و فواصل کاشت شوید

شوید ، مانند اکثر گیاهان یک ساله ، می تواند به تناوب با هر گیاهی رشد کند. اگر شوید برای استفاده از بدن رویشی آن کشت شود ، می توان هر نوع گیاهی را قبل و بعد از آن پرورش داد. شوید را می توان با برخی گیاهان دوساله که دارای روغنهای اساسی هستند مانند زیره دوسالانه و مریم گلی مخلوط کرد. بهتر است شوید به طور متناوب با غلات پرورش یابد. زمان و روش کاشت شوید بستگی به نحوه استفاده از اجزای گیاه (بذر یا بدن رویشی) دارد.
اگر هدف کاست تهیه بذر و استخراج اسانس از بدن رویشی گیاه است ، کشت را مخلوط نکنید و زمان مناسب برای کاشت شوید اوایل بهار (اواخر مارس) است. اگر هدف از کاشت شوید استفاده از آن به عنوان ادویه و سبزی باشد ، از اواسط آوریل تا اواخر ماه مه زمان مناسب برای کاشت گیاه است و می توان از کشت مخلوط نیز استفاده کرد. عمق بذر 1.5 تا 2 سانتی متر مناسب است و اگر برای استفاده از بدن رویشی و ادویه جات کاشته شود ، فاصله ردیف ها 12 سانتی متر است ، اما اگر هدف از کاشت شوید استخراج اسانس از بدن رویشی گیاه باشد گیاه 24 سانتی متر از یکدیگر مناسب خواهد بود. مقدار بذر مورد نیاز در هر هکتار 12 تا 20 کیلوگرم است (بستگی به کیفیت رویشی بذر دارد). تعداد دانه در هر متر طول ردیف باید 100 تا 200 باشد.

برای مشاهده تنوع گل و گیاهان آپارتمانی و همچنین خرید گل کلیک کنید.

 

روش کاشت شوید

شوید را می توان در قطعه یا به صورت ردیفی پرورش داد. به منظور تولید حداکثر میزان اسانس باید به صورت ردیفی کشت شود. از آنجا که بذرها کوچک هستند ، بهتر است که ذرات خاک ریز و متراکم باشند. پس از کاشت ، لازم است یک غلتک سبک ساخته شود و باعث شود بذر با خاک تماس پیدا کند و جوانه زنی و جوانه زنی آن را تسریع کند. خاک باید بلافاصله پس از کاشت آبیاری شود.

 

روش کاشت شوید در باغ و باغچه

ابتدا طرح را با توجه به مقدار بذر مورد نظر برای کاشت آماده کنید. واژگونی خاک باعث رشد بهتر گیاه می شود. سپس قطعه را آبیاری کنید. بذرهای شوید در عمق نیم اینچ سطح خاک کاشته می شوند. پس از کاشت ، کمی خاک بر روی آن ریخته و خاک را مرطوب کنید.

 

روش کاشت شوید در گلدان

گلدان مناسب را با مقدار مناسب بذر تهیه کنید. مطمئن شوید گلدان خوب آبکش شده باشد. خاک را در گلدان ریخته و بذرها را در عمق نیم سانتی متری خاک بکارید ، گلدان را آبیاری کرده و گلدان را به محلی که دارای نور مناسب است منتقل کنید.

 

کاشت شوید در گلدان (1)

روش داشت شوید

کنترل علف های هرز در طول رشد گیاه ضروری است. یک تا دو هفته قبل از کاشت شوید ، از علف کش مرکازین به مقدار 4.3 تا 5.5 کیلوگرم در هکتار برای از بین بردن علف های هرز استفاده می شود. قبل از کاشت بذر می توان از علف کش مالوران به میزان چهار تا پنج کیلوگرم در هکتار به عنوان محلول پاشی استفاده کرد. هنگامی که گیاه به ارتفاع 10 تا 12 سانتی متر می رسد ، علف کش آفالون با سرعت دو کیلوگرم در هکتار استفاده می شود. اما وقتی هدف استفاده از بدن رویشی به عنوان سبزی یا ادویه است ، نباید از علف کش مالوران در این مرحله (ارتفاع 10 تا 12 سانتی متر) استفاده شود زیرا محصول باید مدتی قبل از خروج گیاه از ساقه برداشت شود. از جمله آفات شوید شته هایی هستند که می توانند از فسدرین 0.1 تا 0.2٪ استفاده شوند. 0.0٪ یا سرمایه به عنوان محلول پاشی قبل و بعد از گلدهی استفاده شد.

 

برداشت شوید

زمان و روش برداشت به نوع گیاه مورد استفاده بستگی دارد. بهترین زمان برای برداشت بدن رویشی (به عنوان سبزیجات و ادویه) قبل از ساقه زدن است. محصول را می توان با کمی تأخیر ، یعنی از ابتدای ساقه زنی برداشت کرد. گیاهان باید حداکثر در فاصله 25 تا 35 سانتی متری از سطح زمین برداشت شوند ، برای استفاده از بدن رویشی بعنوان ادویه باید پس از جمع آوری خشک شود ، که این امر را می توان در هوای آزاد با خشک کنهای برقی در درجه حرارت 40 تا 50 درجه سانتیگراد انجام داد. . عملکرد بدن رویشی خشک شوید 0.3 تا 0.5 تن در هکتار است که از 4 تا 6 تن گیاه تازه حاصل می شود.

اگر هدف از کاشت شوید استخراج اسانس از بذرها یا بدن رویشی آنها باشد ، باید محصول را زمانی برداشت کرد که حاوی حداکثر میزان اسانس باشد. لازم به ذکر است که از شروع جوانه زنی بذر تا ساقه 35 تا 40 روز و از ابتدای گلدهی تا گلدهی 50 تا 70 روز طول می کشد. از ابتدای گلدهی تا تشکیل میوه 40 تا 45 روز طول می کشد. برای استخراج اسانس از بدن رویشی بهتر است گیاهان را از ناحیه 20 تا 25 سانتی متر در قسمت فوقانی ببرید. می توان بدن رویشی را با دست یا ماشین از بین برد. عملکرد بدن رویشی 15 تا 25 تن در هکتار است که 40 تا 80 کیلوگرم روغن اساسی از آن استخراج می شود.

اگر هدف جمع آوری بذر باشد ، جمع آوری در یک یا دو مرحله انجام می شود. جمع آوری در دو مرحله شامل زباله های زیادی است و برداشت یک مرحله ای مناسب تر است. در یک مجموعه یک مرحله ای ، بعد از رسیدن میوه های چترهای اصلی ، همه چترها را جمع می کنند. پس از خشک شدن ، آنها را کوبیده و تمیز می کنند. در جمع آوری دو مرحله ای: در اوایل تشکیل میوه ، آنها گیاهان را از قسمت فوقانی گیاه به طول 30 تا 40 سانتی متر می برند و پس از مدتی روی زمین ، آنها را جمع می کنند (اقدامات فوق توسط دستگاه صورت انجام می شود. طول می کشد). میزان عملکرد بذر 7/0 تا 8/1 تن در هکتار است که از این مقدار 20 تا 40 کیلوگرم اسانس حاصل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *