آموزش باغبانی

مهم ترین بیماری ها و آفات درخت سیب

آفات درخت سیب

آفات و بیماری های درختان سیب می توانند باعث آسیب جزئی یا آسیب های عمده ای مانند کاهش بهره وری یا حتی مرگ درخت شوند. خوشبختانه باغ ها می توانند با کاشت گونه های مقاوم به بیماری از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنند. در زیر برخی از بیماری های رایج درخت سیب را ارائه می دهیم. باسایت باغ نت همراه باشید.

لکه سیاه سیب یکی از آفات و بیماری های درخت سیب

لکه سیاه سیب یکی از شایع ترین و جدی ترین آفات و بیماری های سیب است. این بیماری معمولا در اوایل تا اواسط بهار دیده می شود و در هوای بارانی بیشتر دیده می شود. این بیماری توسط یک قارچ (Venturia inqequalis) ایجاد می شود که بر روی برگ های آلوده روی زمین زمستان گذرانی می کند. اسپورهای این قارچ در فصل بهار در هوای مرطوب آزاد می شود و با باد به برگ های آسیب پذیر تازه در آمده حمله می کند.

لکه سیاه سیب ابتدا به صورت لکه های کوچک زیتونی در سطح زیرین برگ ها ظاهر می شود. با پیشرفت قارچ، لکه هایی روی برگ ها ظاهر می شود که می تواند سیاه یا خالدار با لبه های مشخص باشد. درختانی که به شدت آسیب دیده اند ممکن است تا اواسط تابستان بدون برگ باشند و درخت را در برابر سایر بیماری ها آسیب پذیر کند.

لکه سیاه یا قهوه ای یا بافت نرم روی میوه ایجاد می شود. لکه ها ممکن است سفت یا ترک خورده باشند، اما معمولاً روی داخل میوه تأثیر نمی گذارند. اکثر واریته های نهال سیب به بیماری لکه سیاه مقاوم هستند. اگر این بیماری یک مشکل رایج در منطقه شماست، گونه های مقاوم را انتخاب کنید. در پاییز به سرعت برگها و بقایای پایه درخت را جمع آوری کنید و در اوایل بهار به درختان آسیب دیده کود ضد قارچ بدهید.

بیماری آتشک

آتشک یکی از آفات و بیماری های درخت سیب است که یک بیماری باکتریایی است که در بسیاری از مناطق گسترش می یابد و کنترل آن دشوار است. درختان آسیب دیده ممکن است گل های قهوه ای و برگ های قهوه ای داشته باشند.

شاخه‌ها و شاخه‌ها ممکن است سیاه یا قهوه‌ای با زخم‌های باز که مایعی تیره ترشح می‌کنند، شوند. شاخه های اصلی ممکن است به عقب خم شوند و شکل چوب را به خود بگیرند. این بیماری در درختان آلوده زمستان گذرانی می کند و در فصل بهار توسط باران و حشرات پخش می شود.

کود دهی را در بهار قبل از رشد درخت انجام دهید، اما از کوددهی بیش از حد خودداری کنید زیرا باعث رشد سریع می شود و درخت را در برابر آلاینده ها مستعد می کند. شاخه های آسیب دیده را در اواخر زمستان که درخت زمستان گذرانی می کند، قطع کنید. قطع درخت در حالی که هنوز در حال رشد است باعث گسترش بیشتر بیماری می شود. در صورت امکان شاخه ها را بسوزانید تا باکتری های زنده را از بین ببرید. در ملک خود شاخه نگذارید.

لکه چوب پنبه ای یکی از آفات و بیماری های درخت سیب

لکه چوب پنبه ای شبیه تگرگ یا آسیب حشرات است، اما این بیماری به دلیل کمبود کلسیم و pH خاک ایجاد می شود. لکه ها به شکل سوراخ های کوچک در پوست سیب در حال رشد ایجاد می شوند. اندازه این سوراخ ها تا 3 سانتی متر می رسد و می توانند صاف یا تیره باشند. میوه را می توان خورد، اما سر آن ظاهر را خراب می کند.

همانطور که کارشناسان خاک پیشنهاد می کنند، اگر PH خاک کمتر از 6 باشد، آهک را به خاک اضافه کنید. کلرید کلسیم را به نسبت 1.5 قاشق غذاخوری کلرید کلسیم به 1 گالن آب برای هر درخت روی درخت اسپری کنید. 4 بار اعمال کنید. ابتدا بلافاصله پس از گلدهی کامل، سپس هر 10 روز یکبار برای کنترل لکه اسپری کنید.

سفیدک سطحی

سفیدک سطحی یکی از شایع ترین آفات و بیماری های سیب است که توسط قارچ (Podosphaera leucotricha) ایجاد می شود که ابتدا به صورت یک ماده سفید قابل لمس در سطح زیرین برگ ها ظاهر می شود. با رشد و گسترش قارچ، برگ ها خشک می شوند، رشد آنها ناقص و کوتاه است و نقاط سیاه و کوچکی روی برگ ها و شاخه ها ظاهر می شود.

از گونه های حساس به کپک پودری سطحی خودداری کنید. درختان را در یک روز آفتابی بکارید و آنها را در فاصله توصیه شده برای گردش هوای خوب نگه دارید. در اوایل بهار روی درختان گوگرد یا گوگرد آهک بپاشید.

پوسیدگی سیاه و لکه برگی چشم قورباغه ای

پوسیدگی سیاه و لکه برگی چشم قورباغه ای از مهمترین آفات درختان سیب هستند. این بیماری توسط (Botryosphaeria obtuse) ایجاد می شود و در ابتدا به صورت لکه های قهوه ای رنگ در نوک میوه ها ظاهر می شود. سپس لکه ها به صورت متحدالمرکز بزرگ می شوند و در نهایت میوه را سیاه و پوسیده می کنند.

برگها ممکن است با لکه های قهوه ای کوچک یا سوراخ های کوچک پوشیده شده باشند. سپس بیماری به شاخه های درخت سرایت می کند و در نهایت درخت را می کشد.

برای کنترل بیماری تمام قسمت های آلوده درخت را قطع کنید و بلافاصله آنها را بسوزانید و از بین ببرید. درختان ضعیف‌تر آلوده به آتشک ممکن است بیشتر در معرض پوسیدگی سیاه باشند. درختان را زمانی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند با کاپتان یا گوگرد سمپاشی کنید.

پوسیدگی فیتوفتورایی ​​یکی از آفات و بیماری های درخت سیب

این بیماری با آسیب ناشی از زمستان یا خاک مرطوب اشتباه گرفته می شود. زیرا قارچ های عامل آن (فیتوفتورا) در خاک سنگین و مرطوب رشد می کنند. درختان آلوده به این بیماری ممکن است قدرت و رشد را کاهش داده و برگهای زردی داشته باشند که در پاییز بنفش می شوند.

داروهای ضد قارچی که می توان برای درمان این بیماری استفاده کرد به ندرت مفید و موثر هستند و برای پرورش دهندگان خانگی توصیه نمی شود. به جای استفاده از قارچ کش، درختان سیب را در خاک رسی سبک مخلوط با کمپوست بکارید. اگر خاک شما سنگین است و فاقد زهکشی مناسب است، یک تپه یا بستر مرتفع برای گیاه درست کنید.

حرف پایانی

ما سعی کرده ایم مهم ترین آفات و بیماری های درخت سیب و همچنین نحوه محافظت در برابر آنها را برای شما شرح دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *