آموزش باغبانی

خرید و قیمت خاک برگ

خرید خاک برگ

برای داشتن یک گیاه جذاب به یک بستر ایده آل برای رشد ریشه لازم دارید. خاک گلدان باید بگونه ای باشد تا بتواند لازم گیاه به آب و عناصر غذایی را به خوبی تامین کند.خاک برگ درترکیب با دیگر کودهای آلی برای کاشت گیاهان گلدانی خیلی مناسب است. خاک برگ کود آلی هست که از بقایای گیاهی و شاخ و برگ ساخت می شود و به عنوان یک بستر ایده آل برای کاشت انواع گیاهان زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. شاخ و برگ گیاهان بر اثر تلاش میکرو ارگانیسم ها تجزیه می شود و به ذرات ریز تبدیل می شود که برای افزایش تخلخل و سبک کردن خاک گلدان خیلی مناسب است. در ادامه با سایت باغ نت همراه باشید.

 

خاک برگ چیست؟

خاک برگ از تجزیه شاخ و برگ خرد شده گیاهان به دست می آید این محصول می تواند بستر ایده آلی برای رشد ریشه مهیا کند در این بستر ریشه می‌تواند به راحتی در عمق خاک نفوذ کند و آب و عناصر غذایی را جذب کند. خاک باغچه و خاک زراعی به دلیل اینکه زهکشی مناسبی ندارد به تنهایی برای گیاهان زینتی و آپارتمانی مناسب نیست، به همین دلیل بهتر هست با خاکبرگ که وزن سبکی دارد مخلوط گردد، تا تهویه مناسبی برای ریشه مهیا شود.

خاکبرگ فاقد مواد شیمیایی هست و یک بستر کشت ارگانیک شمار می شود. این محصول زیادتر در ترکیب با دیگر کود های آلی به عنوان خاک گلدان مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از خاک برگ

برای آماده کردن خاک گلدان ابتدا یک لایه سنگریزه برای ایجاد تهویه و زهکشی مناسب جهت خروج آب اضافی در کف گلدان قرار دهید. سپس گیاه را داخل گلدان قرار بدهید به گونه ای که طوقه ( محل اتصال ریشه به ساقه) پایین تر از لبه گلدان قرار گیرد.

گلدان را از خاک برگ ترکیب با خاک زراعی مرغوب و کمپوست پر کنید. کمی آن را فشار بدهید تا گیاه به خوبی استقرار یابد بعد از کاشت گیاه را آبیاری کنید تا تمام خاک گلدان مرطوب شود.

خاک برگ به دلیل اینکه از نظر عناصر غذایی ضعیف می باشد به تنهایی نمی تواند به عنوان بستر کشت عناصر غذایی مورد لازم گیاه را تامین کند، به همین دلیل باید با خاک زراعی، کمپوست، ورمی کمپوست و پرلیت ترکیب شود. در فروشگاههای کشاورزی خاک آماده گلدان با ترکیبهای گوناگون از کمپوست، خاکبرگ، ورمی کمپوست، پرلیت، کوکوپیت، پیت ماس و خاک زراعی عرضه می شود.

مشخصات خاک برگ با کیفیت

زمان خرید خاکبرگ حتماً به چند نکات زیر توجه کنید.

1- خریداری شده بدون بو باشد

2- عاری از هر گونه بذر علف هرز باشد.

3- به خوبی تجزیه شده باشد.

4-  با کیفیت رنگ تیره دارد.

5- از نظر وزنی خیلی سبک است

خرید خاک برگ با کیفیت

خرید خاک برگ سبک و کاملاً استریل شده با قیمت مناسب و کیفیت بالا: مناسب انواع گیاهان آپارتمانی و زینتی

 

مزایای استفاده از کود برگ

 • افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت
 • کاهش مصرف آب
 • ایجاد زهکشی مناسب برای رشد بهتر ریشه
 • جلوگیری از به هم چسبیدگی ذرات خاک
 • کاهش آبشویی عناصر غذایی
 • سبک کردن خاک
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی
 • سازگاری با محیط زیست
 • صد در صد ارگانیک

روش ساخت خاک برگ خانگی

برای ساخت خاک برگ در حجم اندک ابتدا در فصل پاییز برگ درختان را جمع آوری کنید. ترجیحاً برگ های جمع آوری شده رگبرگ ضخیم نداشته باشند و یا برگ گیاهان گوشتی نباشد. برگ ها به چهره لایه لایه داخل یک گودال بر روی هم قرار دهید. بعد از قرار دادن هر لایه، مقداری آب برای مرطوب کردن بر روی برگها بپاشید.

برای افزایش سرعت تجزیه می توانید مقداری اوره نیز به آن بیفزایید کنید. به همین شکل چندین لایه ایجاد کنید تا ضخامت توده برگ افزایش یابد. بعد از مدتی برگ ها را زیر و رو کنید تا هوادهی توده به خوبی چهره گیرد با این شغل شرایط برای تلاش میکروارگانیسم ها مهیا می شود.

و به مرور برگ ها تجزیه می شود بعد از مدتی برگ ها پوسیده شده و به ذرات ریز تبدیل می شوند رنگ توده پس از تجزیه به قهوه ای تیره ویرایش می یابد. خاکبرگ ساخت شده به این راه ممکن هست حاوی بذر علف هرز، تخم حشرات و عامل بیماری زا باشد قبل از استفاده ضدعفونی شود.

1-ضد عفونی کردن خاک گلدان

هرگاه به طور مداوم از یک خاک برای بستر گیاه زینتی خود استفاده کنید به دلیل محصور بودن فضای گلدان شرایط برای رشد انواع باکتری های بیماری زا عوامل قارچی و حشرات مهیا می گردد. به همین دلیل برای جلوگیری از خسارت آفات و بیماری ها بهتر هست خاک گلدان را ضدعفونی کنید. از روشهای مختلفی برای ضدعفونی خاک گلدان می توانید استفاده کنید

2-استفاده از راه بخار

در این راه خاک را در یک کیسه یا ظرفی که فقط بخار از آن خارج می شود قرار بدهید و مقداری آب به آن بیفزایید کنید. بر روی کیسه چند سوراخ ایجاد کرده و آن را در داخل یک تابه قرار بدهید دما ی خاک نباید از 80 درجه سانتی گراد بالاتر رود. دمای خاک منجر از بین رفتن عوامل بیماری زا، بذور علف هرز و آفات می گردد.

همچنین از فرگاز برای ضدعفونی کردن خاک می توانید استفاده کنید. دمای فر گاز خود را به۸۰ درجه سانتیگراد برسانید و خاک را داخل یک ظرف مخصوص شیرینی پزی به مدت ۳۰ دقیقه در داخل ف قرار دهید در این راه علاوه بر از بین رفتن عوامل بیماری زا به دلیل حرارت بالا جمعیت میکروارگانیسم های سودمند نیز کاهش می یابد بهتر هست مدتی قبل از استفاده خاک گلدان در جای مناسب نگهداری شود تا جمعیت میکروارگانیسم های سودمند افزایش یابد

3- استفاده از سموم شیمیایی

زمانی که شرایط از نظر دما و رطوبت برای تلاش عوامل بیماریزا مهیا باشد با ایجاد پوسیدگی ریشه، پوسیدگی بذر، خشکیدگی و پژمردگی بوته به گیاهان خسارت وارد می کند و حتی ممکن هست گیاه را از بین ببرد.

یکی از راه‌هایی که می‌توان با عوامل بیماری زای قارچی و باکتریایی مبارزه کرد استفاده از سموم قارچ کش و باکتری کش است. بنومیل و متالاکسیل میتواند در کنترل برخی از این بیماری ها موثر باشد حتماً قبل از استفاده قارچ کش ها ازکارشناسان مجرب مشاوره بگیرید.

خاک برگ برای چه گیاهانی مناسب است؟

خاک برگ بیشتر برای گلهای آپارتمانی و زینتی که به خاک سبکی لازم دارند مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر مصرف خانگی دارد.

برخی گیاهان زینتی مانند کاکتوس به رطوبت بالا حساس هستند برای آماده کردن خاک کاکتوس به مقدار کمی خاک برگ لازم هست اگر درصد آن زیاد باشد به دلیل جذب رطوبت بالایی که دارد کاکتوس دچار پوسیدگی می شود.

از خاک برگ نیز برای سبک کردن خاک باغچه مورد استفاده قرار می گیرد.

خاک مناسب برای کاشت بذر گیاهان زینتی

برای تهیه یک بستر مناسب برای کاشت بذر گیاهان زینتی می توانید یک واحد ماسه، دو واحد کوکوپیت، یک واحد پیت ماس و یک واحد خاک برگ واقعا تجزیه شده ترکیب کنید این ترکیب مناسب کاشت بذور گیاهان زینتی است. بستری که برای کاشت بذر تهیه می کنید باید PH و EC آن در حد استاندار باشد و بتواند رطوبت را به خوبی در خود ذخیره کند.

بهترین ترکیب خاک برای گیاهان آپارتمانی

خاکی که برای گیاهان آپارتمانی آماده می کنید لازم هست زهکشی مناسبی داشته باشد یعنی آب بیفزایید بلافاصله بعد از آبیاری از زیر گلدان خارج شود.

ترکیب ماسه و خاک برگ می تواند زهکشی مناسبی ایجاد کند این ترکیب به تنهایی نمی تواند عناصر غذایی مورد لازم گیاه را تامین کند برای تامین عناصر غذایی ماکرو و میکرو می توانید از برگ پوسیده، کود دامی پوسیده، کمپوست یا ورمی کمپوست و پیت ماس برای خاک گلدان استفاده کنید.

پس با ترکیب ماسه، خاکبرگ، کمپوست یا ورمی کمپوست و خاک باغچه به نسبت مساوی می توانید بستر ایده الی داشته باشید. در این بستر ریشه به راحتی پیشرفت می یابد و جذب آب و عناصر غذایی به راحتی انجام می شود. ترکیب دیگری که می‌تواند مناسب انواع گیاهان زینتی به جز گیاهان گوشتی باشد یک واحد کوکوپیت یک واحد پرلیت یک واحد پیت ماس و یک واحد خاک برگ است.

خاکی که چسبندگی زیادی دارد برای گیاهان آپارتمانی مناسب نیست چسبندگی بیشمار نشان می دهد که خاک بستر درصد رس بالایی دارد و چون زهکشی مناسبی ندارد ریشه گیاه در این بستر دچار خفگی می شود.

آشنایی با برخی از بستر های کشت

تنوع بستر کشت در بازار خیلی بیشمار هست و هر بستر خصوصیات مخصوص به خود را دارد که برای تهیه یک بسترایده ال به تنهایی کارایی ندارد. برخی از بستر ها تامین کننده عناصر غذایی هستند و برخی دیگر منجر سبکی بستر می شوند. به برخی از این بستر ها به طور خلاصه اشاره شده است

پیت ماس:

پیت ماس یک بستر غنی از مواد آلی و معدنی هست که از تجزیه جلبکها و خزه ها به دست می آید . پیت ماس نمی‌تواند به تنهایی به عنوان بستر کشت مورد استفاده قرار گیرد این بستر در ترکیب با دیگر بستر ها قابل استفاده است.

ماسه:

ماسه از ترکیب ماسه بادی و سنگریزه ( شن نخودی) به دست می آید. ماسه بادی ذرات ریز تری نسبت به سنگ ریزه دارد و زیادتر در ترکیب بستر کشت گیاهان گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد. . ممکن هست ماسه های خریداری شده EC بالایی داشته باشند. حتماً قبل از استفاده شسته شود تا EC آن کاهش یابد.

پرلیت:

پرلیت در اندازه های گوناگون وجود دارد این بستر کشت شبیه به پوکه معدنی هست و عناصر غذایی خاصی ندارد. این محصول زیادتر برای سبک کردن خاک گل و افزایش تهویه بستر مورد استفاده قرار می گیرد پلیت جذب رطوبت بالایی دارد و مانع از خروج رطوبت از بستر می شود.

کوکوپیت:

کوکوپیت یک بستر ایده ال برای انواع گیاهان زینتی هست که در ساخت نشاء هم از آن استفاده می شود. این محصول از الیاف پوست نارگیل ساخت می شود کوکوپیت یک محصول وارداتی هست و زیادتر در سرزمین سریلانکا و هند ساخت می شود.

در سال های اخیر با کوشش ساخت کنندگان کود های آلی کوکوپیت ایرانی هم در داخل سرزمین با کیفیت های گوناگون ساخت شده هست کوکوپیت معمولاً به چهره قالبی هست و جذب رطوبت بالایی دارد کوکوپیت عناصر غذایی خاصی ندارد و زیادتر با مقصود سبک کردن بستر و جذب و نگهداری رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد هرچه بستر ریشه سبک تر باشد نفوذ ریشه در بستر سریعتر و راحت تر انجام می شود.

کمپوست:

کمپوست یکی دیگر از انواع بسترهای کشت هست که از طریق تجزیه بقایای گیاهی و دامی ساخت می شود در ساخت کود کمپوست می توان از بقایای گیاهی، کود حیوانی، کودگاوی، کود مرغی، زباله شهری، ضایعات میوه و تره‌بار و ضایعات کارخانجات چوب استفاده کرد.

در طی فرایند کمپوستینگ مواد اولیه توسط میکروارگانیسم ها تجزیه می گردد زمانی که کمپوستینگ به خوبی انجام شود بستر ساخت شده فاقد هرگونه آلودگی است.

کمپوست با کیفیت دارای رنگ تیره و ذرات ریزی است. نکته بااهمیت اینکه در تهیه خاک گلدان به هیچ وجه از کمپوست زباله شهری استفاده نکنید، کمپوست زباله شهری به دلیل وجود آلودگی و خرده شیشه مناسب کشاورزی و فضای سبز نیست.

برگ پوسیده، کمپوست گیاهی، دامی و ورمی کمپوست در صورتیکه فرایند کمپوستینگ به خوبی انجام شده باشد برای ترکیب با بستر کشت مناسب است.

ورمی کمپوست:

در فرایند ساخت کود ورمی کمپوست مواد اولیه با یک نوع کرم به نام ایزینیا فتیدا تجزیه می شود. مواد اولیه پس از تغذیه توسط کرم با ترشحات دستگاه گوارش کرم ترکیب شده و به کودی غنی از عناصر غذایی تبدیل می شود.

ورمی کمپوست از لحاظ عناصر غذایی کیفیت بالاتری نسبت به کمپوست دارد.

بهترین ترکیب خاک برای گیاهان گوشتی

بسترهای آماده زیادی با کیفیت های گوناگون برای انواع گیاهان زینتی در بازار عرضه می‌شود. اگر تعداد گل و گیاه شما بیشمار هست و لازم به حجم بالای بستر کشت دارید، می توانید ترکیبات گوناگون را جداگانه خریداری کنید و با نسبت های مناسب ترکیب کنید تا یک ترکیب مناسب برای پرورش گل و گیاه خود داشته باشید.

باید توجه داشته باشید که بستری که تهیه می کنید با حجم ریشه و لازم غذایی گیاه شما متناسب باشد. از وظایف بااهمیت یک بستر، رشد و پیشرفت ریشه و تامین عناصر غذایی مورد لازم گیاه می باشد. گیاهان گوشتی مانند کاکتوس ریشه زیادی ساخت نمی کند. این نوع گیاهان به خاکی با زهکشی بالا لازم دارند.

بستر ریشه برای این گیاهان باید به گونه ای باشد که آب اضافی را در خود نگه ندارد. این گیاهان به بستر غنی لازم ندارند. ترکیب های مختلفی برای گیاهان گوشتی وجود دارد یکی از ترکیباتی که زیادتر استفاده می شود به نسبت 70 درصد ماسه، 10 درصد خاکبرگ، 10 درصد ورمی کمپوست و 10 درصد پیت ماس است، ورمی کمپوست و پیت ماس به راحتی می توانند عناصر غذایی مورد لازم گیاه را تامین کنند.

خصوصیات یک خاک برگ با کیفیت

در وقت خرید خاک برگ با بررسی برخی از خصوصیات ظاهری آن می توان به کیفیت کود برگ پی برد. خاک برگ با کیفیت چسبندگی کمی دارد. ذرات آن ریز است، رنگ قهوه ای تیره دارد، همچنین ظرفیت نگهداری رطوبت بالایی دارد و از نظر وزنی خیلی سبک است.

 

 

دیدگاهی در مورد “خرید و قیمت خاک برگ

 1. علی گفت:

  عالی بود ممنون

  1. fati گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *