آموزش باغبانی

درخت ازگیل ژاپنی

درخت ازگیل ژاپنی

ازگیل ژاپنی یکی از درختان ازگیل است که بومی ژاپن و چین است و امروزه در اکثر نقاط جهان کاشته می شود. به صورت بوته ای و درختچه ای کوتاه به ارتفاع 8 متر رشد می کند. سن درخت ازگیل بین 30 تا 50 سال است، همچنین عملکرد خوبی دارد و یکی از گیاهان زینتی در مناطق سرسبز و جنگل ها به شمار می رود.

این گیاه در فضای باز است که در داخل خانه قابل رشد نیست. هرس این گیاه به صورت قابل توجه و محدود انجام می شود. میوه ها و برگ های این گیاه سرشار از ویتامین های مختلف است، به همین دلیل از برگ های این گیاه در داروسازی و درمان استفاده می شود و از میوه های این گیاه نیز استفاده می شود: مربا، ماکارونی، ژله و …. به راحتی و به سرعت رشد می کند و در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است.

برای خرید نهال و گیاهان آپارتمانی می توانید به سایت باغ نت مراجعه کنید.

نام علمی: (Mespilus germanica) معروف به کونوس، در زبان گیلکی کونوس، در زبان مازندرانی کنس و کندس، محصولی از خانواده گل سرخ از تیره مسپیلوس است که از خانواده سیب، باغ نت است. ، و راش. خار و باغ نت وحشی..

این میوه خوشمزه از خانواده گل رز است و به همین دلیل از خانواده سیب و باغ نت است. ازگیل ژاپنی سابقه هزاران ساله در ژاپن دارد و امروزه به طور گسترده در ژاپن و چین کشت می شود. این درخت همیشه سبز و دارای شاخه های پهن و تاجی کروی است.

ازگیل ژاپنی میوه های شیرین، زرد (یا نارنجی روشن)، آبدار و براق دارد. ارتفاع آن تا 8 متر و قطر تاج کروی آن 5-10 متر است.

از قابلیت هرس آن برای ایجاد فضای سبز استفاده شده است. گل های آن سفید رنگ، خوشه ای و از آبان تا دی ماه شکوفه می دهند. دو نوع ازگیل وجود دارد که اولین آن ازگیل معمولی است که با نام علمی Mespilus Germanica شناخته می شود. این گونه بومی جنوب غربی آسیا و احتمالا جنوب شرقی اروپا است، اما گمان می رود بومی ایران باشد. گونه دیگری به نام M. canescens اخیرا در آمریکای شمالی کشف شده است. درخت ازگیل درختی کم ارتفاع یا درختچه ای بلند و از خانواده گل سرخ است.

ازگیل در مکانی با سایه ملایم در جنگل های آفتابی، خاک مرطوب، سبک، شنی با خاک لومی یا خاک رس سنگین و خاک زهکشی شده مناسب برای کشت رشد می کند. گلهای آن سفید و میوه هایش مانند زالزالک است. با این تفاوت که میوه ازگیل بزرگتر و به رنگ قهوه ای است، طعم شیرین و کمی ترش دارد.

ویژگی های کامل گیاهی درخت ازگیل ژاپنی:

ازگیل ژاپنی یکی از درختان میوه بومی مناطق ژاپن و چین است که تولید خوب و کیفیت میوه خوبی دارد. درخت ازگیل در زبان گیلکی به کوووس و کنوسامی و در زبان مازندرانی کنس و کوندس معروف است. گیاهی از خانواده گل سرخ است.

این گیاه از خانواده باغ نت، باغ نت وحشی و زالزالک است که قابل پیوند است. میوه این گیاه گرد، کروی و بیضی شکل است که در ابتدای رشد سبز رنگ بوده و با رسیدن به بلوغ به رنگ نارنجی و زرد در می آید که طعمی شیرین و مالت دارد. میوه این گیاه آبدار و بسیار خوش طعم است که خواص زیادی دارد. توجه داشته باشید که هسته این گیاه به دلیل وجود اسید هیدروسیانیک سمی است پس از خوردن آن خودداری کنید.

که از میوه های تابستانی محسوب می شود، بسیاری از مردم به ویژه بومیان، میوه های این گیاه را به صورت میوه می پزند و تا زمانی که نرم شوند می خورند. میوه این گیاه حدود 120 روز پس از گلدهی به طور کامل می رسد. ارتفاع آن به 8 متر می رسد و به صورت درختچه ای کوچک رشد می کند.

از میوه ها و برگ های این گیاه برای مصارف دارویی و درمانی مختلف استفاده می شود، گل های این گیاه به صورت دسته ای ظاهر می شوند و روی شاخه های گیاه سفید رنگ هستند و منظره زیبایی را ارائه می دهند، مزارع سبزی کشت می شود.

تاریخچه کاشت این گیاه در ژاپن به بیش از هزار سال پیش برمی گردد و امروزه بیشتر به خاطر خواص آن مورد توجه و استفاده قرار می گیرد و درختی همیشه سبز به حساب می آید که کروی شکل است و نسبت به سایر گونه ها شکل پهن تری دارد. این درخت عمدتاً در ژاپن و چین می روید و در آنجا به وفور دیده می شود.

توجه داشته باشید که ازگیل ژاپنی را نمی توان در داخل خانه کشت کرد و به همین دلیل درختی در فضای باز محسوب می شود. دارای برگ های سبز رنگ است که دارای شیارهای ظریفی است که به طور متناوب با برش های کوتاه و ساده روی شاخه گیاه ظاهر می شود.
برای خرید بذر انواع محصولات کشاورزی به فروشگاه پوپونیک مراجعه کنید.

روش های تکثیر درخت ازگیل ژاپنی:

ازگیل ژاپنی به روش های مختلفی تکثیر می شود که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

کاشت بذر درخت ازگیل ژاپنی:

کاشت بذر ازگیل ژاپنی مانند هر گیاه دیگری است. دانه ها یا هسته های این گیاه سفت و تا حدودی سفت هستند، بنابراین باید یک دوره سرد شدن مرطوب را سپری کنید. به همین دلیل پس از جدا کردن دانه از قسمت گوشتی (این کار را از طریق دهان انجام ندهید، زیرا بزاق دهان مانع رشد دانه می شود)، هسته یا دانه را در آب خوب بشویید و به مدت 12 تا 24 ساعت خیس کنید. در آب داغ قرار دهید. سپس دانه ها را از آب خارج کرده و با خاک غنی و مرطوب مخلوط کرده و در کیسه نایلونی قرار داده و روی آن را محکم بپوشانید و به مدت یک تا دو ماه در یخچال با دمای مناسب نگهداری کنید.

زمانی که گیاه در حال رشد است از آن دیدن کنید و اگر کوچکترین نشانه ای از جوانه زدن در دانه ها مشاهده کردید آنها را از یخچال خارج کنید. اکنون زمان کاشت بذرها در گلدان است ابتدا باید یک گلدان یا سینی بذر با زهکشی مناسب تهیه کنید و خاک مناسب اضافه کنید و بذرها را در عمق مناسب بکارید خاک را بکارید و گیاه را آبیاری کنید و تا زمانی که جوانه بزند مرطوب نگه دارید بعد از مدتی بذرها جوانه زده و شروع به رشد می کنند زمانی که گیاه رشد می کند و تا حد معینی رشد می کند می توانید دانه های به دست آمده را به آرامی و به تدریج به بستر درخت اصلی منتقل کنید رشد آن آسان و معتدل است

توجه داشته باشید که برای سرمازدگی می توانید از روش های کاشت طبیعی نیز استفاده کنید بنابراین بذر درخت را در اواخر پاییز در خاک اصلی بکارید تا به طور طبیعی سرمای زمستان را تجربه کند و در اوایل بهار رشد کند.

قلمه ساقه:

استفاده از قلمه چوب یکی از رایج ترین روش های تکثیر درختان میوه و میوه است و از این روش برای تکثیر ازگیل ژاپنی نیز استفاده می شود. در این روش یک شاخه 20 تا 30 سانتی متری تهیه کنید که میوه های خوبی بدهد. در نظر داشته باشید که قلمه های این گیاه زیاد رایج نیست زیرا شانس ریشه زایی و رشد کمتری دارد. اما ناگفته نماند که این روش در مواردی جواب می دهد و قلمه ریشه می گیرد و رشد می کند. پس از جدا کردن شاخه، هورمون ریشه زایی را اعمال کنید، سپس قلمه را تا نیمه در خاک مناسب بکارید و مرطوب نگه دارید تا آبیاری و خیسانده شود. در صورت مساعد بودن شرایط رشد، قلمه پس از مدتی ریشه دار می شود و در این مرحله می توانید در صورت لزوم قلمه را به سرزمین اصلی انتقال دهید.

پیوند:

ازگیل ژاپنی از خانواده باغ نت و زالزالک است، بنابراین می توانید به راحتی این درختان را بکارید. برای کاشت از درختان ازگیل ژاپنی پرمحصول با میوه مرغوب استفاده کنید. در یکی دو سال اول درخت باغ نت، زالزالک یا ازگیل را که از طریق تفاله رشد کرده است به فاصله 10-5 سانتی متر از سطح خاک به گیاه مادری پیوند بزنید.

شرایط زیست محیطی برای رشد درخت ازگیل ژاپنی:

نور:

توجه داشته باشید که ازگیل ژاپنی، مانند ازگیل معمولی، آفتاب غیر مستقیم را بسیار دوست دارد.

درجه حرارت:

ازگیل ژاپنی برای رشد به دمای بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد نیاز دارد و در زمستان تا دمای 10- درجه سانتیگراد را تحمل می کند. موضوع این است که اگر دما به زیر سفر برسد، گلدهی و باردهی گیاه متوقف می شود.

خاک آبیاری:

برای رشد به خاک شنی، سبک، رسی و سنگین نیاز دارد. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد.

آبیاری:

رشد نیاز به آبیاری متوسط ​​و منظم دارد. وقتی درخت رشد کرد و چند ساله شد به خشکی مقاوم می شود اما در سال های اول رشد باید به طور منظم گیاه را آبیاری کرد.

فاصله کاشت:

فاصله بین درختان ازگیل 4 تا 5 متر و فاصله ردیف ها 3 تا 4 متر است.

برای خرید خاک با  اینجا را کلیک کنید.

روش های هرس درخت ازگیل ژاپنی:

ازگیل ژاپنی یکی از معدود گیاهانی است که نباید هرس شود، بنابراین حتی قطع این گیاه باعث توقف رشد گیاه می شود و عملکرد گیاه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و گلدهی گیاه را محدود می کند. بنابراین در هنگام هرس فقط باید شاخه های زائد ضعیف و کهنه را حذف کنید و از بریدن بیشتر خودداری کنید. توجه داشته باشید که این گیاه زمانی قطع می شود که درخت خواب باشد. بنابراین بهترین زمان برای بریدن ازگیل ژاپنی اواخر زمستان یعنی در ماه مارس است.

زمان و میزان کود دهی به درخت ازگیل ژاپنی:

درخت ازگیل ژاپنی به کمی کود نیاز دارد، اگر کود بیش از حد معمول باشد، گلدهی این گیاه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، از طرفی اگر هدف شما از کاشت درخت ازگیل ظاهر زیبایی و طرح سبزه باشد. فضا. و شما نیازی به میوه ندارید، می توانید آن را کود دهید. درخت را بسازید تا سبزی درخت بیشتر شود. این گیاه در طول رشد خود نیاز به کوددهی سه بار با نسبت 6-6-6 دارد.

برای به دست آوردن محصول بهتر می توانید از 150 گرم کود گیاهی و 25 کیلوگرم کود هربان استفاده کنید.

آفات و بیماری های رایج درخت ازگیل ژاپنی:

از آفات و بیماری های رایج درخت ازگیل ژاپنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شته : شته نام حشره کوچک سیاه و سبز رنگی است که خسارت زیادی به درختان میوه وارد می کند. سوسک ها با جمع شدن در پشت برگ های گیاه شروع به مکیدن شیره برگ ها می کنند که باعث ضعیف شدن شاخه ها و ریزش گل ها می شود. P-metrozine; آفت کش ها با استفاده از حشره کش های شیمیایی مانند پریمور از بین می روند. مقدار و نحوه مصرف روی محصول درج شده است.
 • لارو: لاروها بچه حیوانات کاملاً دگرگون شده هستند. نوعی حشره است که به گیاهان آسیب می رساند. از لاروهایی که به درختان ازگیل ژاپنی آسیب می رسانند می توان به خانواده شب پره، سوسک و زنبور عسل اشاره کرد.
 • کرم صدپا: صدپا گونه ای از حشرات است که به گیاه ازگیل حمله کرده و به آن آسیب می رساند، به همین دلیل می توانید با استفاده از سموم شیمیایی از شر این حشرات خلاص شوید.
 • بیماری سفیدک برگ: این نوع بیماری باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ های گیاه می شود که باعث تغییر رنگ و سپس ضعیف شدن و ریزش برگ ها می شود.
 • بیماری زنگ: در این بیماری لکه های زرد روی برگ و میوه گیاه ظاهر می شود.
 • پوسیدگی ضعیف شدن ریشه: همانطور که از نام آن پیداست این بیماری باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود که در نتیجه ضعیف شدن پایه درخت کوچک شده و می میرد. برای از بین بردن این بیماری از آفت کش های شیمیایی مناسب استفاده کنید.

نحوه برداشت ازگیل ژاپنی:

برداشت میوه ازگیل مشابه سایر درختان میوه است. هنگام برداشت، میوه درخت ازگیل ژاپنی را با دست گرفته و از شاخه های نازک متصل به درخت جدا کنید. برای برداشت سریع می توانید از قیچی و چاقو استفاده کنید، پس از چیدن میوه، آن را در یک سبد یا جعبه قرار دهید و به همین ترتیب برداشت کنید، وقتی سبد پر شد به بیرون حرکت کنید.

کاربرد ازگیل ژاپنی

ازگیل ژاپنی مصارف مختلفی دارد به شرح زیر:

 • میوه این گیاه مصرف خوراکی دارد که می‌توانید به صورت خام و طبخ شده آن را مصرف کنید.
 • خواص دارویی و درمانی زیادی دارد، به همین دلیل در طب سنتی از آن استفاده می‌شود.
 • از برگهای این گیاه به عنوان جوشانده استفاده می‌شود.
 • از میوه ازگیل برای تهیه رب استفاده می‌شود که این کار طی مراحل مختلفی انجام می‌شود.
 • از میوه این گیاه برای تهیه ترشی استفاده می‌شود.
 • برای تهیه ژله نیز کاربرد دارد.
 • برای تهیه مربا نیز استفاده می‌شود.

کلام پایانی:

ازگیل ژاپنی نوعی ازگیل بومی مناطق ژاپن و چین است که به دلیل خواص میوه و برگ در بیشتر نقاط جهان کشت می شود. این گیاه به راحتی رشد می کند، بنابراین در آفتاب، نیمه سایه و آبیاری کم رشد می کند.

برای کاشت در مناطق جنگلی و سرسبز مناسب است زیرا در خانه رشد نمی کند. کود و هرس زیادی لازم نیست. میوه های این گیاه گرد و گرد و به رنگ زرد است. اگر تجربه کاشت ازگیل ژاپنی و انواع ازگیل را دارید، لطفا تجربه، نظرات و نظرات خود را با ما و سایر مخاطبانی که قصد کاشت این درخت را دارند در میان بگذارید.

سوالات متداول در مورد درخت ازگیل ژاپنی:

آیا خوردن ازگیل ژاپنی بی خطر است؟

ازگیل ژاپنی را می توان به صورت تازه مانند هر میوه دیگری مصرف کرد و پوست آن نیز اغلب خورده می شود. فقط توجه داشته باشید که یک دانه در مرکز وجود دارد، درست مانند زردآلو، می توان از آن مانند سیب، هلو و غیره نیز استفاده کرد. در کیک، مربا و استفاده در غذاهای دیگر.

آیا برگ های ازگیل ژاپنی سمی هستند؟

مانند بسیاری از خویشاوندان آن، دانه ها، یا دانه ها و برگ های جوان، کمی سمی هستند. آنها حاوی مقادیر کمی گلیکوزیدهای سیانوژنیک (از جمله آمیگدالین) هستند که هنگام خوردن سیانید آزاد می کنند. از برگ های ازگیل ژاپنی به عنوان خلط آور و خلط آور استفاده می شود و به آرامش سیستم تنفسی و گوارشی کمک می کند.

آیا ازگیل ژاپنی برای شما مفید است؟

فواید سلامتی: مواد شیمیایی به نام کاروتنوئیدها به این میوه رنگ گوشت نارنجی می بخشد و منبع عالی ویتامین A است که برای سلامت چشم و سیستم ایمنی ضروری است. ازگیل ژاپنی همچنین منبع خوبی از کلسیم، پتاسیم و فیبر است.

آیا می توانید درخت ازگیل ژاپنی را کوچک نگه دارید؟

اگر فضای کافی دارید، گیاهان ازگیل ژاپنی نیازی به کوتاه شدن از نظر اندازه و شکل ندارند. بدون تراش، معمولاً قد آن به 15 تا 30 فوت می رسد. ازگیل ژاپنی وزن زیادی را تحمل می کند، به عنوان مثال یک حصار یا یک ستون روی دیوار.

آیا برای تولید میوه به دو درخت ازگیل ژاپنی نیاز دارید؟

درختی که خود بارور می شود میوه خود را تولید می کند. درختی که فقط تا حدی بارور است می تواند بدون جفت گیری با درخت دیگری میوه دهد، اما تولید میوه کاهش می یابد. برای اطمینان از گرده افشانی و تولید میوه خوب، دو حلقه را نزدیک به هم بکارید.

آیا ازگیل ژاپنی برای کاهش وزن مفید است؟

فواید ازگیل ژاپنی عبارتند از: فشار خون را کاهش می دهد، ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد، به آرام کردن سیستم تنفسی کمک می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند، به کاهش وزن کمک می کند / به هضم کمک می کند، از مغز محافظت می کند، کلسترول را در سطح سالم نگه می دارد، سلامت استخوان ها را افزایش می دهد، بسیار مفید است. برای گردش خون خوبه این سیستم به بیماران دیابتی کمک می کند، برای بینایی بسیار مناسب است.

آیا می توانم یک درخت ازگیل ژاپنی را از بذر پرورش دهم؟

تکثیر ازگیل ژاپنی با بذر به طور کلی برای نمونه هایی که برای میوه کاشته شده اند توصیه نمی شود زیرا نهال ها از بذر رشد نمی کنند اما برای کاشت زینتی یا گیاهان ریشه ای مناسب هستند. دانه های لیمو تا زمانی که خشک نشده باشند به راحتی جوانه می زنند.

آیا درخت ازگیل ژاپنی ریشه تهاجمی دارند؟

درخت ازگیل ژاپنی دارای برگ های سبز و بزرگی است که به خوبی با سایر گیاهان باغ ترکیب می شود. این درخت مانند اقوام، هلو و شلیل، ریشه مهاجم ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *