آموزش باغبانی

هرس درختان میوه چگونه انجام می شود؟🍎

هرس درختان میوه

هرس درختان میوه چگونه انجام می شود؟در این مطلب سعی داریم تا به صورت تخصصی فرایند هرس درخت را توضیح وهمچنین به شناسایی انواع راه هرس درختان میوه به صورت منحصر به فرد بپردازیم، پس لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید. همچنین برای خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه کنید.

تعریف هرس درختان :

هرس در زبان عامیانه به بریدن قسمت های اضافی درختان گفته می شود. این قسمت ها می تواند شامل گرایش و برگ شود. همچنین ممکن هست قسمت هایی که هرس روی آن انجام شود زنده باشد و یا خشک شده باشند.

دلایل انجام هرس درختان میوه:

هرس در درختان به هدف تقویت و فرمدهی به آن ها چهره می گیرد. اما در درختانی که میوه خوراکی ساخت می کنند، عمده استفاده از هرس به هدف یاری به تقویت و افزایش توان درختان برای ساخت محصول چهره می گیرد. همانطور که میدانید انرژی درختان در اثر فرایند سیتوپلاسم و فتوسنتز حاصل می شود و در نهایت به یاخته درختان منتقل می گردد.

این انرژی می تواند از طریق نور آفتاب و یا کوددهی درختان میوه چهره گیرد. در نتیجه رشد سلول های گیاهی نوین انرژی درختان زیادتر شده و در تمامی درخت پخش می شود. حال اگر بخواهیم توان درخت را در قسمتی معلوم که بیشترین باردهی را دارد که به اصطلاح گرایش های بارده درخت گفته می شود، جمع کنیم، شاخ و برگ اضافی را قطع کرده و توان درخت را در نقاط بارده درخت کنترل می کنیم.

زمان هرس درختان میوه به چهره عمومی:

زمان هرس در درختان میوه به نوع درخت و فصل باردهی آن بر می گردد. گروه عمده ای از کشاورزان برای اکثر درختان میوه اواخر فصل تابستان را به هدف هرس فرمدهی برگزیده می کنند. معمولا هرس باردهی که به نیت تقویت درختان برای شروع باردهی سالانه انجام می شود، یک تا دوماه قبل از شروع وقت باردهی انجام می شود.

هرس باردهی در درختان میوه تاثیر بسزایی در رشد و ساخت فرآورده آن ها خواهد داشت. هرس زمستانه یا به اصلاح هرس سیاه، نوعی از هرس هست که زیادتر در فصل زمستان و زمانی که درختان در خواب زمستانه هستد انجام می شود. نوع دیگری از هرس، هرس سبز یا هرس تابستانه نام دراد که در فصل تابستان چهره می گیرد.

تاثیر هرس بر روی درختان میوه به چهره عمومی:

هرس درختان میوه منجر تقویت بنیه درختان برای ساخت فرآورده خود می شوند. هر چه درخت انرژی و توان بیشتری برای ساخت محصول داشته باشد، می تواند فرآورده با کیفیت تر و بیشتری ساخت کند. این نکته بااهمیت را به خاطر داشته باشید که هرس به تنهایی نمی تواند تضمینی برای ساخت فرآورده زیادتر باشد. بلکه مواردی مانند کودهی، آبیاری مناسب، نور کافی و… در کنار نوع نژاد درختان، می تواند مزارع پر سودی را به وجود بیاورند.

زمان و مرحله ها هرس درخت گردو:

هرس در درختان گردو از عبارت موارد مهمی هست که می تواند علاوه بر ساخت محصول به افزایش طول عمر درختان گردو نیز یاری کند. هرس درخت نهال گردو معمولا در 2 وقت انجام می شود.

هرس های درخت گردو به ترتیب:

هرس باردهی و هرس فرمدهی نام دارند. هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستان و شروع فصل سرما انجام می شود قسمت های از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر می شود و یا تراکم آن ها با درختان کناری بیشمار است، قطع می گردد.

نوع دیگری از هرس، هرس باردهی نام دارد به چهره عمومی در اواخر زمستان انجام می شود. معمولا این نوع از هرس درخت گردو هر ساله باید انجام شود تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهی خود ورود کنند.

مراحل هر دو نوع هرس معمولا به این چهره هست که گرایش های جانبی یا چسبیده به تنه اصلی به وسیله قیچی های باغبانی جدا می شوند. اگر درخت بزرگ و یا سن بیشتری داشته باشد، معمولا از اره های دستی و یا برقی استفاده می شود.

بعد از هرس درخت گردو قسمت های هرس شده باید به وسیله محافظی مانند چسب باغبانی پوشیده شود تا آلودگی به درون درختان نفوذ نکنند.

زمان و مرحله ها هرس درخت بادام:

بهترین وقت هرس درخت بادام زمانی هست که این درختان در خواب زمستانی هستند. این وقت را می توان در یک بازه 4 ماهه و از ابتدای آبان تا اوایل اسفند ماه در نظر بگیریم.

هرس درخت بادام نیز به هدف افزایش توان آن ها برای ساخت فرآورده زیادتر و با کیفیت تر انجام می شود و همچنین در زیادتر موارد، گرایش و برگ هایی که به بیماری مبتلا شده اند را به وسیله هرس کردن، قطع می کنیم.

جوانه زنی در درختان بادام خیلی است. به هدف فرم دادن به درخت بادام و بر اساس فواصل معلوم مطابق الگوی کشت نباید درختان مانع از نور رسانی به درختان دیگر شوند.

به همین دلیل در سال های ابتدایی کشت باید جوانه ها و گرایش های نو را که ممکن هست مانع از نور رسانی به درختان دیگر می شوند را قطع نماییم. معمولا در نهال بادام گرایش های اصلی اندک می باشد.

در نتیجه دیگر گرایش ها به عنوان گرایش ی جانبی هستند و می توان انها را هرس کرد.

زمان و مرحله ها هرس درختان میوه انگور:

هرس درختان انگور معمولا در زمستان و زمانی که نهال انگور هیچ برگی ندارند انجام می شود. به دلیل تراکم خیلی بیشمار شاخ و برگ درخت انگور هرس انها کمی با دشواری همراه است. نهال انگور از عبارت درختان حساس و به زبان عامیانه زود غم است.

اگر در هرس دقت نشود و گرایش های اصلی به اشتباه قطع گردند، حتی ممکن هست موجب خشکیدگی کامل درخت انگور شوند. به دلیل خطراتی مانند خطر سرما زدگی درختان انگور بهتر هست وقت هرس درخت انگور را به اواخر فصل سرما و یخبندان موکول کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که هرس درختان انگور با توجه به نوع درخت انگور و اقلیم جغرافیایی کشت شده در آن می تواند خیلی متفاوت باشد.

نکات مهمی که در مرحله ها هرس درخت انگور باید در نظر داشته باشید شامل مواردی مثل:

عدم قطع کردن گرایش های اصلی و گرایش های کهنه تر، حذف جوانه های و گرایش های غیر سود ده و بدون بار که در اصلاح کشاورزی به آن ها گرایش های عقیم گفته می شود، اشاره کرد.

زمان و مرحله ها هرس درخت پسته:

همانند دیگر درختان هرس درختان پسته نیز به 2 هدف کلی انجام می شود که: هرس فرمدهی هرس باردهی نام دارد. برای هرس درخت نهال پسته باید از متخصصین در این موضوع یاری بگیرید چون هرس غیر اصولی می تواند موجب نابودی درختان شما شود.

با توجه به اینکه عمده مواد معدنی و غذایی و همچنین آب مورد لازم درختان از طریق خاک تامین می گردد، گرایش های پایینی درختان زیادتر رشد می کنند ولی شاخ های بالایی درختان کمتر از بقیه رشد می کنند.

در نتیجه بهتر هست گرایش های ابتدای و نزدیک به خاک را قطع نمایید تا درخت پسته را در قسمت های انتهایی تقویت نماییم. بهتر هست بدانید که بهترین وقت هرس درخت پسته اواخر زمستان و اوایل فروردین ماه است.

زمان و مرحله ها هرس درختان میوه هلو:

تراکم شاخ و برگ در نهال هلو خیلی بیشمار است. به همین دلیل پیشنهاد می شود به هدف تهویه و گردش هوا و همچنین رسیدن نور کافی به دیگر نقاط درختان، از هرس فرمدهی هر ساله بهره مند شوید.

بهتر هست بدانید که درخت هلو در شیوع بیماری و آفات سرعت خیلی زیادی را دارند به همین دلیل کارشناسان کشاورزی پیشنهاد می کنند، گرایش هایی که با سم پاشی بیماری آن ها برطرف نمی گردد را هرس نمایید.

بهترین وقت هرس جهت درختان هلو اویل بهار و اواخر تابستان است. بعد از انجام هرس بهتر هست قسمت هرس شده را به چسب باغبانی و یا پارچه ای پاکیزه بپوشانید چون این قسمت ها همانند زخم باز در بدن آدم هستند و خیلی زود بیماری می تواند به آن ها ورود کنند.

زمان و مرحله ها هرس درخت شلیل:

هرس در درختان شلیل نیز همانند درختان هلو است. عمده هرس در درختان شلیل به هدف برداشتن گرایش های بیمار و قطع آن ها چهره می گیرد. چون سرعت شیوع بیماری در درخت شلیل خیلی بیشمار است.

بهترین وقت هرس برای نهال شلیل اواخر زمستان و بعد از به اتمام رسیدن فصل سرما است. این نکته را فراموش نکنید که وقت گفته شده به چهره عمومی هست و در تمامی درخت شلیل صادق نیست و هر نژادی با توجه به اقلیم خود ممکن هست تفاوت هایی در وقت و نوع هرس داشته باشد.

زمان و مرحله ها هرس درخت انجیر:

هرس درخت انجیر به راه های مختلفی انجام می شود که شامل: هرس پایه بلند، هرس بوته ای و هرس باردهی است.

هر کدام از این راه های هرس به درخت انجیر یاری می کند تا ساخت محصول و رشد بیشتری داشته باشند.

در هرس نهال انجیر بهتر هست گرایش های نزدیک به هم را قطع کرده و همچنین گرایش هایی با زاویه 45 درجه را جدا نماییم.

چون این گرایش ها مانع از رسیدن هوا ونور کافی به گرایش های بارده می شود. بهتر هست بدانید بهترین وقت برای هرس درختان انجیر اواسط فصل بهار است.

همچنین باید بدانید که درخت انجیر به آلودگی حساس است. درنتیجه بهتر هست وسایل باغبانی و هرس خود را به چهره کامل ضد عفونی نمایید.

زمان و مرحله ها هرس درختان میوه سیب:

هرس در درختان سیب بر خلاف دیگر درختان میوه بهتر هست هر ساله انجام نشود. به این دلیل که رشد گرایش های بارده در درختان سیب کمی کند تر از دیگر گرایش ها است. در نتیجه بهتر هست هر 3 سال یکبار اقدام به هرس نهال سیب کنید.

بهترین وقت هرس درخت سیب در اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز است. در این احتمال بیماری و آلوده شدن درختان در پایین ترین سطح قرار دارد. همچنین گرایش ها و جوانه هایی که در فصل بهار همان سال رشد کرده اند و به عنوان شاخ و برگ اضافی شناخته می شوند به راحتی نمایان می شوند.

زمان و مرحله ها هرس درختان میوه زردآلو:

نهال زردآلو دارای 3 نوع هرس هست که هرس فرمدهی، باردهی و هرس جوان سازی هستند. در مورد هرس فرمدهی و باردهی، بارها صحبت شده هست اما هرس جوان سازی مربوط به گرایش های بارده ای هست که رشد آن ها اندک ویا متوقف شده است.

این گرایش ها بهتر هست قطع شوند تا گرایش های بارده جدیدی به وجود بیایند. توجه و رعایت فواصل بین گرایش ها نیز از ارزش ویژه ای برخوردار هست و بهتر هست گرایش های نزدیک به هم را هرس کرد. بهترین وقت هرس درخت زردآلو اوایل بهار است.

زمان و نحوه هرس درختان انار: هرس درخت انار در سال های اول تا پنجم که به هرس فرمدهی متداول است، از ارزش ویژه ای برخوردار است. در این سال ها درخت انار در حال شکل دادن به تنه و گرایش های اصلی می باشد.

هرس باردهی نیز هر ساله و به هدف تقویت درختان انار باید انجام شوند. در این هرس بهتر هست گرایش های خشک و بیمار را از درخت جدا نماییم. هرس بارهی نهال انار یک نکته بااهمیت دارد و آن عدم هرس درخت انار در فصول تابستان است. چون درخت انار به آفتاب شدید خیلی حساس هست و له سرعت خشک می شوند.

زمان و نحوه هرس درخت آلو:

هرس درخت آلو بهتر هست در فصولی که این درختان در خواب هستند انجام شوند. گرایش های رویده شده بر روی تنه اصلی درخت آلو که نزدیکی زیادی به خاک دارند باید هرس و قطع شوند چون مانع از رسیدن مواد معدنی به قسمت های بالایی درختان خواهد شد.

بهترین وقت هرس برای نهال آلو یک ماه پس از تمام شدن و چینش کامل میوه الو هست چون در این وقت درختان بارده و جوانه های عقیم نوین رشد کرده اند و به راحتی از یکدیگر قابل تفکیک هستند.

زمان و و نحوه هرس درختان میوه گیلاس:

نهال گیلاس از عبارت درختانی هست که در برابر بیماری های قارچی و باکتریایی مقاوم نیست و زود بیمار می شود. این بیماری ممکن هست در وقت هرس درخت گیلاس و در گرایش های هرس شده زیادتر نمایان شود. اواخر تابستان و اویل بهار بهترین وقت برای هرس گیلاس است.

به هدف هرس بهتر هست علاوه بر هرس گرایش های نزدیک به هم وغیر بارده، گرایش های بارده نیز نوک چینی شوند تا قد درختان گیلاس به هدف رسیدن مواد معدنی مناسب و همچنین چیدن فرآورده آن مناسب باشد.

زمان و نحوه هرس کردن درخت گلابی:

هرس درخت باغ نت به 2 شیوه هرس باردهی و هرس فرمدهی انجام می شود. گرایش های انتهایی درختان باغ نت که در اصلاح به آن ها کورسون می گویند محلی هست که بیشترین هرس باغ نت در آن ناحیه انجام می شود. هرس باردهی در نهال باغ نت با توجه به نوع درخت و نژاد آن متفاوت است. اما به چهره نرمال، گرایش هایی که بارده نیستند و زاید شمار می شوند، همچنین گرایش های باردهی که محصول با کیفیتی ندارند و به گرایش های ضعیف مشهورند باید هرس شوند.

توجه داشته باشید که مناسب ترین وقت برای هرس درخت باغ نت در فصل زمستان و زمانی که درختان درخواب زمستانی هستند می باشد. زمان و نحوه هرس کردن درختان توت: هرس درخت توت در سال های اولیه کشت از ارزش ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که درختان توت به ذاته درختان بلند قدی هستند بهتر هست در سال های5 سال اول کشت نهال توت هرس ساقه اصلی را انجام دهیم.

آلودگی باکتریایی از عبارت بیماری های شایع درختان توت هست و بهتر هست قبل از هرس درخت توت، وسایل باغبانی خود را با مواد ضد عفونی کننده و یا آب جوش ضد عفونی کنید. به یاد داشته باشید که بهترین وقت هرس درختان توت اوایل فصل پاییز است.

زمان و نحوه هرس کردن درختان گوجه سبز:

هرس درختان گوجه سبز نیز همانند درختان آلو هست و به همان راه انجام می شود. اما این نکته بااهمیت را فراموش نکنید که هنگام هرس در نهال گوجه سبز در گرایش های اصلی، نباید جوانه ها را به چهره عمقی هرس کرد. در این حالت ممکن هست درختان شما بیمار و یا خشک شوند. وقت هرس درخت گوجه سبز نیز اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهار است.

زمان و نحوه هرس درختان میوه انبه:

هرس درخت انبه برخلاف تمامی درختان میوه ممکن هست برای کشاورزان خطرات جانی به همراه داشته باشد. نهال انبه دارای یک ماده شیمیایی به نام اوروشیول هست که اگر با استنشاق شود و یا با بدن هرس کننده ارتباط پیدا کند می تواند موجب مسمویت های شدید گردد. بهتر هست هنگام هرس، بدن و طریق تنفسی شخص هرس کننده واقعا پوشیده باشد.

بهتر هست هرس درختان در سال سوم به بعد و پس از شروع باردهی انجام شود. چون قبل از آن به طور معمول شاهد گرایش های اصلی خواهیم بود وشاخه های زاید رشد زیادی نخواهند داشت. بهترین وقت برای هرس درخت انبه اوایل تابستان است.

زمان و نحوه هرس درختان خرمالو:

درخت خرمالو در سال یک بار نیازمند هرس می باشد. سالانه و به هدف فرمدهی و یاری به فرایند باردهی و توان نهال خرمالو یک ماه قبل از فصل باردهی هرس درختان خرمالو انجام می شود. وقت مناسب برای هرس درخت خرمالو اوایل اردیبهشت ماه می باشد.

زمان و نحوه هرس درختان میوه آلبالو:

هرس درخت آلبالو باید هر ساله انجام شود. هرس فرمدهی در درخت آلبالو با توجه به تراکم شاخ و برگ در این درخت میوه، از ارزش بیشتری برخوردار است. گرایش های که نزدیک به هم هستند و یا گرایش هایی که باردهی کمی و بی کیفیتی دارند باید در وقت هرس نهال آلبالو قطع شوند.

زمان و نحوه هرس کردن درختان ازگیل:

درخت نهال ازگیل از آنجایی که شاخ و برگ اضافی کمتری دارند، نیازمند هرس سالانه نیستند و معمولا هر 3 سال یکبار و به هدف حذف گرایش های خشک و یا گرایش های بارداری که ساخت محصول چندانی ندارند انجام می شود. بهترین وقت هرس درختان ازگیل در دوره خواب زمستانی این درختان می باشد.

زمان و نحوه هرس درختان میوه به:

نهال به معمولا در سال هایی ابتدایی کشت به هرس ساقه احتیاج دارند. و از سال پنجم کشت به بعد به هرس گرایش و برگ نیازمند هستند. هرس درخت به دلیل عدم گستردگی شاخ و برگ آن ها خیلی سریع انجام می شود و شاخ و برگ خشک شده وکم بار در فصل تابستان از آن جدا می شود.

زمان و نحوه هرس کردن درختان عناب:

عمودی رشد کردن نهال عناب برای کشاورزانی که این درخت را در زمین های کشاورزی می کارند از ارزش ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل در سال های اولیه کشت سعی می شود تا با هرس کردن قسمت هایی از ساقه اصلی درختان عناب، این بااهمیت را مهیا آورند.بهترین وقت هرس درخت عناب در فصل زمستان است.

زمان و نحوه هرس کردن درختان فندق:

هرس در درختان فندق به چهره تدریجی و گام به گام انجام می شود. در سال های ابتدایی کشت نهال فندوق معمولا اقدام به هرس شاخ های اضافی می شود و پس از چند سال هرس شاخ و برگ های جانبی نیز انجام میی شود. نوک چینی در گرایش های بارده در درختان فندوق مرسوم هست و از سال پنجم کشت نهال فندق به بعد هر 3 سال یکبار و به هدف تقویت درخت و گرایش های بارده آن انجام می شود.

جمع بندی هرس درختان میوه:

در این مطلب که به چهره تخصصی و علمی گرد آوری شده بود به شناسایی هرس و انواع راه های آن در بیش از 20 نوع از درخت میوه پرداختیم. در نهایت این نتیجه را می گیریم که هرس انواع درخت خیلی متفاوت است. همچنین تعداد زیادی از درختان به راه های ممتاز و به خصوصی هرس می شوند.

امروزه هرس کردن درختان شغل اصولی و نیازمند توانایی و تجربه است. هرس غیر اصولی می تواند درختان شما را ضعیف و بیمار سازد. در نهایت شما کشاورزان عزیزان عزیز با توجه به نوع درخت کشت شده در محل زمین های خود می توانید هرس درختان میوه خود را در این مطلب اموزش ببنید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند بود باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *