آموزش باغبانی

نحوه استفاده از کودهای مایع برای گیاهان آپارتمانی

کود-مایع-برای-گیاهان-آپارتمانی-compressed (2) (1)

کود مایع یکی از بهترین کودهایی است که می توانید برای بهبود رشد گیاه و تقویت خاک استفاده کنید. هنگام آبیاری گیاه از این کود استفاده کنید. در ادامه به نحوه استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی می پردازیم. برای خرید نهال می توانید روی لینک کلیک کنید.

کود مایع چیست؟

همانطور که گفتیم کود مایع یک منبع تغذیه ایده آل برای گل ها و گیاهان سرپوشیده است که انواع مختلفی دارد و به گونه ای تولید می شود که بتواند هر آنچه گیاه مورد نیاز است را تامین کند. جالب است بدانید فرمولاسیون این نوع کود به گونه ای است که علاوه بر تغذیه گیاهان، به تقویت خاک و افزایش مواد مغذی موجود در آن نیز کمک می کند.

از طرفی همانطور که از نام آن پیداست کودهای مایع به صورت مایع ساخته می شوند و در آب حل می شوند و به راحتی برای افراد قابل استفاده می باشند. حتی در برخی موارد می توانید این نوع کود را خودتان در خانه درست کنید و روی گل و گیاه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که بسیار مهم است که بدانید گیاه شما چه زمانی نیاز به کوددهی دارد. زیرا اگر بیش از حد به گل ها و گیاهان خود کود بدهید، می توانید به آنها آسیب بزنید. به همین دلیل باید به درستی و به موقع برنامه ریزی کنید.

معمولا بر روی بسته بندی هر نوع کود، توضیح دقیقی در مورد مصرف کود و زمان بندی آن وجود دارد که می توانید در مورد آن کمک بخواهید، البته به یاد داشته باشید که هر گیاه گلدانی بر اساس شرایطی که دارد دقیقاً به مقدار مناسب کود نیاز دارد. . برخلاف سایر گیاهان، قبل از کوددهی باید نیازهای گیاه را بدانید.

راهنمای استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

گل ها و گیاهان مانند همه موجودات روی زمین به منبع تغذیه و کود نیاز دارند و یکی از مناسب ترین آنها کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است.
آنها باید به خوبی رشد کنند. منبع تغذیه گیاهان همین کودهای طبیعی و شیمیایی است که امروزه به وفور یافت می شود. در حال حاضر با گسترش خانوارها، بازار خرید و فروش گیاهان آپارتمانی بسیار داغ است. بنابراین، برای کسانی که علاقه مند به نگهداری از این نوع گیاه هستند، به دنبال کود مناسب برای کمک به رشد و نمو گیاه باشند.

یکی از این نوع کودها کود مایع است که به راحتی می توان آن را برای اکثر گل ها و گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. به همین دلیل در این مقاله به نحوه استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی می پردازیم.

همانطور که گفتیم استفاده از کودهای مایع بسیار آسان است، به راحتی و بدون مشکل می توانید این کار را انجام دهید. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنید

کود مایع مناسب را تهیه کنید

کود مایع مناسب حاوی عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، منیزیم و کلسیم بسته به نیاز گیاه شما در هر لیتر چند قطره حل می شود. اگر گیاه جوان و تازه باشد به کود کمتری نیاز دارد. اما اگر رشد گیاه متوقف شد یا نوک برگ هایش سوخت، کود مایع بیشتری بمالید.

گیاهان آپارتمانی را با محلول به دست آمده آبیاری کنید

برای استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی ابتدا گیاه را با محلول به دست آمده آبیاری کنید و به یاد داشته باشید که این گیاه کود مایع را فقط از طریق ریشه می گیرد. بنابراین، گلها و گیاهان را نیز باید آبیاری کرد. این کار را مرتب انجام دهید در بهار و تابستان بیشتر از کود مایع استفاده کنید.

زمان مناسب برای استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

به طور کلی می توان گفت که بهتر است گل ها و گیاهان آپارتمانی را از ابتدای رشد در یک فاصله زمانی کود دهی کرد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که وقتی برای اولین بار به گیاه خود کود مایع می دهید، قدرت آن را کاهش دهید. یعنی از نصف مقداری که روی برچسب نوشته شده استفاده کنید. با نزدیک شدن به زمان اوج رشد گیاه، می توانید از کود مایع قوی تری برای تقویت آن استفاده کنید تا مواد مغذی بیشتری جذب گیاه شود.

از آنجایی که گیاهان معمولاً از اوایل بهار تا اواخر تابستان رشد می کنند و در طول رشد باید از کود استفاده کرد، می توان گفت در این فصول باید از کودهای مایع بیشتر استفاده کرد. مثلا بهتره برای برخی گیاهان هر دو هفته یک بار و برای برخی دیگر ماهی یک بار از کود مایع استفاده کنید. کاهش کود دهی در پاییز و جلوگیری از لقاح به طور کامل در زمستان. زیرا هیچ یک از گیاهان سرپوشیده در فصل زمستان در حالت رشد فعال نیستند و بنابراین نیازی به کود ندارند. البته اگر در محیطی با آب و هوای گرم زندگی می کنید که سرمای زمستانی آن شدید نیست، بهتر است از کود مایع استفاده کنید. اما نه در حدی که در طول رشد گیاه استفاده شود.

زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی است

کلام آخر

مراقبت از گیاهان و گیاهان آپارتمانی مانند مراقبت از نوزاد است، بنابراین ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد. اما اگر به درستی از نیاز آگاه باشید، کار بسیار آسانی پیش رو خواهید داشت. بنابراین در ابتدا لازم است هر آنچه گیاه مورد نیاز است به بهترین نحو تامین شود تا به خوبی رشد کند و رشد کند.

یکی از مواردی که باید روی آن تمرکز کنید، یافتن منبع غذایی مناسب برای گیاه است. کود مایع یکی از این منابع است که می تواند نیاز گیاه شما را تامین کند و بیشتر مواد مغذی مفید برای رشد و نمو گیاه را جذب کند. هر بار که گل ها و گیاهان آپارتمانی خود را آبیاری می کنید، می توانید از انواع کودهای مایع در غلظت های مختلف استفاده کنید. برای مشاوره می توانید با کارشناسان سایت  باغ نت همراه باشید.

سوالات متداول در مورد استفاده از کودهای مایع گیاهی

مزایای استفاده از کودهای مایع چیست؟

کود مایع باعث تقویت خاک، رشد سریع ریشه ها و جذب بیشتر مواد مغذی می شود.

نیتروژن برای چه منظوری در کود مایع استفاده می شود؟

نیتروژن برای رشد برگ گیاه بسیار مفید است.

از چه کود مایعی استفاده کنم تا گل های داخل خانه بزرگتر و سالم تر شوند؟

برای تقویت رشد گل ها بهتر است از کودهای مایع با محتوای پتاسیم بالا استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *