آموزش باغبانی

5 علت میوه ندادن بوته خیار | علت ریزش برگ بوته خیار

میوه ندادن بوته خیار

علت ریزش گل خیار

خیار گیاهی یک ساله از تیره Curcumis است که حدود 30 گونه از آن در آسیا و آفریقا به ثبت رسیده است و از خانواده Cucurbitaceae است. ریشه های خیار کم عمق و گسترده هستند ، فقط تعداد محدودی از ریشه ها می توانند تا عمق بیش از 0.5 متر نفوذ کنند. شاخه های زیادی در اطراف ریشه ها باعث می شود که سیستم ریشه این گیاه کم عمق و در عمق کمی خاک باشد ، اما در خاک های سبک می تواند تا عمق 80 سانتی متر نفوذ کند. ساقه خیار مانند سایر گیاهان خانواده کدو، خزنده و کرک دار است و طول ساقه آن می تواند بیش از 10 متر باشد.

اگر علاقه مند به خرید انواع گل و گیاهان آپارتمانی و خرید نهال هستید کلیک کنید.

برگهای خیار نسبتاً پهن است و هر یک از 3 تا 5 قسمت تشکیل شده و هر قسمت دارای اضلاع پنجه ای شکل است. یکی از حلقه ها (پنجه ها) تیز می شود. از ویژگیهای برجسته برگها وجود رگبرگهای برگ در پشت برگ است. اندازه برگ های تکامل یافته، بسته به نوع رقم مراقبت از کشاورزی، بین 8-30 سانتی متر طول و 5-20 سانتی متر عرض است. در محور برگها، پیچکهای بدون شاخه، ساقه های فرعی و همچنین گلهای نر و ماده تشکیل می شوند. پیچک برگهای اولیه تغییر نکرده است، که اغلب پس از تشکیل 6-8 برگ در گیاه اتفاق می افتد.

گلهای پنج بخشی زرد و قطری حدود 3 سانتی متر دارند. گلهای ماده در خیار فرو رفته و ماده ای بلند دارند که روی ده گل قوی نشسته است. اگر گلهای نر دارای دمبرگ ضعیفی باشند، بیشتر ارقام خیار با یک گل نر و ماده منفرد هستند.
گلهای نر به صورت گروهی ظاهر می شوند اما گلهای ماده جداگانه ظاهر می شوند. گلهای نر زودتر از گلهای ماده ظاهر می شوند و تعداد آنها بیشتر است. نسبت گلهای نر به ماده در خیار حدود 14 به یک است. ظاهر گلها در خیار نه تنها به خصوصیات ژنتیکی گیاه بلکه به عوامل محیطی نیز بستگی دارد.
در این مقاله علت میوه ندادن بوته خیار و همچنین علت ریزش برگهای بوته خیار را بررسی خواهیم کرد.

برای خرید بذر در انواع و اقسام آن با قیمتی بسیار مناسب و کیفیتی تضمینی روی لینک کلیک کنید.

ارزش غذائی و اهمیت اقتصادی

با توجه به اینکه این گیاه حدود 96-97٪ آب دارد ، اما به دلیل فراوانی ویتامین ها ، مواد معدنی و اسیدهای آلی در تغذیه مدرن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از نظر اقتصادی ، خیار چهارمین سبزی مهم بعد از بادمجان ، کلم و پیاز است.
اهمیت غذایی سبز خیار از نظر طعم عالی از اهمیت بیشتری برخوردار است ، علاوه بر این حاوی آنزیم های پیتون است که محصولات پروتئینی خوبی تولید می کند و ارزش غذایی آن را افزایش می دهد. خیار همچنین حاوی نمک های معدنی ، به ویژه مواد اصلی آن است که فعالیت قلب و گرده را بهبود می بخشد ، و در آن نمک آهن زیادی یافت می شود که از تجمع کریستال های مضر در گرده (کلیه) و دفع آن از بدن جلوگیری می کند. خون و در نهایت بدن کمک می کند.

تولید گل و میوه خیار

10 تا 20 گل اول پرورش یافته در گیاهان خیار همیشه نر است. همچنین تولید گلهای نر تا 10 روز قبل از گلدهی گلهای ماده ادامه خواهد داشت. برای تولید میوه ، گرده از گله های نر به گله های ماده منتقل می شود. زنبورها و حشرات دیگر این روند انتقال را انجام می دهند. آنها با پرواز و جمع آوری شهد گل های نر به سمت مگس های ماده حرکت می کنند. پس از این انتقال ، گلهای نر ریخته و گلهای ماده میوه می دهند.

اگر همه گلها ریخته شود، باید بدانید که روند گرده افشانی به درستی انجام نشده و هیچ میوه ای تولید نخواهد شد. البته استثنائاتی در این مورد وجود دارد. گونه‌های Gynoecious و parthenocarpic ،جز این موارد هستند. در خیارهای گونه Gynoecious اغلب گل‌ها ماده بوده و گرده افشانی از طرف گل‌های نر دیگر انجام خواهد شد. در خیارهای گونه parthenocarpic اصلا گل نر وجود نداشته و تمام گل‌ها ماده بوده و میوه این محصولات بدون تخمه و دانه است. بذرهای این نوع خیار مخصوص بوده و مناسب کشت گلخانه‌ای هستند.

میوه ندادن بوته خیار (1)

ریزش گل خیار و علت میوه ندادن بوته خیار

گله های نر خیار در حال سقوط کاملا طبیعی است. زیرا آنها روند باروری خود را انجام داده اند. حتی برخی از گل های تازه وارد نر قبل از رسیدن گل های ماده یا حتی اولین میوه می ریزند و بعداً آن دسته از گل های نر که کار بارور خود را انجام داده اند می افتند و این نشان دهنده موفقیت آمیز گرده افشانی است. همچنین ریزش گلهای ماده به اندازه میوه پس از رشد کاملاً طبیعی است.
شرایط آب و هوایی بسیار شدید، مانند گرما یا سرما ، می تواند باعث شود که گرده افشانی غیرفعال باشد. برخی از حشره کشهای رایج مانند کارباریل برای زنبورهای عسل بسیار سمی هستند و همچنین می توانند باعث کاهش تولید میوه از گلها شوند. اگر استفاده از حشره کش ها ضروری است ، سعی کنید از آنها در دوره های هوای سرد و یا هنگامی که زنبورهای عسل فعال نیستند استفاده کنید تا در تولید میوه موثر نباشد.

کمک به گرده افشانی خیار

وقتی گرده افشانی به درستی انجام نشود یا چند حشره و زنبور عسل در اطراف گیاه ما وجود داشته باشند که نمی توانند گرده افشانی را انجام دهند ، می توان کارهای زیادی را برای جلوگیری از ریزش گل ماده انجام داد. به عنوان مثال ، با استفاده از مسواک یا گوش پاک کن، گرده های نر را به گل ماده منتقل کنید. یا گیاهانی مانند گشنیز، بومادران، شبدر شیرین و نعناع تند را در کنار خیار بکارید تا جمع آوری حشرات در منطقه افزایش یابد. این گیاهان علاوه بر کمک به گرده افشانی با جذب حشرات مفید ، می توانند از آفات طبیعی گیاه خیار نیز جلوگیری کنند.

راه های افزایش گل انگیزی و جلوگیری از ریزش گل خیار

با استفاده از کودهایی که فسفر زیادی دارند می توانید مقدار و حجم گل ها را افزایش دهید و از طرف دیگر، پتاسیم از ریزش گل جلوگیری می کند. بنابراین، در مرحله گلدهی، از کودهایی استفاده کنید که فسفر پتاسیم زیادی دارند. به این کودها چاله های فسفات گفته می شود.

 

شما هم می‌توانید تجربه خود را درمورد علت میوه ندادن بوته خیار و علت ریزش برگ‌های بوته خیار را کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهی در مورد “5 علت میوه ندادن بوته خیار | علت ریزش برگ بوته خیار

 1. زکیه اگنج گفت:

  سلام من ازگشنیز هم استفاده کردم روی تراس هم هست ولی تمام گلهای نر وماده بازهم میریزند شاید ۵۰ عد گل نر ماده داشت فقط یک عد خیار بد قواره داده هنوز هم پر از گل است لطفا راهنمایم کنید متشکرم

  1. baghnet گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای دریافت پاسخ کامل سوالتون میتونید با کارشناسان سایت ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *