آموزش باغبانی

قیمت و خرید نهال و بذر هل

خرید نهال هل (1)

چگونه می توان درخت هل کاشت؟

هل درختی از خانواده زنجبیل است که به صورت وحشی رشد می کند و در مناطق کوهستانی و در سایه درختان کشت می شود. ارتفاع درخت 30 تا 50 سانتی متر است و بعضی از آنها دارای اعضای چوبی تا 3 متر قد هستند. از آنجا که هل بسیار کمیاب است در خرید نهال هل باید دقت کافی را داشته باشید. میتوانید برای خرید نهال به نهالستان باغ نت مراجعه کنید.
هل سیاه نیز از یک خانواده است اما در ایران بیشتر از آن به عنوان هل سبز به عنوان ادویه استفاده می شود. اما در خارج از ایران ، این گیاه به اشکال مختلف از جمله پودر و روغن که در صنایع گیاهی ، پزشکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد ، ارائه می شود. هل رایحه خاصی به چای می بخشد و طرفداران زیادی دارد.
هل دارای سیستم ریشه ای نسبتاً قوی و دارای ریشه و ریزوم اصلی است. از ریزوم ها ، ساقه های رویشی متعدد و همچنین ساقه های گل دهنده به طول 60 تا 120 سانتی متر شاخه. ساقه های گل دهنده در ژانویه ظاهر می شوند و به طور مستقیم یا گاهی روی زمین قرار می گیرند.
گلهای این گیاه کوچک ، دوجنسیتی و سفید یا سبز روشن است. این گلها به تدریج از آوریل تا آگوست و حتی در برخی از شرایط آب و هوایی تا سپتامبر ظاهر می شوند. طول گلها 3 تا 4 سانتی متر و عرض آنها 1.5 تا 1.7 سانتی متر است.

شرایط نگهداری نهال هل

قبل از خرید نهال هل لازم است با برخی از خصوصیات این نهال آشنا شوید.

دمای فشار مناسب:

دمای مناسب برای پرورش هل 10 تا 35 درجه سانتیگراد است ، اما در دمای بین 30 تا 35 درجه سانتیگراد رشد خوبی دارد.

سایت کاشت هل:

هل در طول رشد به باد بسیار حساس است و کشت آن در مناطق بادی باعث کاهش شدید عملکرد محصول می شود.

خاک مناسب برای هل:

هل خاک های سنگین رسی و لومی را ترجیح می دهد. pH مناسب خاک برای رشد گیاه هل بین 4.2 تا 6.8 است.

نیاز کود:

به دلیل نیاز زیاد این گیاه به عناصر غذایی و عناصر ، افزودن مقادیر مناسب کودهای شیمیایی به همراه کودهای آلی نقش مهمی در افزایش عملکرد میوه هل و همچنین بهبود کیفیت آن دارد.

روش های کاشت و تکثیر هل

هل به دو روش رویشی (تقسیم ریزوم) و تولید مثل از طریق کاشت بذر در گلخانه تکثیر می شود:

تکثیر رویشی هل

برای تکثیر رویشی ، توده های زیادی از ریزوم ها از گیاه در حال رشد گرفته شده و به توده های کوچکتر تقسیم می شوند. هر توده باید حداقل یک ساله باشد و یک جوانه داشته باشد و سپس آنها را در سوراخ های آماده شده بکارید. با تکثیر رویشی ، گیاه سریعتر رشد می کند.
برای کاشت آن ابتدا سوراخ هایی در حدود 30 در 60 سانتی متر تا ارتفاع 60 سانتی متر با فاصله 1.5 تا 2 متر حفر کنید. سپس یک یا دو ماه قبل از شروع پر کردن کاشت ، سوراخ ها را با مخلوط خاک سطحی و کمپوست و کود گاوی حفر کنید.
برای خرید نهال بادام و انواع نهال های میوه کلیک کنید.

کاشت هل از دانه :

برای این کار ابتدا کپسول های بذر را که همان هل هستند را در آب قرار میدهیم (برای چند دقیقه) سپس به آرامی کپسول را با اندک فشار به پوسته ی آن باز می کنیم و دانه ها را خارج می کنیم .سپس دانه ها را با آب میشوییم تا پوشش چسبناک آن در آب حذف شود.

بذر ها را برای دو روز داخل آب قرار می دهیم و بعد از این مدت درون دستمال خیس قرار داده تا جوانه بزند. بعد از جوانه زنی باید بلافاصله بذر ها را در زمین اصلی یا گلدان مورد نظر می کاریم . بهتر است برای کاست بذرها از خاک های سبک همانند پیت ماس یا کوکوپیت استفاده کنیم .

نهال هل (1)

بهترین زمان کاشت اواخر تابستان و پاییز است ولی در هر فصلی میتوانید اقدام به کاشت هل از دانه کرد. بهترین مکان برای کاشت بذر گلخانه ای با شیب ملایم و قابل دست رسی به آب می باشد . میزان بذر مورد احتیاج برای این کار 10 گرم بر متر مربع می باشد. سپس روی آن را ابتدا با لایه نازک و تخت ماسه و سپس با کاه برنج می پوشانند. جوانه زدن دانه ها در مدت 30 روز و در نهایت 90 روز ادامه دارد.

بعد از 6 ماه نهالهای سبز شده از محیط کشت اولیه به محیط کشت ثانویه انتقال می یابد. در محیط کشت ثانویه که نهال ها به مدت یک سال در آن باقی می مانند ، نهالها با فاصله 30 سانتی متر از هم کاشته می شوند. بستر بذر باید به طور مکرر آبیاری شود و سایه بالای سر آن نیز تأمین گردد. کپسول ها را تا زمانی که تقریباً رسیده هستند برداشت می کنند یعنی قبل از این که رنگ آنها به زرد گرائیده شود.

 

خواص درمانی هل

هل از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. مطابق این نظر جویدن دانه‌های هل پس از صرف غذا ضمن کمک به هضم و گوارش بهتر غذا، می‌تواند بوی نامطبوع دهان را نیز خنثی کند. مصرف دم‌کرده آن مفرح، مقوی معده لطیف و بادشکن است. دانه‌های هل خواص گرما بخشی داشته و معده و روده‌ها را تقویت می‌کنند. هل اشتها را تحریک می‌کند و عمل هضم غذا را بهبود می‌بخشد.

نوشیدن دم کردهٔ داغ آن موجب تسکین کولیت، سوهاضمه، نفخ، حالت تهوع و بی حالی شده و مانع ترشح زیاد اسید معده می‌شود. یکی از خواص ویژه و بسیار ارزشمند هل، جلوگیری از تشکیل خلط در گلو است. از این رو می‌توان آن را به محصولات لبنی و پودینگ‌ها افزود تا اثر شیر را که موجب تشکیل خلط در گلو می‌شود خنثی کرده و به هضم آن نیز کمک کند.

دانه‌های هل خاصیت داروی اکسپکتورانت را دارد و سینوس‌ها و برونش‌ها، بینی و سینه را از خلط و ترشحات اضافی پاک می‌کنند. هل چنان‌که ذکر شد خواص گرمابخش و انرژی زا دارد از این رو به بهبود روحیه و بازیابی انرژی و توان از دست رفته کمک می‌کند، اضطراب و نگرانی را کاهش می‌دهد و در رفع افسردگی مؤثر است. هل همچنین کلیه‌ها را تقویت می‌کند و گفته می‌شود برای درمان شب ادراری کودکان مفید است. البته مصرف زیاد آن تپش قلب را افزایش می‌دهد.

خرید گیاه هل ، خرید بذر هل ، فیلم کاشت هل در ایران ، عمر درخت هل ، کشور تولید کننده هل ، عکس درخت هل ، درامد کاشت هل ، خرید بذر هل ، قیمت هل ، فروش نهال هل ، عمر درخت هل ، فیلم کاشت هل ، خرید بذر هل برای کاشت ، درامد کاشت هل ، گل هل ، کاشتن حل ، قیمت هل ، فروش نهال هل ، درامد کاشت هل ، فیلم کاشت هل ، نحوه برداشت هل ، هل سبز بوته هل ، کاشت درخت هل در ایران ، عکس درخت هل ، بوته درخت هل ، خرید بذر هل ، بهترین هل ایران ، درامد کاشت هل ، فیلم کاشت هل ، فروش نهال هل ، درخت هل در کدام کشور است ، بهترین هل ایران ، هل محصول کدام شهر ایران است ، کاشت هل در اهواز ، درامد کاشت هل ، هل محصول کدام شهر است ، قیمت هل ، فیلم کاشت هل ، خرید بذر هل ، بوته درخت هل ، خرید گیاه هل ، درامد کاشت هل ، نهال هل ، عکس هل ، گل هل ، فیلم کاشت هل ، کاشت هل در خوزستان ، کاشت دارچین ، هل سبز فیلم کاشت هل ، نهال هل ، عمر درخت هل ، قیمت هل ، فیلم کاشت هل در گلدان ، بهترین هل ایران ، کاشت هل در اهواز ، درامد کاشت هل ، کاشت هل در خوزستان ، عمر درخت هل ، گل هل ، فروش نهال هل

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *