آموزش باغبانی

کود مناسب برای کاکتوس چه نوع کودی است؟ | ترکیبات کود کاکتوس

کود کاکتوس چیست؟

کاکتوس مانند سایر گیاهان خانگی نیاز به مراقبت دارد. خاک کافی ، آبیاری منظم و قرار گرفتن در معرض مناسب برای رشد کاکتوس ضروری است ، اما اگر می خواهید کاکتوس های شما رشد بهتری داشته باشند ، باید از کودمناسب کاکتوس استفاده کنید. با استفاده از کود کاکتوس ، کاکتوس های شما تازه و سالم می شوند و رشد بهتری دارند. در ادامه به معرفی کود مناسب برای کاکتوس پرداخته شده است.

چه نوع کودی باید برای کاکتوس استفاده شود؟

کودهای کامل حاوی عناصری مانند فسفر (P) ، ازت (N) و پتاسیم (k) هستند. هر سه عنصر ذکر شده در گیاهان وظیفه خاصی خواهند داشت. فسفر روی رشد ریشه و گیاهان با گلهای بیشتر ، بزرگتر و با کیفیت بالاتر تأثیر می گذارد. از طرف دیگر ، پتاسیم در تولید گل، رشد ریشه، رنگ بهتر گل و میوه، ساقه های قوی گیاه و افزایش آمادگی گیاه برای مقابله با بیماری ها و خطرات در هنگام استراحت موثر است. نیتروژن همچنین روی رشد عمومی گیاه تأثیر می گذارد و رشد برگ ، ساقه و سبزیجات را تحریک می کند.
توجه داشته باشید که اگرچه کاکتوس ها به مواد مغذی کمتری نسبت به سایر گیاهان خانگی نیاز دارند ، اما استفاده از کود ضروری است. برای کاکتوس ها باید از کودی استفاده کنید که نیتروژن کمتری نسبت به پتاسیم داشته باشد. نیتروژن زیاد باعث آبکی بافت های کاکتوس و ایجاد ترک روی گیاه می شود. برای کاکتوس ها می توانید از کود ازت کم 10-10-5 استفاده کنید.

نکاتی درباره استفاده از کود کاکتوس

توجه داشته باشید که استفاده از کود باید در دوره رشد گیاه باشد. بیشتر کاکتوس ها در زمستان رشد کمتری دارند و رشد آنها در بهار آغاز می شود. بنابراین کوددهی باید از بهار شروع شود و در پاییز متوقف شود. البته توجه داشته باشید که گونه های خاصی از کاکتوس ها وجود دارد که در زمستان رشد بیشتری می کنند و در این فصل گل می دهند ، در این نوع کاکتوس باید در زمستان بارور شود.
کود مناسب کاکتوس معمولاً باید هر دو هفته یکبار روی گلها گذاشته شود. همچنین توجه داشته باشید که به کاکتوسی که تازه در گلدان گذاشته اید کود ندهید. زیرا کاکتوس یک تا دو ماه طول می کشد تا به شرایط جدید عادت کند.
کود مناسب کاکتوس (1)

زمان مناسب برای کوددهی به کاکتوس

اولین نکته انتخاب بهترین زمان برای کوددهی است. در این زمینه باید به دو نکته یا زمان توجه کنیم. در نیمه دوم ماه اسفند، کاکتوس ها از خواب زمستانی بیدار می شوند. آبیاری آنها را زیاد کنید و ماهی یک بار آنها را بارور کنید. و بار دوم بررسی کاکتوسهای خود از ابتدای بهار است ، و هنگامی که علائم رشد مانند رشد برگ، خارهای جدید، افزایش اندازه و علائمی که نشان دهنده رشد کاکتوس شما باشد، به این معنی است که باید از کود استفاده کنید.

انتخاب کود مناسب برای کاکتوس

کودهای موجود در بازار برای گیاهان آپارتمانی دارای هر سه عنصر اصلی در تغذیه گیاهان هستند، یعنی ازت، پتاسیم و فسفر. شما توجه کنید که کود مناسب برای کاکتوس مقدار کمی نیتروژن دارد، توصیه می شود از کود 5-10-10 یا 1-7-6 کود استفاده کنید. نحوه استفاده از این کود یک قاشق غذاخوری است. کود را در 4 لیتر آب حل کرده و هنگام آبیاری به گیاه بدهید. توجه داشته باشید که هر دو کود را به طور همزمان به گیاه وارد نکنید و یک فاصله بین کودها بگذارید.

نکات عملی در مورد انتخاب کود مناسب برای کاکتوس

محلول کود باقیمانده را در ظرف در بسته نگه دارید تا در صورت لزوم از این محلول آماده استفاده کنید. توجه داشته باشید که همیشه استفاده از کود برای گیاهان خوب نیست. استفاده از کود کاکتوس می تواند به کاکتوس های جوان یا تازه کاشته شده آسیب برساند. از کوددهی گیاه تا زمانی که کاکتوس به گلدان جدید خود عادت کند ، خودداری کنید. هنگام انتقال کاکتوس به باغ از کود حیوانی استفاده کنید.

آیا کود گاوی، کود مناسب برای کاکتوس است؟

بله ، تا زمانی که کود شما عاری از هر گونه باکتری و میکروب باشد ، می توان از آن استفاده کرد. بهتر است کود گاو قبل از استفاده با قارچ کش ضدعفونی شود.
منبع: gg.gg clck.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *