آموزش باغبانی

کاشت گوجه فرنگی در خانه | 8 ترفند کاشت گوجه در گلدان

کاشت گوجه فرنگی (1)

چگونه در خانه گوجه فرنگی بکاریم؟

گوجه فرنگی یکی از با کیفیت ترین و پرمصرف ترین سبزیجات در بین خانواده های ایرانی است. اگر شما هم به این سبزی با کیفیت علاقه مند هستید ، می توانید آن را در خانه پرورش دهید و لذت باغبانی را تجربه کنید.
بسیاری از گوجه فرنگی های تولید شده تجاری نیز در محیط های بدون خاک با استفاده از محلول کود مصنوعی پرورش داده می شوند و قبل از رسیدن آن برداشت می شوند. هر دو روش باعث می شود گوجه فرنگی خوب به نظر برسد اما طعم خوبی ندارد.
اگر علاقه مند به خرید نهال یا خرید گل و گیاهان آپارتمانی دارید می توانید به سایت باغ نت مراجعه کنید.
تحقیقات همچنین نشان داده است که گوجه فرنگی های ارگانیک و خانگی ترکیبات شیمیایی پیچیده تری دارند و طعم آنها بهتر از میوه های تولید شده در بازار است، اما به احتمال زیاد دارای رنگدانه های لی کوپن بیشتری هستند. باز شدن عروق مسدود شده کمک می کند و این یکی از دلایل رژیم غذایی بسیار سالم مدیترانه ای است.

گیاه شناسی از گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یک گیاه گل دهنده عالی است ، از راسته دو لپه ای، از خانواده solonaceae، از تیره lyopersicon است. این گیاه انواع مختلفی دارد که ممکن است برای میوه یا تزئین آن پرورش داده شود. ریشه های آن عمیق و گاهی اوقات تا یک متر طول دارد که در صورت پیوند، ریشه های جانبی محکمی تولید می شود.
ساقه های جوان گوجه فرنگی علفی گرد ، صاف ، شکننده و کرک دار است که به دلیل پیری سخت و تقریباً چوبی می شود. طول ساقه خزنده و منشعب به 1.5 متر می رسد اما برخی از انواع به نام Validum دارای ساقه های کوتاه ، محکم و ایستاده هستند و بدون کمک سرپرست در هوا می ایستند. برگهای این گیاه متناوب و مرکب است که اندازه آنها برای انواع مختلف یکسان نیست. برگها سبز روشن و پشت آن معمولاً کرک دار است.
گلهای کوچک گوجه فرنگی به صورت دسته ای روی ساقه بین دو گره ظاهر می شوند. دارای 5 گلبرگ زرد است که در انتها جدا می شوند. گلبرگ ها معکوس ، پهن و لنگی هستند. گل گلی سبز دارای 5 کاسبرگ بلند ، کشیده یا نیزه ای است که در ابتدا کوچکتر از گلبرگ است اما با رشد میوه طول آن افزایش می یابد. 5 پرچم با شاخک های بزرگ که روی یک میله کوتاه قرار می گیرند. میوه آن یک گوجه فرنگی است و از 2 تا چندین حفره تشکیل شده است. میوه ها گوشتی هستند و تعداد زیادی تخم مرغ کوچک قلبی شکل دارند.
رنگ و شکل میوه ، دیر یا زودرس بودن میوه ، گوشتی بودن یا آبدار بودن میوه و صاف یا چین دار بودن میوه از گوجه فرنگی به نوع دیگر متفاوت است. دانه های گوجه فرنگی کوچک ، سبک ، پهن و سفید هستند و حدود 4 تا 5 سال قدرت خود را حفظ می کنند.
تشکیل میوه در گیاه گوجه فرنگی تابعی از عوامل مختلفی است که با یکدیگر تعامل دارند. این عوامل شامل غذا ، دما و طول روز است. از طرف دیگر ، تلقیح در گلهای گوجه فرنگی بسیار دشوار است، رطوبت زیاد یا ریزش آب روی گلها در هنگام تلقیح میزان باردهی را كاهش می دهد.
 

چگونه در خانه گوجه فرنگی را پرورش دهیم؟

برای کاشت گوجه فرنگی در خانه لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کنید و در ظرف پلاستیکی قرار دهید:

ظرفی با درب پهن برای چند روز می خواهید. یک لایه قارچ روی دانه ها ظاهر می شود. این روند می تواند بسیاری از بیماری های ناشی از بذر را از بین ببرد، که می تواند بر تولید بعدی گیاهان تأثیر بگذارد.

برچسب روی ظرف بزنید:

اگر چندین نوع بذر مختلف می کارید، حتماً روی ظرف را برچسب بزنید تا از بروز هرگونه اشتباه جلوگیری کنید. درب ظرف را بگذارید اما آن را نبندید تا اکسیژن به آن برسد.

خمیر را در مکانی گرم و دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید:

روند تخمیر می تواند ظاهر و بوی نامطبوعی داشته باشد، بنابراین ظرف را کنار بگذارید. به عنوان مثال ، می توانید ظرف را زیر دست‌شویی، یا در گاراژ قرار دهید (به شرطی که به اندازه کافی گرم باشد).

هر روز ظرف را هم بزنید تا یک لایه سفید روی سطح آن ایجاد شود:

معمولاً دو یا سه روز طول می کشد تا قارچ تشکیل شود. بلافاصله بعد از تشکیل قارچ بذرها را جدا کنید تا بذرها در ظرف جوانه نزنند.

برداشت محصول:

برای از بین بردن لایه قارچ از دستکش استفاده کنید. بذرها به ته ظرف فرو می روند.

آب را در یک کاسه بریزید و مخلوط را رقیق کنید:

اجازه دهید دانه ها در ته ظرف حل شوند و همچنان قسمتهای ناخواسته محلول را روی صافی بریزید. مراقب باشید دانه ها را دور نریزید. پس از جمع آوری تمام دانه ها در صافی ، آنها را کاملاً با آب بشویید.
بذرها را روی سطح نچسب پخش کنید و بگذارید چند روز خشک شوند. یک ظرف شیشه ای یا کاشی و سرامیک ، ورق ، تخته یا پنجره همه کار را به خوبی انجام می دهد. حذف دانه های خشک از کاغذ یا پارچه می تواند بسیار دشوار باشد. بعد از خشک شدن می توانید آنها را در کیسه پلاستیکی بسته بندی کنید تا زمانی که آماده کاشت شوند. حتماً بذرها را در ظرف برچسب بزنید.

دانه ها را در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید:

همچنین می توانید برای شبیه سازی هوای زمستان ، آنها را در یك ظرف محفوظ از هوا در یخچال قرار دهید. دانه ها را در فریزر قرار ندهید ، زیرا به آنها آسیب می رساند.

کاشت گوجه (1)

 

کاشت گوجه فرنگی در خانه با استفاده از روش کاشت بذر

1.  زمان کاشت بذر گوجه فرنگی در داخل 6 تا 8 هفته قبل از آخرین سرما است:

برای تهیه بوته های گوجه فرنگی برای انتقال در فضای باز ، در فضای داخلی کاشت را شروع کنید در حالی که بیرون هنوز سرد است. دمای سرد در اوایل بهار می تواند باعث رشد یا حتی از بین رفتن نهال های جوان شود. برای بهبود شانس تولید، کشت بذر را در داخل خانه شروع کنید.

2. گلدان های پلاستیکی یا گلدان های کوچک مشابه برای کاشت گوجه فرنگی در خانه، خریداری کنید:

این گلدان ها را می توانید در اتاق خود یا فروشگاه لوازم باغبانی پیدا کنید.

3. ظرف را با مخلوط مرطوب خاک پر کنید:

به عنوان مثال ، می توان مخلوطی را با استفاده از خزه کمپوست 1/3 و 1/3 درست قبل از کاشت بذر آبیاری کرد. در هر گلدان 2 یا 3 دانه در 1/4 اینچ عمق خاک قرار دهید. با خاک بپوشانید.

4. گلدان را هرر‌وز چک کنید:

وقتی گیاهان از خاک خارج شوند ، به سرعت رشد می کنند.

 

کاشت گوجه فرنگی در خانه با روش انتقال گیاه

1. توجه داشته باشید که گیاهان حداقل 6 اینچ (15.2 سانتی متر) رشد کرده اند.

وقتی خطر سرمازدگی در فضای باز وجود نداشته باشد ، آنها آماده انتقال در فضای باز هستند.

2. عادت دادن گیاه به محیط جدید:

حدود یک هفته قبل از اینکه بخواهید گیاهان را به فضای بیرون منتقل کنید ، باید به تدریج آنها را با درجه حرارت در هوای آزاد تنظیم کنید. گیاهان را به تدریج در معرض نور آفتاب قرار دهید و در یک منطقه نسبتاً سایه دار ساعات ماندن گیاهان را در فضای باز به آرامی افزایش دهید. با یک ساعت یا کمتر از روز شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

3. فضای باغ را آماده کنید:

شما می خواهید از خاک خوب زهکشی شده با مقدار کافی مواد آلی استفاده کنید. استفاده از خزه در خاک باعث زهکشی می شود. شما همچنین می توانید در برگ یا کمپوست ترکیب کنید. برای استفاده از خزه ، بیش از نیمی از خاک را برداشته و خاک را به نسبت مساوی خزه نارس مخلوط کرده ، مخلوط خزه و خاک نارس را با هم مخلوط کرده و در محل کاشت بریزید.

4. سطح PH خاک را آزمایش کنید:

گوجه فرنگی هنگام کاشت در خاک با PH بین 6 تا 7  رشد می کند. دفتر توسعه کشاورزی محلی شما باید فرم های آزمایش خاک ، کیسه ها و دستورالعمل ها را داشته باشد. پس از تنظیم خاک ، سطح فشار را دوباره آزمایش کنید. اگر سطح pH کمتر از 6 است ، آهک دولومیت به خاک اضافه کنید تا سطح pH افزایش یابد. اگر PH خاک از 7 بالاتر است ، دانه های گوگرد را مخلوط کنید تا سطح pH کاهش یابد.

5. حفره ای به عمق حدود 2 فوت (0.6 متر) حفر کنید:

باید به اندازه کافی عمیق باشد تا بتواند نهال ها را بکارد و فقط 1/4 این گیاه از زمین خارج می شود. یک قاشق غذاخوری مواد آلی مانند کمپوست را درون حفره بریزید. این باعث افزایش بیشتر گیاه و همچنین جلوگیری از پیوند گیاه می شود.

6. گیاهان را با احتیاط برداشته و روی زمین قرار دهید.

در مراحل پیوند زدن سعی کنید به ریشه آسیب نرساند. پیوند را به اندازه کافی عمیق تنظیم کنید تا خاک هنگام پوشاندن گیاه، اولین مجموعه برگ جدید را لمس کند. اطمینان حاصل کنید که تمام برگهایی را که در پایین خاک قرار دارند بردارید. گوجه فرنگی می تواند از برگهایی که در ارتباط با خاک هستند بیماری بگیرد.

7. کوددهی به گیاه:

می توانید گیاهان را با کود مرغ یا کود گیاهی کم ازت با غلظت بالای فسفر کود دهید. سپس ، گیاهان را کاملاً آبیاری کنید. شما باید هر ماه فرآیند کوددهی را تکرار کنید.

8- چوب را در کنار گیاهان قرار دهید.

این امر به گیاهان کمک می کند تا در هنگام رشد قوی بوده و میوه را از درخت راحتتر کنند. مراقب باشید به ریشه آسیب نرسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *