آموزش باغبانی

فوت و فن کاشت و تکثیر گل ختمی چینی

گل ختمی چینی

معرفی گل ختمی چینی

اگر قصد خریدگل ختمی چینی  دارید، می‌توانید از سایت باغ نت اقدام کنید. سایت باغ نت بهترین خدمات و امکانات را با استفاده از بروزترین روش‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید خرید نهالخود را به بهترین نحو انجام دهید. یکی از نکاتی که همواره در این سایت مدنظر بوده، توجه به سلامتی نهال است؛ به همین منظور تمامی نهال‌های موجود در سایت باغ نت دارای شناسنامه و گواهی بهداشت زیر نظر متخصصان جهاد‌کشاورزی کلینیک گیاه پزشکی هستند.برای خرید انواع نهال از باغ نت اقدام کنید.

سایت باغ نت امکان خرید گل ختمی چینیبدون واسطه از تمام نقاط ایران را فراهم کرده است، تا شما بتوانید با ارزان‌ترین قیمت نهال مدنظر‌تان را خریداری کنید. از طریق سایت باغ نت امکان فروش و ارسال گل ختمی چینیبه سراسر کشور فراهم شده است و شما در هر نقطه‌ای از ایران به‌راحتی می‌توانید با گل ختمی چینیاز سایت باغ نت، در سریع‌ترین زمان نهال خود را دریافت کنید.

در ادامه اطلاعات مفید و کاربردی درباره‌ی خصوصیات گل ختمی چینی،کاربرد، روش‌های تکثیر و شرایط پرورش این گل بیان شده است.

گل ختمی چینی معروف ترین گیاه زینتی در خانواده پنیرها گل ختمی چینی است. گیاهی همیشه سبز با گلهای بزرگ که بومی آسیای استوایی است و در مناطق بدون سرما می روید. اما سازگاری این گیاه با گلدان باعث محبوبیت آن در مناطق سردتر شده است.

گیاه شناسی بوته گل ختمی چینی

گیاه گل همیشه بهار چینی کاشته شده در گلدان عمر طولانی دارد و چهل سال دور نیست. سرعت رشد گل ختمی چینی زیاد است و گیاه بالغ به 3 متر و عرض 2 می رسد. گیاهان کاشته شده در گلدان ها به دلیل هرس برای گلدهی بیشتر ، کوچکتر و از طول کمتری برخوردار هستند. برگها بیضی و نوک تیز است. لبه برگها دندانه دار و رنگ برگها سبز تیره است.
گلها معمولاً از پنج گلبرگ تشکیل شده اند ، اما گلهای برخی ارقام پر است. گل گلی به شکل فنجان است و اندازه گل آن 15-10 سانتی متر است. طول عمر هر گل یک تا دو روز است. رنگ رایج و خاص گل ختمی چینی قرمز است. با این وجود ارقام مختلفی وجود دارند که دارای رنگ های صورتی ، زرد و نارنجی هستند. زمان گلدهی گیاه تابستان است و برای اوایل گلدهی در بهار ، یک سوم ساقه های چوبی گیاه هرس می شود. گیاه باید در برابر بادهای شدید محافظت شود. علاوه بر این ، گیاه مستعد ابتلا به بسیاری از آفات و بیماری ها است و باید در نگهداری آن دقت شود.
گل همیشه بهار تا بیست و پنج سال در شرایط مناسب و خارج از منزل زندگی می کند ، شرایط کشت آن بسیار آسان است و با هر شرایط و شرایطی سازگار است. یکی از گل های معروف گل ختمی ، گل مروارید Hippiscus Rosa Sinn Zeiss است.

 

شرایط پرورش ختمی چینی

خاک مورد نیاز ختمی چینی :

خاکی لومی با بافت نه خیلی سنگین با زهکشی خوب نیاز دارد. خاک گلدان آن را می توان با ترکیبی مساوی از یک قسمت پیت ماس + یک قسمت خاک برگ + یک قسمت کود گاوی تهیه کرد. اضافه کردن شن یا ورمی کولیت به اندازه ده درصد کل خاک برای زهکشی مناسب ، مخلوطی ایده آل برای آن فراهم می آورد.

آبیاری ختمی چینی :

این گیاه به خشکی کشیدن حساس است و به آبیاری منظم نیاز دارد. آبیاری نامنظم می تواند باعث ریزش غنچه ها شود. نیاز آبی آن متوسط است و اجازه دهید خاک رویی گلدان در فواصل بین آبیاری خشک شود. آبیاری گیاهان گلدانی با آب ولرم در فصل سرد مفید است . زرد شدن برگ های مسن گیاهان همیشه سبز عجیب نیست ولی در صورتی که تعداد برگ ها زیاد باشد و علائم بیماری در برگ ها نباشد، علت آن آبیاری زیاد است.

نگهداری گل ختمی چینی (1)

رطوبت و غبار پاشی ختمی چینی :

در شرایطی که دمای هوا افزایش می یابد به تامین رطوبت هوا نیز توجه کنید. می توانید گیاه را به شکل روزانه با آب ولرم و البته بدون املاح غبارپاشی کنید و یا آنکه یک زیر گلدانی بزرگ را تا لبه آن پر از سنگریزه کنید و سپس تا نیمه ارتفاع آن آب بریزید و سپس گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید به یاد داشته باشید که کف گلدان نباید با آب در تماس باشد. آب درون زیرگلدانی به تدریج تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین خواهد کرد.

نور مورد نیاز ختمی چینی :

گل ختمی چینی به نور کامل آفتاب احتیاج دارد. در صورت نگهداری در آپارتمان، محل قرار دادن گیاهان نزدیک به پنجره های شرقی یا جنوبی است. همچنین در فصل زمستان به نور مصنوعی هم احتیاج دارد. کم نوری گیاه را مستعد به ابتلا به بیماری می کند.

دمای مورد نیاز ختمی چینی :

گل ختمی چینی بومی مناطق گرمسیری است و به یخبندان مقاومت ندارد. در صورت کاشت در مکانی پرنور مثل باغچه های جنوبی تا دمای نزدیک صفر درجه خشک نمی شود. البته مکان مورد نظر باید از جریان باد محفوظ باشد. گلدان های ختمی چینی را در فصل سرد به مکانی پرنور و گرم تر منتقل کنید.

 

کوددهی و تغذیه ختمی چینی

برای کوددهی گیاه می توان از کودهایی همانند ۱۰-۱۰-۱۰ در طی فصل رشد یعنی بهار و تابستان از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هتفه یکبار استفاده شود.

هرس ختمی چینی

ظهور گل های زیاد و زیباتر در سال آینده ناشی از هرس است، در اواخر زمستان ارتفاع شاخه ها را به نصف کاهش داده و محل قطع را به منظور جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد گوگرد ضد عفونی نموده و با وازلین سطح آن را بپوشانید.

تعویض گلدان ختمی چینی

در صورت انجام هرس و کنترل رشد گیاه، تقریبا هر ۳-۲ سال یکبار نیاز است تا گلدان این گیاه با گلدانی بزرگتر عوض شود و بهترین زمان تعویض گلدان در اواخر فصل زمستان است.

 

روش های تکثیر ختمی چینی

تکثیر با قلمه :

یکی از راه های تکثیر این گیاه ریشه دار کردن قلمه‌های آن است. در فصلهای مختلف می توان قلمه تهیه کرد .

فصل قلمه زدن گل ختمی :

در اواسط بهار تا اوایل تابستان قلمه سبز، در اواسط تابستان تا اوایل پاییز قلمه نیمه چوبی و در طی پاییز و زمستان قلمه چوبی را می توان تهیه کرد فقط توجه داشته باشید هر مقدار که قلمه چوبی تر باشد بهتر است که طویل تر نیز باشد .

مثلا قلمه نیمه چوبی به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر و قلمه چوبی را حتی به طول ۳۰ سانتیمتر می توان استفاده کرد و از همه کوتاه تر قلمه سبز است که طول حدود ۷ سانتیمتر نیز برای آن قابل استفاده است .بعد از تهیه قلمه ها آنان را در محیطی مرطوب همانند پرلایت و یا شن و دمای محیط حدود ۲۱ درجه سانتیگراد قرار می دهند تا ریشه دار شوند که حدود ۶-۴ هفته طول می کشد. توجه داشته باشید که قلمه سبز در مقایسه با قلمه چوبی به مراقبت بیشتری بخصوص میزان بیشتری رطوبت هوا نیاز دارد زیرا این نوع از قلمه ها آب را سریعتر از دست می دهند و احتمال خشک شدن آنان بیشتر است.

تکثیر با بذر :

بذر گل ختمی چینی به رنگ قهوه ای تیره و یا سیاه رنگ است که می توان برای تکثیر از آن استفاده کرد. به گفته برخی از پرورش دهندگان اگر بعد از تهیه بذر از گیاه مادری به مدت ۳-۲ ماه در یخچال نگهداری شوند درصد جوانه زنی آنان افزایش می یابد .

بهترین زمان کاشت بذر در بهار است و دمای مناسب برای جوانه زنی ۲۵ درجه سانتیگراد با رطوبت محیط بالا می باشد.بستر کاشت را مرطوب نگهدارید و گلدان محتوی بذرها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.بذرها معمولا سریع و در طی ۴-۱ هفته جوانه می زنند و بعد از اینکه گیاهچه ها در حدود ۴ یا ۶ جفت برگ داشتند می توان آنان را به گلدالهایی جداگانه منتقل کرد.

خوابانیدن ساقه :

در این روش ساقه را همانطور که به گیاه مادری وصل است طوری خم می کنیم که بتوان قسمتی از آن را در زیر خاک کاشت . آن قسمت از ساقه که در زیر خاک قرار می گیرد ریشه خواهد داد و بعد از شکل گیری ریشه می توان این شاخه را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت کرد.

کاربرد ختمی چینی

از آنجا که گل ختمی چینی به نور فراوانی نیاز دارد، می‌تواند نور مستقیم آفتاب را تحمل کند. این گیاه به تنهایی و یا با گیاهانی مانند نخل زینتی، کروتون، برگ بیدی، قلب ارغوانی، افربیا، اشوریا، شمعدانی و یوکا در کنار پنجره‌های جنوبی و غربی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توان آن را در فصل تابستان در حیاط منازل و مکان‌های پرنور قرار داد. امروزه از گل‌های بریده پرپر ختمی چینی با رنگ‌های متنوع برای زینت مجالس رسمی، برای این منظور می‌توان از واریته Indian Maid با گل‌های دو رنگ قرمز و زرد و یا واریته Dr.jack با گل‌های قرمز روشن استفاده نمود.

 

گل ختمی چینی در زمستان ،  گل ختمی لامپی ، گل ختمی چینی زرد ، خرید بذر گل ختمی چینی ، گل ختمی چینی پرپر ، خواص گل ختمی چینی ، قیمت گل ختمی چینی ، گل ختمی پرپر ، قیمت درخت گل ختمی ، قیمت گل ختمی بنفش ، خواص گل ختمی ژاپنی ، شرایط نگهداری گل ختمی در خانه ، قیمت گل خورشیدی ، قیمت گل پیچ ، ختمی چینی گلسرخی ، درخت ختمی ، شرایط نگهداری گل ختمی ، نگهداری گل هیبیسکوس ، انواع گل ختمی ، خواص گل ختمی ، تکثیر گل ختمی

دیدگاهی در مورد “فوت و فن کاشت و تکثیر گل ختمی چینی

 1. محمدمهدی محرر گفت:

  سلام
  بسیار مطالب مفیدی بود
  از گردآورنده محترم کمال تشکر را دارم

  1. pouya گفت:

   سلام سپاس از شما

 2. شقایق گفت:

  سلام خسته نباشید،گل ختمی من برگ هاش به سمت پایین خم شده علت اش رو میخواستم بدونم و چطور درمان کنم
  شرایط کوددهی،خاک،و اب دادن به گیاه ایده ال هست فقط نور محیط مستقیم نیست و حالت سایه داره

  1. baghnet گفت:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر
   برای دریافت راهنمایی کامل در رابطه با شرایط کاشت گل ختمی چینی می تونید با شماره تماس های موجود در سایت تماس بگیرید.

 3. گیتی گفت:

  من گل ختمی چینی دارم وخیلی دوسش دارم ویکی دوتا قلمه رو شروع کردم تا تبدیل به بنسای کنم

 4. سعید گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون

  1. fati گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *