آموزش باغبانی

آموزش کاشت هسته سیب در گلدان در منزل

چگونه هسته سیب را بکاریم؟

در این مقاله شما را به طور جامع به کاشت هسته سیب پرداخته می‌شود. جهت پرورش درخت سیب نیازی به خرید بذر آن از فروشگاه نیست.
می توان بذرها را در گلدان کاشت. اما رویش درختان سیب از دانه های سیب ممکن است چندین سال طول بکشد و این امکان وجود دارد که میوه ها کیفیت مطلوب را نداشته باشد.
تماشای رویش جوانه های درختان سیب در طی زمان برای هرکسی هیجان انگیز است. اگر در حال انجام پروژه کاشت هسته سیب هستید و یا کنجکاو روند کاشت و جوانه‌زنی هسته درخت سیب هستید و می‌خواهید درخت سیب با کیفیت مطلوب و میوه‌های دلچسب داشته باشید توصیه می‌شود این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.
همچنین میتوانید برای مشاهده سایر نهال ها و خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه کنید.
کاشت بذر سیب دارای 3 مرحله است:

مرحله اول: دانه های سیب را استخراج و آماده کنید.

1- مقداری سیب آماده کرده و دانه ها را جدا می کنیم. مقداری سیب رسیده بخرید ، سپس آنها را بخورید و یا بدون آسیب رساندن به دانه ها ، آنها را از وسط نصف کنید. همه دانه ها را از سیب پخش کرده و با دقت جدا کنید.
بیشتر درختان سیب کاشته شده توسط کشاورزان و باغداران درختان پیوندی هستند و مستقیماً از طریق بذر کاشته نمی شوند. هرچه تعداد بیشتری بذر بکارید ، احتمال رشد یکی از دانه ها به درختی که میوه آن سیب مورد نظر شما باشد بیشتر است.
تقریباً از هر ده دانه یک دانه به درخت سیب تبدیل می شود و میوه کافی برای خوردن تولید می کند. سعی کنید مراحل آماده سازی بذر را از پاییز شروع کنید تا با شروع فصل بهار ، بذرها برای کاشت آماده شوند.
2- دانه ها را با دستمال کاغذی خشک کنید. پس از استخراج دانه های سیب ، آنها را در یک کاسه آب بریزید. دانه های شناور در آب را دور بریزید زیرا احتمال رشد آنها کم است. بقیه دانه ها را روی دستمال کاغذی بگذارید و بگذارید تا 3 تا 4 هفته خشک شوند. بذرها را هر 2 روز برگردانید تا از دو طرف خشک شوند.
3- دانه ها را با پیت مخلوط کنید. 2 روز بعد از خشک شدن دانه ها ، کمی ذغال سنگ نارس تهیه کنید ، چند قاشق غذاخوری ذغال سنگ نارس روی یک حوله کاغذی بریزید. سپس کمی مرطوب کنید. ذغال سنگ نارس و دانه ها را مخلوط کنید.
4- مخلوط غلات و ذغال سنگ نارس را در یک بسته ریخته و در جای خنک نگهداری کنید. پس از مخلوط کردن ذغال سنگ نارس و دانه های سیب ، مخلوط را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و آن را ببندید. تاریخ را با ماژیک روی بسته بنویسید.
سپس بسته را به مدت 3 ماه در یخچال قرار دهید. دانه های سیب برای جوانه زدن باید خنک شوند. این لایه بیرونی سخت بذر را نرم کرده و میکروب درون بذر را تحریک می کند تا شروع به جوانه زدن کند. بعد از 3 ماه مخلوط را از یخچال خارج کنید و بگذارید تا گرم شود. اکنون می توانید دانه های سیب را بکارید.

برای آشنایی با انواع نهال سیب و کسب اطلاعات بیشتر از شرایط خرید نهال سیب کلیک کنید.

 

مرحله دوم: کاشت هسته سیب در فضای ازاد

1- باغ یا باغچه خود را از علف های هرز تمیز کنید. فضای حیاط یا باغ خود را مشخص کنید که قصد کاشت هسته سیب را دارید. خاک را با پاکسازی خاک از علف های هرز آماده کنید (علف های هرز را از طریق ریشه حذف کنید). همچنین زمین را از هرگونه سنگ و سنگ ریزه پاکسازی کنید و کلوخ های بزرگ را جدا کنید.
بخشی از باغ را انتخاب کنید که تابش مستقیم نور خورشید داشته باشد. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. یک خاک زهکشی شده خوب ، خاکی است که در آن آب می تواند راحتتر از آنکه روی سطح خاک باقی بماند ، جریان داشته باشد. خاک زهکشی شده معمولاً تیره تر و حاصلخیزتر است. ترجیحاً بذر سیب را در اوایل بهار بکارید.
2- کود را به خاک اضافه کنید. قبل از کاشت بذر سیب ، باید اطمینان حاصل کنید که خاک مواد مغذی کافی دارد. پس از علف های هرز ، یک لایه 3 سانتی متر از کمپوست به خاک اضافه کنید. کمپوست خاک را به نمک و مواد مغذی کافی مجهز می کند و هوادهی خاک را بهبود می بخشد و در نتیجه زهکشی بهتر خاک انجام می شود.
3- یک شیار در زمین ایجاد کنید. با دستان خود یا یک بیل باغ یک شیار عمیق یا یک سوراخ کوچک در زمین ایجاد کنید. اگر بذر زیادی می کارید ، یک شیار بلند در خاک ایجاد کنید. بین شکاف ها 30 سانتی متر فاصله ایجاد کنید.
4- بذرهای جوانه زده را در زمین بکارید. بعد از حفر شیارها ، دانه های سیب را در زمین بکارید و فاصله 30 سانتی متری بین دانه ها قرار دهید. فاصله بین بذرها فضای لازم برای رشد را به آنها می دهد و از رقابت دانه ها برای نمک و مواد مغذی خاک جلوگیری می کند.
5. جوانه ها را با خاک بپوشانید. پس از کاشت جوانه ها ، یک لایه نازک از خاک بر روی آنها قرار دهید. دور جوانه ها یک لایه ماسه 2 سانتی متری بریزید.
شن و ماسه خاک را از سخت شدن و گرفتگی در هوای سرد محافظت می کند. هوای سرد از رشد جوانه ها در خاک جلوگیری می کند.

کاشتن بذر سیب درون گلدان در خانه

1- دانه ها را از پیت جدا کنید. برای کاشت بذر سیب در گلدان ، پلاستیک حاوی ذغال سنگ نارس و دانه ها را از یخچال خارج کنید. بذرها پس از 3 ماه در یخچال قرار گرفتند ، اکنون آماده کاشت هستند.
بهترین زمان کاشت هسته سیب اوایل بهار است. درختان سیب بیشتر از محیط داخلی در فضای باز رشد می کنند. به یاد داشته باشید که درختان سیب هنگام کاشت در فضای باز بهترین عملکرد را دارند.
2- گلدان را با خاک گلدان پر کنید. چند گلدان قابل تجزیه 15 سانتی آماده کنید. اندازه گلدان ها به تعداد دانه هایی که می خواهید بکارید بستگی دارد.
گلدان ها را با خاک گلدان پر کنید (2.5 سانتی متر بالای گلدان را نگه دارید). اطمینان حاصل کنید که گلدان ها سوراخ های زهکشی در کف دارند.
اگر قصد دارید گیاه را بعداً در زمین بکارید ، می توان آن را با گلدان قابل تجزیه در زمین کاشت ، در این صورت احتمال شوک به گیاه کاهش می یابد. به همین دلیل استفاده از گلدان های قابل تجزیه زیست توصیه می شود.
3- در هر گلدان دو بذر بکارید. بعد از پر كردن گلدان ها از خاك رس ، دو سوراخ به فاصله 5/2 سانتی متر تا 8 سانتی متر در داخل زمین ایجاد كنید ، سپس در هر سوراخ یك بذر بكارید. از آنجا که هیچ تضمینی برای رشد بذر وجود ندارد ، از هر درخت سیب مورد نظر 5-10 بذر بکارید.
4. جوانه ها را آبیاری کرده و بپوشانید. پس از کاشت همه شاخه ها خاک را مرطوب کنید. این باعث حرکت خاک می شود و در نتیجه جوانه ها توسط خاک پوشانده می شوند. اگر جوانه ها پوشیده نشده اند ، خاک اطراف را به آرامی آبیاری کنید تا کاملاً توسط خاک پوشانده شود.

 

5- گلدان را در محلی گرم و آفتابی در خانه قرار دهید. گلدان ها را در معرض تابش مستقیم آفتاب ، ترجیحاً در گلخانه قرار دهید. یک خانه گرم با پنجره های زیاد مکان خوبی است. در نهایت درختان سیب باید به زمین منتقل شوند زیرا شرایط بیشتری برای رشد آنها وجود دارد.
6- گیاهان را هفته ای دو بار آبیاری کنید. شاخه های داخل درخت سیب هفته ای دو بار به آبیاری احتیاج دارند. خاک را تا زمانی که مرطوب شود آبیاری کنید اما بیش از حد آبیاری نکنید.
7- باغچه خود را برای کاشت نهال آماده کنید. درختان سیب نباید برای همیشه در خانه نگهداری شوند. زیرا درختان سیب در فضای باز بهترین رشد را دارند. زیرا در زیر آفتاب نمک های خاک و فضا برای رشد درختان سیب مناسب است. در پاییز ، هنگامی که بذرها خنثی (خاموش) هستند ، مقداری از خاک را از علف های هرز و سنگ های بزرگ پاک کنید.
بخشی از خاک را که زهکشی خوبی دارد انتخاب کنید. همچنین محلی را برای کاشت انتخاب کنید که در معرض تابش مستقیم آفتاب باشد. برای افزایش عناصر غذایی خاک ، یک لایه 3 سانتی متری کمپوست یا کود اضافه کنید.
8- زمین را سوراخ کنید و گلدان ها را در آنجا قرار دهید. برای سوراخ کاری از بیل باغچه استفاده کنید. عمق سوراخ ها باید همان گلدان ها باشد ، اما عرض آنها باید دو برابر گلدان ها باشد.
سپس گلدان های قابل تجزیه حاوی جوانه ها را در هر سوراخ قرار دهید. گلدان های قابل جدا شدن در نهایت خراب می شوند. در نتیجه ، جوانه های درختان سیب کاملاً توسط خاک احاطه می شوند. پس از قرار دادن گلدان روی زمین ، رشد شاخه های گیاهان را مشاهده خواهید کرد.
بعضی از گلدان ها فنجان هایی دارند که به راحتی جدا می شوند. می توانید گلدان را قبل از قرار دادن روی زمین بردارید.
9- خاک و آب اضافه کنید. سوراخ را با خاک پر کنید. سپس گیاه و خاک را به اندازه کافی آبیاری کنید. اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید حتماً یک لایه ماسه به زمین 3 سانتی متر اضافه کنید. شن و ماسه از سخت شدن خاک در هوای سرد جلوگیری می کند.
همچنین بخوانید:
خواص دارویی و درمانی سیب یا آلو.
معجزه سرکه سیب برای پوست: 6 ماسک بی نظیر با سرکه سیب
فواید شگفت آور چای سیب و دارچین برای خستگی و سلامت بدن
روشی جدید برای مایکروویو پوره سیب زمینی
سیب درمانی برای درد است! خواص بی نظیر سیب برای سلامتی.
سیب سیاه: سیاه ترین میوه در جهان است

 

 

منبع : is.gd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *