آموزش باغبانی

گل چمن عروس | معرفی 9 ترفند نگهداری و تکثیر و هرس هلکسین

گل چمن عروس

اگر به دنبال یک گیاه همیشه سبز و زیبا هستید ، بهترین انتخاب برای شما می تواند گل چمن عروس باشد، این گیاه قطعاً با بافت جذاب خود شما را به خود جلب می کند و از آنجا که نگهداری آن آسان است، می توانید آن را به راحتی تکثیر کنید. به گلهای چمن عروس توجه کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

برای مشاهده انواع گل و گیاهان آپارتمانی و خرید نهال می توانید به سایت باغ نت مراجعه کنید.

معرفی گل چمن عروس یا هلکسین

گل چمن عروس گیاهی است با نام علمی Helxine soleirolii که دارای برگهای کوچک ، جمع و جور ، خزنده ، سرسبز ، رشد سریع و ارزان قیمت است. چمن عروس یا Baby Tear یک گیاه سایه دوست است که به راحتی در فضای آپارتمان قابل نگهداری است. شما می توانید از چمن عروس برای زیبایی فضای داخلی تراریوم یا پوشاندن سطح خاک بنسای یا گیاهان دیگر استفاده کنید و از گلدان های معلق یا سبد برای نگهداری چمن عروس استفاده کنید.

گیاه شناسی گل چمن عروس

گل چمن عروس گیاهی است با بافتی كوچك، جمع و جور، ارزان و رشد سریع و مناسب برای راهروها و مبتدیان، برگها كوچك، گرد و متراكم است به طوری كه ساقه ها و لبه های گلدان را پوشانده و از آن می ریزد ، و از رشد طولی گیاه جلوگیری کنید، هر چند وقت یکبار جوانه های انتهایی را ببرید تا جوانه های جانبی از خواب بیدار شوند و رشد کنند. آبیاری از بالا و با فشار باعث از بین رفتن ساقه ها می شود ، همیشه از زیر ساقه ها و از یک Do کنار گلدان آبیاری می شود ، گیاه برای پوشاندن گلدان های بزرگ و آویز سبد مناسب است

بومی مناطق شمالی مدیترانه در اطراف و شمال ایتالیا است. هلکسین گیاهی همیشه سبز و خزنده است که تا 15 سانتی متر طول می رسد و می توان آن را در سبدهای معلق نگهداری کرد. برگهای دایره ای این گیاه کوچک و سبز یا زرد سبز و حداکثر قطر آنها 5 سانتی متر است. نمونه هایی از این گیاه وجود دارد که دارای رنگهای طلایی ، زرد و سفید در ناحیه برگ خود هستند ، اما نمونه هایی که دارای شاخ و برگ سبز هستند از محبوب ترین ها هستند.

هلکسین گلهای کوچک سفید مایل به صورتی دارد که در تابستان شکوفا می شوند. این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی در خانه ها نگهداری می شود و یکی از گیاهان مناسب برای کاشت در تراریوم (باغ شیشه ای) است زیرا شرایط مرطوب تراریوم داخلی برای رشد این گیاه مناسب است ، اما ممکن است بعد از اراده هلکسین باشد به دلیل رشد فراوان گیاهان ، برای مدتی مزاحمت ایجاد می کند.

 

شرایط نگهداری از چمن عروس

آبیاری:

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ، اما این به معنای مرطوب و غوطه ور شدن بستر کاشت نیست ، زیرا باعث پوسیدگی گیاه و زرد شدن برگها و ریزش آن می شود. این گیاه خشکی خاک را تحمل نمی کند و آبیاری نامنظم رشد آن را کاهش می دهد و حاشیه برگها را قهوه ای می کند. برای تعیین زمان مناسب برای آبیاری و خشک نشدن گیاه ، سطح خاک را بررسی کنید و در صورت کاهش رطوبت ، گیاه را آبیاری کنید. همچنین این گیاه به رطوبت هوا زیادی احتیاج دارد که با پاشش می توان آن را تأمین کرد.

نور:

گل چمن عروس مکانی تقریباً روشن را دوست دارد که نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد ، در غیر این صورت برگهای آن خشک و چروکیده می شوند و می سوزند و مناطق قهوه ای روی آنها ایجاد می شود. اگر نور محیط بسیار کم باشد ، علاوه بر عدم تشکیل گل ، برگها نیز کمرنگ می شوند. ساقه ها بیشتر رشد می کنند و فاصله برگها روی ساقه ها افزایش می یابد.

دما:

بهترین دما برای رشد آن 16-24 درجه سانتیگراد است. با افزایش دما ، رطوبت محیط نیز باید افزایش یابد. گرمای زیاد همراه با هوای خشک باعث پژمردگی و ریزش گیاه می شود. دمای سرد محیط باعث سیاه شدن برگها می شود

خاک:

تقریباً در تمام انواع مخلوط های خاک تهیه شده برای گیاهان گلدان می تواند رشد کند به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشند. همچنین از آنجا که این گیاه محیط کشت کمی اسیدی را دوست دارد ، برخی از تولیدکنندگان توصیه می کنند از پیت ماس ​​در ترکیب مخلوط کاشت این گیاه استفاده کنند. برای لقاح ، می توان هر دو هفته یکبار در بهار و تابستان با کودهای محلول برای گیاهان آپارتمانی تغذیه کرد ، اما با نصف غلظت معمول. در صورت نیاز به تکثیر گلدان ، این کار باید در بهار انجام شود. هنگام کاشت گیاه در گلدان جدید ، آنرا خیلی عمیق نکارید زیرا این گیاه ریشه کم عمق دارد و عمق 5/7 – 5 سانتی متر برای آن کافی است.

 

چمن عروس

چمن عروس

روش تکثیر گل چمن عروس 

ساقه ها در تماس با خاک به راحتی ریشه می گیرند ، بنابراین برای تکثیر آن می توانید از روش خواباندن ساقه استفاده کنید و پس از ریشه زدن ساقه ، آن را از گیاه مادر جدا کرده و در گلدان جداگانه ای به عنوان گیاه مستقل بکارید . تقسیم گیاه روش دیگر تکثیر این گیاه است که می تواند در بهار و هنگام تعویض گلدان گیاه انجام شود.

روش هرس گل چمن عروس

هلکسین گیاهی با رشد بالا است که باید به طور منظم هرس شود تا رشد ساقه های آن محدود شود. ساقه های خیلی بلند را می توان کوتاه کرد تا از بزرگ شدن آنها جلوگیری کند. البته این باعث رشد کامل و متراکم شدن جوانه های جانبی و پشت گیاه می شود که هر از گاهی می توان آن را از بین برد ، برخی از ساقه های اضافی مرکز گیاه را از بین برد.

 

عوارض و درمان گل چمن عروس

گیاه پژمرده شده و خود را انداخته است

هوا گرم و خشک است ، گیاه را به مکان خنک تری منتقل کرده و آبیاری کنید ، غبارپاشی را فراموش نکنید.

برگها در زمستان سیاه می شوند

هوا بسیار سرد است ، گلدان را به مکان گرمتری منتقل کنید.

برگها زرد شده و می میرند

خاک گلدان باتلاقی است ، از زهکش بازدید کنید ، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود ، همیشه قبل از آبیاری از سطح خاک بازدید کنید.

برگها دارای نقاط سوخته هستند

برگ های گل چمن عروس در اثر تابش مستقیم خورشید آسیب می بینند ، گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم ببرید

لکه های زنگ مانند روی برگهاست

 استفاده از مواد براق کننده برگ دلیل آن است ، از آنها استفاده نکنید ، سمپاشی با آب ولرم نیز برگ ها را تمیز می کند.

برگها مملو از حشرات ریز سفید رنگ است

طبق دستورالعمل گیاه را با حشره کش نفوذی سمپاشی کنید

برگها چروکیده و آویزان هستند

 گیاه تشنه است ، گلدان را به مدت 15 دقیقه در یک ظرف پر از آب قرار دهید ، اسپری را فراموش نکنید ، آبیاری را تنظیم کنید

تقسیم ریشه

در ابتدای بهار و آغاز فصل رشد ، گیاه پر شده را از گلدان خارج کرده و با مداد خاک اطراف ریشه را به آرامی برداشته و ریشه گیاه را با توجه به نوع رشد به چند قسمت تقسیم می کنیم ، به طوری که هر یک از آنها اگر قسمت ها ریشه و ساقه مطلوبی دارند ، تقسیم ها را در گلدان های جدید بکارید و تا دو روز اول آبیاری نکنید تا ریشه دهی را تشویق کنید.

هلکسین به دود آشپزخانه و گاز روغن حساس است ، این گیاه را در هوای غنی از اکسیژن نگه دارید. در کاشت گروهی ، به سختی تنه های برهنه و بدون برگ گیاهان دیگر را می پوشاند.

 

تراریوم چمن عروس ، بذر چمن عروس ، تکثیر چمن عروس ، قیمت چمن عروس ، چمن عروس بنفش ، چمن عروس ابلق ، فیلم تکثیر چمن عروس ، گل چمن عروس صورتی ، قیمت بذر چمن عروس ، انواع چمن عروس ، فیلم تکثیر چمن عروس ، شرایط نگهداری چمن عروس صورتی ، خرید بذر چمن عروس ، نحوه کاشت بذر چمن عروس ، خرید بذر چمن هلکسین ، پرپشت شدن چمن عروس ، چمن عروس بنفش ، خرید گل چمن عروس ، هرس چمن عروس ، گل چمن عروس صورتی ، چمن عروس مینیاتوری ، شرایط نگهداری گل چمن عروس ، گل آویز عروس ، نحوه کاشت بذر چمن عروس ، قیمت گل چمن عروس

دیدگاهی در مورد “گل چمن عروس | معرفی 9 ترفند نگهداری و تکثیر و هرس هلکسین

 1. مهسا گفت:

  ازکجا میتونم خرید کنم

  1. fati گفت:

   سلام دوست عزیز وقت بخیر
   برای خرید می تونید با شماره تماس موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *