آموزش باغبانی

هر آنچه که باید درباره ی نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی بدانید!!

کوددهی گیاهان آپارتمانی

کوددهی گیاهان آپارتمانی یکی از مهم ترین مسائلی است که برای مراقبت از گیاهان باید رعایت شود. به گل ها مواد معدنی مورد نیاز را می دهد و آنها را تازه تر از همیشه می کند. اگر مقدار کود در خاک گیاه از حد مجاز بیشتر شود، گیاه آسیب جدی می بیند، بنابراین باید اطلاعات دقیقی در مورد نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی داشته باشید. برای خرید نهال در انواع و اقسام آن روی لینک کنید.

انواع کود مخصوص گیاهان آپارتمانی

انتخاب کود برای گل های داخلی بستگی به نوع گل دارد. این کودها برای انتخاب به چند دسته تقسیم می شوند. کودهای شیمیایی، کودهای آلی یا ارگانیک و کودهای آلی کودهایی هستند که می توانید برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی خود استفاده کنید.

از بهترین کودهایی که می توانید برای گیاهان داخلی استفاده کنید می توان به NPK، کریستالون، کود آهن، سوپر فسفات و … اشاره کرد. به فروشگاه نهالستان باغ نت بروید کودهای NPK ترکیبی از عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. این کود حاوی بیشتر مواد لازم برای زندگی گیاهی شماست.کریستالون یکی دیگر از کودهای شیمیایی است که برای گیاهان داخلی استفاده می شود.

کود برای گل های داخلی قبل از خرید و کوددهی گیاهان آپارتمانی ، باید نوع کود مناسب برای گیاه خود را بشناسید. توجه داشته باشید که نباید انواع کودهای شیمیایی را در گلدان قرار دهید. مالچ به عنوان بهترین کود آلی در نظر گرفته می شود و تقریباً برای همه گیاهان داخلی توصیه می شود. خاک برگی از پوسیدگی برگ درختان به دست می آید و فواید زیادی دارد. کود دامی و ورمی کمپوست از جمله کودهایی هستند که به عنوان کودهای بهبود دهنده گل های داخل خانه به شمار می روند.

یکی دیگر از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی، پوکه است. می‌توانید از این ماده برای بهترین رشد ساکولنت‌ها استفاده کنید، فقط حتماً آن را با خاک گلدان، کمپوست و ماسه درشت مخلوط کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. سنگ پا ممکن است حاوی مواد مغذی بهتری باشد. همچنین این ماده بستری عالی برای بهبود زهکشی و هوادهی کاکتوس ها و ساکولنت ها به شمار می رود و یکی از بهترین پیشنهادها برای این نوع گل ها محسوب می شود.

اگر با نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی آشنایی ندارید با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم.

برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

برای بقای مطلوب، گیاهان آپارتمانی به کودهای حاوی نیتروژن، فسفر، پتاسیم، مس، بور، آهن و کلسیم نیاز دارند. اگر روش کود دهی به گیاهان آپارتمانی را بلد باشید و عناصر ذکر شده به مقدار مناسب در خاک وجود داشته باشد، روند مثبتی را در گیاهان مشاهده خواهید کرد. وجود پتاسیم و فسفر باعث شکوفایی گیاه می شود. همچنین این عناصر باعث رشد بهتر گیاهان می شوند.

همانطور که گفته شد، اصلی ترین نکته ای که باید در مورد اصول آبیاری گیاهان سرپوشیده بدانید، توجه به نوع گیاه قبل از خرید کود است. به عنوان مثال، کمپوست پیت ماس ​​برای گیاهانی که محیط اسیدی را ترجیح می دهند توصیه می شود. همه گیاهان برای رشد خوب به خاک غنی از مواد معدنی نیاز دارند تا بتوانند مواد مغذی لازم را تامین کنند. به طور کلی بیشتر خاک گلدان مناسب نیست و برای جبران این کمبود بهتر است از کود استفاده شود.

هنگام کود دهی به گیاهان آپارتمانی باید میزان مصرف را بدانید. تصور نکنید که کود کم و بیش باعث رشد گل می شود! گیاهان دسترسی محدودی به مواد معدنی دارند و بنابراین نباید مواد مغذی بیش از نیاز خود در خاک داشته باشند. وجود مواد مقوی مختلف می تواند به ریشه آسیب برساند و در نهایت منجر به مرگ گیاه شود. یکی از عواملی که منجر به سوختن نوک برگ ها و مرگ گیاه می شود این است که خانم های خانه دار نمی دانند چگونه کود را تهیه کنند.

از طرفی اگر مقدار کمپوست در خاک زیاد باشد می تواند زمینه رشد قارچ ها و میکروارگانیسم ها را افزایش دهد. البته مقدار کود نباید کم باشد. قبل از خرید می توانید نحوه کود دهی به گیاهان آپارتمانی را از گلفروش بپرسید، مثلاً اگر می خواهید از پوکه و پرلیت استفاده کنید، ترکیب آن در مقایسه با خاک معمولی، کمپوست و ماسه درشت باید 25 درصد باشد.

گیاهان آپارتمانی به چه مقدار کود نیاز دارند؟

ترکیب هر کود متفاوت است و به نوع خاک، خاک و پوشش گیاهی شما بستگی دارد. بهترین راه برای تعیین مقدار کود مورد نیاز این است که دستورالعمل های نوشته شده روی بسته کود را دنبال کنید. اگر از کود حیوانی برای گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید، باید اجازه دهید به خوبی تجزیه شود. شکستن قفس حیوانات باعث از بین رفتن حشرات، علف های هرز و حشرات موجود در قفس می شود.

کود حیوانی تازه بوی بدی دارد، بعلاوه دانه ها، تخم حشرات و غیره وجود دارد که از رشد گیاهان جلوگیری می کند. برای تبدیل کود حیوانی به هوموس باید در شرایط خاصی در خاک باشد و پوسیده شود. کود حیوانی مرغوب بی بو و تیره رنگ است.

یکی دیگر از مواد مغذی که گیاه باید به آن برسد آهن است. گیاهان نیز دچار کمبود آهن خواهند شد و باید با استفاده از قرص آهن به این خاک مقوی بدهید. اگر علائمی مانند زردی برگ ها، رگه های سبز، لکه های قهوه ای روی برگ ها و خشک شدن آنها در گیاه آپارتمانی خود مشاهده کردید، باید به گل آهن اضافه کنید. قرص های آهن را در آب حل کرده و محلول را روی برگ ها بریزید. البته می توانید با این آب گیاه را آبیاری کنید.

کمپوست سازی در خانه می توانید در خانه با استفاده از پوست میوه، چای کیسه ای، پوسته تخم مرغ و ضایعات سبزیجات کمپوست کنید و به خاک گلدان خود اضافه کنید. برای تهیه کمپوست باید برگ ها را در ته سطل قرار دهید و خاک را روی آن بریزید و کمپوست را به خاک اضافه کنید. بعد از انجام این کارها 15 سانتی متر خاک روی زباله ها ریخته و درب آن را ببندید. برای گردش هوای تازه باید سوراخ هایی در درب ایجاد کنید.

اگر در منطقه سردسیری زندگی می کنید و می خواهید کمپوست کنید، سطل را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا کمپوست در زمان کمتری تجزیه شود. با تهیه کمپوست خانگی می توانید در هزینه های مراقبت از گیاه صرفه جویی کنید و کمپوست سالم به دست آورید.

چه زمانی گیاهان آپارتمانی به کود نیاز دارند؟

نکته دیگری که باید قبل از کود دادن به گیاهان داخلی خود در نظر بگیرید، زمان مناسب برای انجام این کار است. بهترین زمان برای کوددهی برای اکثر گلها یکسان است. و این کار باید در حین رشد انجام شود.معمولا گیاهان در تابستان و بهار بیشتر رشد می کنند پس باید در این زمان کوددهی کنید. سعی کنید در زمستان کود ندهید. حتی گیاهان همیشه سبز در زمستان و پاییز نسبت به سایرین به کود کمتری نیاز دارند. زیرا سرعت رشد همه گیاهان در این مدت کند می شود.

از آنجایی که در این فصول شرایط رشد برای گیاهان وجود ندارد، کوددهی به هیچ وجه توصیه نمی شود. کود دادن به گیاهان در پاییز و زمستان باعث افزایش رسوب خاک و جلوگیری از تامین آب و رشد بهتر ریشه می شود. البته بسته به فصل لقاح می توانید نوع آن را تغییر دهید. این کود علاوه بر اینکه در رشد بیشتر میوه موثر است، در رشد و تقویت ریشه نیز تاثیر بسزایی دارد. همچنین کودهای پتاسیم باعث مقاومت بیشتر گیاه در فصل سرد می شود.

اگر گیاهی در خانه دارید که همیشه سبز است و در زمستان به رشد خود ادامه می دهد، باید میزان کود دهی را کاهش دهید. سعی کنید مقدار کود را به نصف یا حتی 1.4 کاهش دهید و زمان ساخت آنها را افزایش دهید. نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی در فصول مختلف ارتباط مستقیمی با نوع گیاه دارد و سطح آن را باید خودتان تعیین کنید. فقط توجه داشته باشید که کود دادن به گیاهان آپارتمانی در بهار و تابستان با پاییز و زمستان بسیار متفاوت است.

کود بیش از اندازه چه عارضی بر روی گیاهان آپارتمانی دارد؟

همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از کود کمتر فواید بیشتری نسبت به استفاده از کود بیشتر دارد! یکی از اثرات اصلی استفاده زیاد از کود، شوری خاک است. وقتی خاک خیلی شور شود به ریشه آسیب می رساند و گیاه می میرد. خواص گیاهی که خاک آن شور است بسیار شبیه به کمبود آب در گلدان است. بسیاری از اوقات در این مرحله مردم فکر می کنند که می توانند با آبیاری بیشتر گیاه را احیا کنند، اما اگر خاک را تغییر ندهید، باید برای مرگ گیاه خود آماده شوید.

برای جلوگیری از این مشکل، باید کود را طبق دستورالعمل استفاده شده ترکیب کنید. به یاد داشته باشید که غلظت کود نباید از توصیه کتبی تجاوز کند. برخی تصور می کنند که اگر مدت زیادی آبیاری کرده باشند، می توانند با افزایش غلظت کود، رشد گیاه را جبران کنند. این باور بسیار اشتباه است و اگر این کار را انجام دهید آسیب زیادی به گیاه وارد خواهید کرد. برای ایمن نگه داشتن گیاه از آسیب در هنگام کود دهی بیش از حد، خاک اطراف ریشه باید اصلاح شود.

البته کوددهی بیش از حد گیاهان آپارتمانی باعث مرگ گیاه نمی شود، در برخی موارد برگ های گیاهان کدر شده و ریشه ها ضعیف می شوند. اگر در خانه متوجه این تغییرات شدید، خاک را سریع عوض کنید تا آسیب نبیند. گیاهان نیازی به کود ندارند و می توانید در این مدت کود بدهید. از کودهایی استفاده کنید که نیتروژن کمی دارند و به ریشه آسیب کمتری می زنند.

چگونه تاثیر کود زیاد را از بین ببریم؟

اگر سریع به سراغ گل هایی بروید که کود زیادی دریافت کرده اند، در مدت کوتاهی دوباره زنده می شوند. چند نکته را باید در نظر داشت. ابتدا باید به گل های خشک ضعیف توجه کنید. گل ها را در محیط دلخواه خود قرار دهید و بگذارید به حالت عادی برگردند. یکی از مهمترین کارهایی که باید بعد از پژمردگی گلها در اثر کود زیاد انجام داد، تغییر خاک است.

همانطور که گفته شد اگر کود زیادی به خاک اضافه شود، خاک شور شده و از رسیدن آب به گیاه جلوگیری می کند. خاک اطراف ریشه را بردارید و جایگزین کنید. برای آموزش نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی می توانید به قسمت های قبلی این مقاله مراجعه کنید. حالا حتما این سوال برای شما پیش می آید که چطور بفهمید خاک زیاد است یا نه.

برای این کار ابتدا باید خاک را آزمایش کنید. سفیدی و سختی خاک از شاخص های اصلی خاک غنی از کود است. این خاک باید در اسرع وقت تعویض شود تا مشکلی ایجاد نشود.

دانستن اصول و روش های کوددهی گیاهان آپارتمانی یکی از مهم ترین نکاتی است که برای مراقبت از این موجودات زیبا باید بدانید. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد نحوه کوددهی گیاهان آپارتمانی ارائه کرده ایم. اگر سوالی در مورد کود برای گل های داخلی دارید می توانید از کارشناسان باغ نت بپرسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *