آموزش باغبانی

راهنمای کاشت و نگهداری درختچه انار زینتی

معرفی درختچه های انار زینتی

درختچه انارزینتی با نام علمی Punica granatum nana معروف به گلنار ؛ بومی ایران و عراق ، گونه کوتوله ای از درخت انار با گلها و میوه های زینتی کوچک است. انار زینتی گلهای کمی و پر دارد ، کل نوع آن میوه نمی دهد و در رنگ های مختلف گرم ، آلو و مارمالاد موجود است.
گلهای انار زینتی شبیه گیاه انار زینتی است ، گلها می توانند قرمز روشن یا سفید مایل به صورتی باشند. انار زینتی نیز به صورت بونسای پرورش داده می شود.
نیازهای اکولوژیکی برای حفظ انارهای زینتی
آب و هوا: برای مناطق گرم مناسب نیست. اما در بیشتر مناطق دیگر این مزاج قابل تحمل است. این می تواند در برابر درجه حرارت بالا و رطوبت کم و همچنین دمای پایین مقاومت کند ، بنابراین برای مناطق خشک مناسب است.

نور و دما: بهترین منظره در آفتاب کامل.

خاک: خاک زهکشی شده را ترجیح می دهد. خاک بد را به خوبی تحمل می کند ، اما هنگامی که مقداری مواد آلی قبل از کاشت به خاک اضافه شود ، بهترین رشد را دارد.

نحوه کاشت و پرورش انار زینتی

تکثیر: از طریق قلمه های نیمه چوبی گرفته شده در تابستان یا اوایل پاییز یا قلمه های چوبی گرفته شده از جنگل های خواب آور تکثیر می شود.
آبیاری: درختچه انار خشکی را تحمل می کند ، اما اگر گاهاً در هوای گرم و خشک آبیاری عمیق شود ، رشد بهتری خواهد داشت.
کوددهی: در اواخر زمستان یک غذای کامل گیاهی به گیاه بدهید.
مشکلات انار زینتی: این گیاه از نظر آفات و بیماری های حشرات مشکل خاصی ندارد.
گلدهی انار زینتی: از اواخر بهار تا تمام تابستان.
میوه: میوه خوشمزه و زیبای انار از اواخر تابستان تا اوایل زمستان بر روی درخت دیده می شود که می توان آن را نیز خورد.
هرس (اصلاح) انار زینتی: برای دادن شکل خاص به درختچه انار و حفظ رشد متراکم درختچه ، آن را در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس کنید.

روش تکثیر انار زینتی

از طریق قلمه های نیمه خشبی برگرفته در تابستان یا اوایل پاییزیا قلمهای خشبی برگرفته از چوبهای در حال خواب زمستانه تکثیر می شود.

 

نحوه کاشت بذر انار زینتی

ابتدا بذرها را ۲۴ ساعت درون آب ولرم خیس کنید و در این مدت ۲ مرتبه آب را تعویض کنید تا آب نگندد. بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه می دارد.

ترکیب خاک برای کاشت بذر انواع گیاهان f1 و خاص و کمیاب : ( ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت) البته از کوکوپیت خالی هم میتوانید استفاده کنید اما رشد بذرها خیلی به کندی و ضعیف صورت میگیرد برای تامین مواد مغذی جوانه ها بهتر است مقداری پیت ماس و یا اگر پیت ماس نداشتین از مقداری کود دامی یا ورمی کومپوست استفاده نمائید.

ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید. برای خزانه گرفتن گلدانی با دهنه بزرگ اما ارتفاع کم تهیه کنید و درون آن خاکی که ترکیب نموده اید را بریزید و آبیاری کنید تا خاک خوب خیس شود چون بعداز پاشیدن بذرها نمی توانید خوب آبیاری کنید.

حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید ، لایه خیلی نازکی از خاک ترکیبی که درست کردین را روی بذرها بریزید مقدار ریختن خاک بر روی بذرها به اندازه بذر شما بستگی اگر بذرها ریز باشند مثل بذر حسن یوسف باید لایه خیلی نازکی بر روی بذرها بریزید و کاملا روی بذر را نپوشانید چون بذرهای ریز زود پوسیده می شوند و اگر بذرها متوسط هستند حدود نیم سانت و اگر بذرها بزرگ هستند با توجه به اندازه بذر باید خاک طوری باشد که خاک روی بذر را خوب بپوشاند.

حالا مجدد به آن آب بدهید اگر بذرها ریز هستند آب اسپره کنید چون آبیاری به غیر از اسپره کردن باعث جابجایی بذرها میشود. او اگر بذرها درشت هستند به آرامی آب بدهید. سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت می گیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی چهار یا شش برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورد و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید. دمای مناسب برای جوانه زنی اکثر بذرها ۱۸ الی ۲۵ درجه می باشد .

 

مراقبت از انار زینتی

مرتبا به درخت انار خود آب بدهید تا خاک آن مرطوب باشد اما دقت کنید که خاک نباید خیس بماند. تا جایی به درخت آب بدهید که از سوراخ زیر گلدان خارج شده و وارد زیر گلدانی شود. سپس بگذارید خاک کمی خشک شود و سپس دوباره به آن آب بدهید. هرگز نگذارید خاک گیاه کاملا خشک شود.

در بهار و تابستان هر یک هفته در میان به گیاه کود همه منظوره بدهید. کود را پیش از مصرف رقیق کنید تا غلظت آن به نصف برسد.

هنگامی که گیاه دچار تنگی ریشه شد و فضا برای ریشه کوچک بود، برای تعویض گلدان اقدام کنید. برای این کار درخت انار را به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کنید. پیش از این مرحله گلدان انار را عوض نکنید.

در اوایل بهار درخت انار خود را هرس کنید. هر گونه شاخه و برگ مرده را قطع کنید و جدا کنید تا جایی که درخت به شکل دلخواهتان در بیاید و از حالت وحشی خارج شود. گهگاهی نوک شاخه های جدید را بچینید تا گیاهتان پر و انبوه شود.

رسیدگی به گلدان انار زینتی

درخت انار خانگی هر روز حداقل به چهار تا شش ساعت روشنایی روز نیاز دارد. در صورتی که نمی توانید این منبع نور را به صورت طبیعی تامین کنید، باید با مهتابی یا منابع دیگر نور مصنوعی مانند چراغ رشد (گرو لایت) آن را تامین کنید.

اگر در زمستان هوای داخل خانه تان خشک است، گلدان انار را در ظرف حاوی شن مرطوب بگذارید اما حواستان باشد ته گلدان در آب قرار نگیرد. خاک را کمی خشک نگه دارید و مراقب باشید در ماههای زمستانی بیش از حد به گیاه آب ندهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *