آموزش باغبانی

اصول کاشت و تکثیر گل مارگریت

معرفی گلهای مارگارت

مارگارت در اصل نوعی گل داودی است اما از نظر خصوصیات گیاه با گل داوودی متفاوت است. این گیاه علفی چند ساله است که اغلب پایه چوبی دارد و گاهی به صورت یک ساله رشد می کند. از گل های شاخه بریده برای قلمه زدن و کاشت در گلدان استفاده می شود. برگهای آن بوی گل داودی نمی دهد. مرکز گل کاملاً دیده می شود و به رنگ سفید یا زرد روشن است. گلها سفید ، زرد و صورتی با سایه های آبی و صورتی نارنجی است.

گیاه شناسی گل مارگارت

گل مارگارت با نام انگلیسی Shasta daisy و نام علمی Leucanthemum superbum از خانواده Asteraceae یک گیاه علفی چند ساله و چند ساله است که بیشتر به عنوان گیاه یک ساله کشت می شود. ساقه های این گیاه چوبی و گلهای آن پوسته پوسته و دارای دو نوع گلبرگ است. گلبرگ زبان سفید و صورتی روشن و نوعی گل که در وسط گل دایره ای شکل است. این گیاه ارقام پا بلند و کوتاه دارد که برای تزئین دسته گل و ارقام پا کوتاه برای کاشت کف و فضای سبز استفاده می شود. گلدهی این گیاه از اواسط بهار است و تا پایان تابستان ادامه دارد.
مارگارت همچنین به عنوان گیاه زینتی Shasta شناخته می شود ، یک گیاه چند ساله محبوب است که گلهای سفید زیبا با مرکز زرد تولید می کند. این گیاه می تواند تا ارتفاع 60 تا 90 سانتی متر و عرض 30 تا 60 سانتی متر رشد کند و دارای برگ های دائمی سبز تیره است. گلدهی از اواسط بهار یا اوایل تابستان آغاز می شود و تا اوایل پاییز ادامه دارد. قطر گلها معمولاً 2.5 تا 5 سانتی متر است اما گاهی قطر گلها تا 10 سانتی متر نیز می رسد.
گلهای مارگارت از طریق بذر به راحتی رشد می کنند و در خاکهای ضعیف نیز رشد می کنند. این گل یک گل عالی برای گل های شاخه بریده است و در دسته گل ها استفاده می شود. گل مارگارت برای کاشت در باغها و باغات بسیار مناسب است و منظره بسیار زیبایی را ایجاد می کند ، همچنین می توان آن را در گلدان ها کاشت. گلهای مارگارت منظره ای فراموش نشدنی از زیبایی روی زمین ایجاد می کنند. گل مارگارت سرما را تا حد زیادی تحمل می کند و در مناطقی رشد می کند که دما در زمستان -1 تا -30 درجه سانتیگراد است.

شرایط اکولوژیک مورد نیاز مارگریت

نور مورد نیاز مارگریت:

نور کامل خورشید را نیاز دارد. باید جایی کاشته شود که حداقل شش ساعت آفتاب مستقیم به آن برسد.اما اگر گرما زیاد شود مثلا در وسط تابستان بهتر است در آفتاب کامل نباشد، چون ممکن است پژمرده شود و باید در منطقه ای نیمه سایه قرار گیرد.

آبیاری مارگریت:

سعی کنید در بین فواصل آبیاری سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید. رطوبت بیش از اندازه خاک در ابتدا منجر به ریزش برگ‌های گیاه می‌شود سپس ریشه‌ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب نیز منجر به چوبی شدن ساقه‌های پایینی گیاه می‌شود و برگ‌های پایینی گیاه خواهند ریخت؛ بنابراین با فرارسیدن تابستان و افزایش گرمای هوا میزان آبیاری این گیاه را افزایش دهید، اما باز هم یادآوری می‌شود که در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید.

خاک مورد نیاز مارگریت :

خاک باید نسبتاً حاصلخیز باشد اما بیش از حد غنی و مرطوب نباشد و به خوبی زهکشی شده باشد.استفاده از خاکبرگ و کود پوسیده، خاکی غنی با زهکش مناسب برای این گیاه ایجاد می کند.رطوبت بیش از اندازه برای این گیاه باعث پوسیدگی ریشه ها (ریزوم ها) می شود. آبیاری منظم در فواصلی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده باشد، باعث رشد و گلدهی بهتر می شود.

دمای مناسب مارگریت :

تحمل سرما در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. قسمت هوایی آنان با کاهش دما به زیر ۱۰ درجه به تدریج از می‌رود، اما قسمت زیرزمینی آن در برخی ارقام تا ۴- و در برخی دیگر ارقام تا ۲۰- درجه سانتیگراد می‌تواند دوام آورد. اگر گیاه را در فضای باز کشت کرده اید می‌توانید با فرارسیدن فصل زمستان ابتدا عمل قطع شاخسار هوایی گیاه از نزدیکی سطح خاک را انجام دهید. سپس لایه‌ای از موادی همانند خاک برگ یا کود پوسیده دامی بر روی زمین قرار دهید. این لایه ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های این گیاه را از یخزدگی محافظت می‌کند.

با گرم شدن هوا رویش ساقه‌های هوایی آغاز می‌شود و از نیمه بهار گلدهی گیاه آغاز می‌شود. بهترین دما برای گلدهی این گیاه حدود ۲۵ درجه سانیتگراد است و با گرم شدن بیشتر از اندازه هوا از گلدهی این گیاه کاسته می شود. به همین دلیل بهتر است که در طی تابستان‌های گرم مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب را برای این گیاه در نظر گرفت تا به گلدهی گیاه کمک شود.

 

روش های تکثیر مارگریت

۱- کاشت بذر:

می توان بذر مارگریت را در فضای باز یا در خزانه کاشت.اگر می خواهید در فضای باز بذر را بکارید، باید در بهار، زمانی که دما تقریبا بالا ده درجه رسیده است، این کار را انجام دهید.در ناحیه ای که آفتاب گیر باشد خاک را تا عمق ۲۵-۳۰ سامنتی متری شخم بزنید و با مواد آلی آن را تقویت کنید.

فراموش نکنید که خاک باید سبک باشد و اگر نیست زهکشی کنید.برای کاشت بذر در خاک دو سوراخ به عمق ۳میلی متر با فاصله های ۲۰-۲۵سانتی متری ایجاد کنید. بذر را درون آن قرار دهید و سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید.عمل جوانه زنی از ۷تا ۲۱ روز طول خواهد کشید.

برای کاشت بذر مارگریت در فضا بسته بهترین زمان اواخر زمستان است. بستری که می خواهید بذر را در آن بکارید پر از خاک سبک و تقویت شده کنید.بذر را در نور مستقیم قرار ندهید ولی حتماْ نور دریافت کند و مدام آن را مرطوب کنید. می توانید نایلونی که رنگ آن تیره نباشد رویش بکشید.عمل جوانه زنی از ۷تا ۱۴ روز ممکن است طول بکشد

۲– تقسیم بوته:

زمان مناسب‏ برای تقسیم بوته مارگریت فصل بهار است و گیاه قبل آن نباید آبیاری شود.گیاه را همراه با خاک‏ اطرافش از گلدان خارج کنید و به چند گیاه کوچک‏تر که داراى ریشه هستند تقسیم کنید. به این ترتیب دو یا سه گیاه کوچک‏تر خواهید داشت. حالا ریشه‏ هاى زاید و بلند و قسمت‏هاى پوسیده را با قیچى جدا می کنید.

از گیاهان مریض برای این کار استفاده نکنید.برای آماده کردن گلدان در کف آن دو سوراخ ایجاد کنید و به قطر حدود یک سانتی متر سنگ ریزه بریزید. تا حدود یک سوم گلدان را خاکی مخلوط از خاک باغچه, خاک ماسه ای و خاک برگ بریزید. گیاه را قرار داده و دوباره خاک بریزید، تا حدی که گیاه با خاک هم سطح شود. سپس آبیاری کنید.اگر قسمت آسیب دیده ای بود می توان با قچی جدا کرد.

۳- قلمه زدن ساقه:

برای قلمه زدن از گیاهی قلمه را تهیه می کنیم که ۱- جوان ولی بالغ باشد. ۲-مریض، آفت زده و آسیب دیده نباشد. ۳-کمبود مواد معدنی نداشته باشد.۴ – گیاه فصل جاری یا فصل رشد سال قبل باشد.

بهتر است صبح زود که گیاه مارگریت آماس و متوم است قلمه را تهیه کنید. برای تهیه آن قیچی هرس تیز یا چاقوی نازک و تیز لازم است.طول قلمه باید ۱۰تا۱۵ سانتی متر باشد. تمام برگ ها و گل ها و شاخه ها کنده شوند و فقط یکی دوتا برگ در نزدیک راس باقی بماند.خاک باید شنی یا ماسه ای درشت باشد که تونایی نگهداری آب و رطوبت زیاد را داشته باشد.نحوه قرار دادن آن و جهت آن مهم است. باید جهت آن گونه ای باشد که جوانه ها روبه بالا باشند و قلمه باید یک سوم یا یک دومش در محیظ کشت قرار گیرد.

محیط کشت مارگریت باید همیشه مرطوب باشد ، دما کلاْ باید خنک باشد و دمای خاک باید ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد. قلمه با این که نور خورشید دریافت می کند برای انجام عمل فتوسنتز و تغذیه ولی نباید در نور مستقیم قرار بگیرد.تا زمانی که قلمه محکم نشده باید مستمر مرطوب شود و دمایش خنک باشه تا بهتر و زودتر ریشه بدهد.

 

آفات و مشکلات مارگریت

معمولاً دچار این چنین مشکلی نمی شود ولی آفت های معمول آن کنه عنکبوتی و شته هستند(همچنین شپشک آردآلود) که از نشانه های آن زرد شدن قسمت های جدید گل و بدشکل شدن برگ ها است.راه حل آن استفاده از سموم تماسی, سیستماتیک است.

بیماری های آن هم معمولاْ در اثر نرسیدن نور کافی یا آبیاری زیاد یا هر دو ایجاد می شود که راه حل آن جدا کردن بخش های آسیب دیده و در صورت نیاز استفاده از قارچ کش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *