آموزش باغبانی

آموزش کاشت هسته سیب در گلدان در منزل

چگونه بذر سیب را بکاریم؟

برای پرورش درخت سیب نیازی نیست که بذر آن را از فروشگاه لوازم باغ خریداری کنید.
می توانید بذرها را در سیب بکارید. با این وجود ، رسیدن درختان سیب از دانه های موجود در سیب چندین سال طول می کشد و ممکن است میوه آن با میوه سیبی که خریداری کرده اید یکی نباشد.
تماشای جوانه ها به درختان سیب واقعی در طول سالها برای شما هیجان انگیز خواهد بود. ممکن است شما در حال یادگیری نحوه کاشت درختان سیب برای یک پروژه مدرسه باشید ، یا ممکن است در مورد یادگیری روند جوانه زنی و کاشت کنجکاو باشید. سرانجام از میوه هایی که نتیجه تلاش خودتان هستند لذت خواهید برد.

کاشت بذر سیب 3 مرحله دارد:

مرحله 1: دانه های سیب را استخراج و آماده کنید
1- مقداری سیب آماده کنید و دانه ها را از آن جدا کنید. چند عدد سیب رسیده بخرید ، سپس آنها را بخورید یا سیب ها را به نصف برسانید بدون اینکه به دانه ها آسیب برساند. تمام دانه ها را با احتیاط از سیب جدا کرده و جدا کنید.
اکثر درختان سیب کاشته شده توسط کشاورزان و باغداران از درختان پیوندی هستند و مستقیماً از طریق بذر کاشته نمی شوند. هرچه تعداد بیشتری بذر بکارید ، احتمال تبدیل شدن یکی از دانه ها به درختی که میوه آن سیب مورد نظر شما باشد ، بیشتر است.
تقریباً از هر ده دانه یک نفر به درخت سیب تبدیل می شود و میوه کافی برای خوردن تولید می کند. سعی کنید روند تهیه بذرها را از پاییز شروع کنید ، بنابراین با شروع فصل بهار ، بذرها برای کاشت آماده می شوند.
2- دانه ها را با دستمال کاغذی خشک کنید. بعد از استخراج بذرهای سیب ، آنها را در یک کاسه آب بریزید. بذرهایی که روی آب شناور هستند را دور بریزید زیرا احتمال رشد کمتری دارند. بقیه دانه ها را روی دستمال کاغذی بگذارید و بگذارید تا 3 تا 4 هفته خشک شوند. بذرها را هر 2 روز برگردانید تا از دو طرف خشک شوند.
3- دانه ها را با پیت ماس ​​مخلوط کنید. 2 روز پس از خشک شدن دانه ها ، کمی پیت ماس ​​آماده کنید ، چند قاشق غذاخوری پیت ماس ​​را روی حوله کاغذی بریزید. سپس آن را کمی مرطوب کنید. پیت ماس ​​و دانه ها را مخلوط کنید.

کاشت سیب

4- مخلوط دانه‌ها و پیت ماس را در یک بسته ریخته و در جای خنک نگهداری کنید. بعد از مخلوط کردن پیت ماس و دانه‌های سیب، مخلوط را داخل یک پلاستیک بریزید و آن را ببندید. با یک ماژیک تاریخ را روی بسته یاداشت کنید.

سپس بسته را به مدت 3 ماه در یخچال قرار دهید. بذرهای سیب برای جوانه‌زنی به سرمادهی نیاز دارند. با این کار روکش بیرونی سخت دانه نرم شده و رویان داخل دانه برای شروع جوانه‌زنی تحریک می‌شود. بعداز 3 ماه مخلوط را از یخچال بیرون اورده و فرصت دهید تا گرم شوند. حالا شما می‌تواند دانه‌های سیب را بکارید.

کاشت سیب

مرحله دوم: کاشتن دانه‌های سیب در فضای ازاد

1- باغ یا باغچه خود را از علف‌های هرز پاکسازی کنید. فضایی از حیاط یا باغ خود را که قصد کاشتن دانه‌های سیب را دارید مشخص کنید. زمین را با پاکسازی خاک از علف‌های هرز اماده کنید (علف‌های هرز را با ریشه بیرون بکشید ). همچنین زمین را از هرگونه سنگ و ریگ پاک کنید و کلوخ‌های بزرگ خاک را ازهم تفکیک کنید.

قسمتی از باغچه را انتخاب کنید که نور مستقیم خورشید را دریافت کند. خاک باید زهکشی خوب و مناسبی داشته باشد. خاک زهکشی شده ی خوب، یعنی خاکی که آب در ان بتواند بیشتر از اینکه در سطح خاک باقی بماند به اسانی دران جریان داشته باشد. خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد، معمولا رنگ تیره دارد و حاصلخیز تر است. ترجیحا دانه‌های سیب را در اوایل بهار بکارید.

2- به خاک کود اضافه کنید. قبل از اینکه بذرهای سیب خود را بکارید، باید مطمن شوید که خاک به اندازه کافی مواد مغذی داشته باشد. بعد از کندن علف‌های هرز، یک لایه 3 سانتی‌متری کمپوست را روی خاک اضافه کنید. کمپوست، خاک را با املاح و مواد غذایی کافی مجهز کرده وتهویه خاک را بهبود بخشیده و در نتیجه باعث زهکشی بهتر خاک می‌شود.

3- در خاک شیار ایجاد کنید. با دستان خود یا بیلچه باغبانی یک شیار به عمق 2/5 سانتی‌متر یا یک چاله کوچک در خاک ایجاد کنید. اگر قصد کاشتن تعداد زیادی بذر را دارید، یک شیار طولانی در خاک ایجاد کنید. بین شیارها 30 سانتی‌متر فاصله قرار دهید.

کاشت سیب

4- بذرهای جوانه زده را در زمین بکارید. بعد از حفرکردن شیارها، بذرهای سیب را در زمین بکارید و بین بذرها 30 سانتی‌متر فاصله قرار دهید. فاصله دادن بین بذرها فضای لازم برای رشد را به آن‌ها می‌دهد و باعث می‌شود بذرها بر سر املاح و مواد غذایی خاک با یکدیگر رقابت نداشته باشند.

کاشت سیب

5- جوانه‌ها را با خاک بپوشانید. بعداز کاشتن جوانه‌ها، یک لایه ی نازک خاک روی آن‌ها بریزید. یک لایه دو سانتی‌متری شن در اطراف جوانه‌ها بریزید.

شن از خاک در برابر سفت شدن و کبره بستن در هوای سرد محافظت می‌کند. هوای سرد مانع رشد جوانه‎ها در خاک می‌شود.

کاشت سیب

روش سوم: کاشتن بذرها درون گلدان در خانه

1- بذرها را از پیت ماس جدا کنید. برای کاشتن بذرهای سیب در گلدان، پلاستیک حاوی پیت ماس و بذرها را از یخچال بیرون بیاورید. بعد از اینکه بذرها 3 ماه در یخچال ماندند، حالا آماده کاشت می‌باشند.

بهترین زمان برای کاشت دانه‌ها اول بهار است. احتمال رشد درختان سیب در فضای باز بیشتر از فضای بسته است. یادتان باشد درختان سیب زمانی که در فضای باز کاشته می‌شوند عملکرد بهتری دارند.

کاشت سیب

2- گلدان را با خاک گلدان پر کنید. چند گلدان گیاهی تجزیه پذیر 15 سانتی‌متری تهیه کنید. بزرگی گلدان‌ها به تعداد بذرهایی که می‌خواهید بکارید بستگی دارد.

گلدان‌های گیاهی را با خاک گلدان پر کنید (به اندازه 2/5 سانتی‌متر در بالای گلدان جا نگه دارید). مطمن شوید که گلدان‌ها سوراخ‎های زهکشی در کف داشته باشند.

در صورتی که قصد دارید گیاه را بعدا در زمین بکارید، می‌توان آن را به همراه گلدان‌ تجزیه پذیر در زمین کاشت، در این صورت امکان ایجاد شوک در گیاه کمتر می‌شود. به همین دلیل استفاده از گلدان‌های تجزیه پذیر توصیه می‌شود.

کاشت سیب

3- درهر گلدان دو بذر بکارید. بعد از پر کردن گلدان‌ها با خاک لومی، دو سوراخ 5/2 سانتی‌متری به فاصله 8 سانتی‌متر از هم در خاک ایجاد کنید، سپس در هر سوراخ یک بذر بکارید. به دلیل اینکه برای رشد بذرها تضمین نیست، از بذر هر درخت سیبی که می خواهید، 5 الی 10 عدد بکارید.

کاشت سیب

4- جوانه‌ها را آبیاری کنید و بپوشانید. بعد از اینکه تمام جوانه‌ها را کاشتید، خاک را مرطوب کنید. این کار باعث حرکت دادن خاک می‌شود و در نتیجه جوانه‌ها به وسیله خاک پوشانده می‌شوند. اگر جوانه‎ها پوشانده نشوند، خاک اطرافشان را با ملایمت ابیاری کنید تا به وسیله خاک کاملا پوشانده شوند.

کاشت سیب

5- گلدان را در یک محل گرم و نورگیر در خانه قرار دهید. گلدان‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید، ترجیحا در یک گلخانه قرار دهید. خانه‌ای که گرم باشد و پنجره‌های زیادی داشته باشد محل مناسبی می‌باشد. سرانجام درختان سیب باید به زمین منتقل شوند چون در آنجا شرایط برای رشدشان محیاتر است.

کاشت سیب

6- گیاهان را 2بار در هفته ابیاری کنید. جوانه‌های درخت سیبی که در داخل خانه کشت می‌شوند، به 2 بار آبیاری در هفته نیاز دارند. خاک را به اندازه‌ای که مرطوب شود آبیاری کنید ولی بیش از حد آب ندهید.

7- باغ خود را برای کاشت نهال آماده کنید. نباید درختان سیب را تا ابد در خانه نگه داشت. زیرا درختان سیب در فضای باز بهتر رشد می‌کنند. چون در فضای باز نورخورشید، املاح خاک و فضای مناسب برای رشد درختان سیب محیا می‌باشد. در پاییز که بذرها خنثی هستند (فعالیتی ندارند)، قسمتی از زمین را از علف‌های هرز و سنگ‌های بزرگ پاک سازی کنید.

قسمتی از خاک را که زهکشی خوبی دارد انتخاب کنید. همچنین مکانی را برای کاشت انتخاب کنید که در معرض نور مستقیم خورشید باشد. برای افزایش مواد مغذی خاک، یک لایه 3 سانتی‌متری کمپوست یا کود به ان اضافه بکنید.

8- چاله هایی در خاک حفر کنید و گلدان‌ها را در آن‌جا قرار دهید. از یک بیلچه باغبانی برای حفر چاله‌ها استفاده نمایید. عمق چاله‌ها باید به اندازه گلدان‌ها باشد اما عرض آن‌ها دو برابر عرض گلدان‌ها باشد.

سپس گلدان‌های تجزیه پذیر که حاوی جوانه می باشند رادر هرچاله قرار دهید. گلدان‌های تجزیه پذیر سرانجام تجزیه خواهند شد. در نتیجه جوانه درختان سیب کاملا توسط خاک زمین احاطه خواهند شد. بعد از قرار دادن گلدان در زمین، شما شاهد رشد جوانه گیاه خواهید بود.

بعضی از گلدان‌ها دارای کفه‌ای می‌باشند که به راحتی از بین می‌روند. شما می‌توانید قبل از قرار دادن گلدان در زمین، کفه آن را جدا کنید

9- خاک و اب را اضافه کنید. چاله را با خک پر کنید. سپس گیاه و خاک را به مقدار کافی آبیاری نمایید. دقت کنید که اگر در اقلیم سرد زندگی می‌کنید، یک لایه ای 3 سانتی‌متری شن روی خاک اضافه کنید. شن از سخت و سفت شدن زمین در هوای سرد جلوگیری می‌کند.

همچنین بخوانید:

خواص دارویی و درمانی میوه سیب گلی یا رز آلو

معجزه سرکه سیب برای پوست : ۶ ماسک بی نظیر با سرکه سیب

فواید شگفت انگیز دمنوش سیب و دارچین برای رفع خستگی و سلامت بدن

روشی نوین برای تهیه پای پوره سیب زمینی با مایکروفر

سیب دوای دردهاست ! خواص بی نظیر انواع سیب برای سلامتی

سیب سیاه : سیاه ترین میوه دنیا

همچنین میتوانید برای خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *