آموزش باغبانی

راهنمای کاشت و پرورش شلغم

آموزش کاشت شلغم

چگونه می توان شلغم کاشت؟

شلغم با توجه به دمای محیط از اول آوریل تا اول ژوئیه کاشته می شود تا یک محصول رسیده بدست آید. اما برای کشت عادی ، بهترین زمان برای کشت شلغم پاییز و اوایل شهریور است که محصول بهتری برداشت می شود. دمای مناسب برای رشد شلغم 15 تا 18 درجه سانتیگراد است ، اما رشد آن در 7 درجه سانتیگراد ادامه دارد.

گیاه شناسی شلغم

شلغم (Brassica rapa rapa) گیاهی دو ساله است که به صورت یک ساله کاشته می شود ، از خانواده Brassicaceae است و بومی اروپا و آسیای میانه است. شلغم دارای برگهای بیضی شکل کشیده و کمی خشن است.
گلهای گیاه شلغم به صورت دسته ای روی شاخه های متعدد ساقه رشد می کنند. رنگ گلها زرد و به شکل صلیب است. غلاف حامل بذرها پهن و بلند است و هر کدام 15 تا 20 دانه دارند. ریشه شلغم برای تغذیه انسان استفاده می شود و خواص بسیاری دارد و برگ های آن توسط دام مصرف می شود.

انواع شلغم

ارقام شلغم بر اساس رنگ گوشت ریشه به دو دسته تقسیم می شوند. گروه اول گوشت سفید و گروه دیگر گوشت زرد دارند. معمولاً ارقام دارای گوشت سفید در سطح بالاتری از گوشت زرد کاشته می شوند ، زیرا ابتدا کیفیت ریشه آنها بهتر است. و دوم اینکه ، از برگ آنها برای غذا استفاده می شود. مهمترین ارقام شلغم با گوشت سفید عبارتند از: گل رز سفید سفید ، گلوله برفی ، تو کیکراس ، وایت فلت هلند و میلان سفید
ارقام با گوشت زرد شلغم شامل آبی آبردین ، ​​جاست رایت و گلدن توپ هستند. بعضی از ارقام شلغم فقط به دلیل استفاده از برگهای آنها کاشته می شوند ، مانند: Sun Top Vejpo و Shu Gwain

زمان کاشت شلغم

گیاهان شلغم با توجه به دمای محیط از اول آوریل تا اول ژوئیه کاشته می شوند تا محصول رسیده ای بدست آورند. اما برای کشت عادی ، بهترین زمان برای کشت شلغم پاییز و اوایل شهریور است که محصول بهتری برداشت می شود. در كشت معمولي شلغم بايد كاشت بذر ارقام زود رس در سپتامبر و اكتبر و بذر ارقام دير رس از آگوست تا سپتامبر انجام شود.

روش کاشت گیاه شلغم

کاشت شلغم به صورت دستپاش ( کرتی ) یا ردیفکاری ( خطی ) صورت می گیرد. واضح است در صورتی که از روش ردیفکاری استفاده شود ، از نظر زیبائی سطح کشت و آبیاری و سایر عملیات زراعی مزیت دارد. نحوه کاشت به این طریق است که بذر را به یکی از دو روش فوق در زمین اصلی می پاشند ، سپس با دندانه بذر را زیر خاک نموده آنگاه آبیاری میکنند. وجین کردن و تُنُک کردن و تعداد دفعات آبیاری اثر مستقیم در رشد گیاه خواهد داشت.

زمانی که بوته ها چند برگه شدند ، بوته های اضافی را از زمین خارج می سازند ، بطوریکه فاصله بین دو بوته از یکدیگر ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و فاصله خطوط در ردیفکاری ۲۰ سانتیمتر باشد. در تابستان و روزهای گرم آب بیشتری به زمین می دهند تا محصول آبدار و خوش طعم گردد.

کاشت شلغم

 

شرایط محیطی برای رشد گیاه شلغم

خاک: خاک شنی، ماسه ای، لومی مرطوب و خوب زهکشی شده، این گیاه در اکثر خاکها به راحتی رشد میکند.

ph خاک: بهتر است بین 6 تا 7.5 باشد.

نور: آفتابی- نیمسایه

دما: بهتر است دما کمتر از 10 درجه نباشد.

شلغم در مناطقی که یخ بندانهای شدید زمستانه ندارد به عنوان محصول تابستانه کشت می شود. گیاه شلغم خود را با هر نوع آب و هوائی وفق می دهد اما بهترین رویش در دمای متوسط و رطوبت نسبی زیاد رخ می دهد از آنجا که شلغم محصول فصل خنک است نسبت به یخبندان کمی مقاوم ولی نسبت به سرما حساس است.

آبیاری : گیاه شلغم به آبیاری زیاد نیاز دارد.

کودها و مواد غذایی: استفاده از کودهای دامی و شیمیایی، مقدار 20 تا 40 تن در هکتار کود دامی مناسب است کود دامی تازه نباید مصرف نمود همچنین کودهای شیمیایی باید دارای عناصر ازت فسفر و پتاسیم باشند.

بیماریها و آفات گیاه شلغم

بیماری ها و آفات شلغم همان بیماری ها و آفاتی هستند که به انواع کلم حمله می کنند از بیماریهای مهم کلم می توان از پوسیدگی سیاه و بیماری کلاب روت نام برد. عامل بیماری اخیرنوعی قارچ به نام Plasmodiomphora brassicaاست که باعث تورم و از هم پاشیدگی ریشه، توقف رشد و سبز کم رنگ شدن برگهای شلغم می گردد. در ضمن این قارچ به کلیه گیاهان تیره چلیپاییان حمله می کند.

از دیگر آفات مهم گیاه شلغم می توان از شته کلم، ساس قرمزکلم، انواع مگس کلم که برگهارا می خورند نام برد برای مبارزه با آنها از انواع سموم حشره کش استفاده می شود.

 

برداشت گیاه شلغم

محصول شلغم نیز مانند ریشه چغندر جمع آوری و برداشت می شود و تا زمانیکه ریشه جوان و کوچک است بطور دسته با برگ به بازار فرستاده می شود. ولی قسمت عمده محصول در پائیز بدست آمده و برداشت می شود در این صورت برگهای آنرا قطع کرده و ریشه آنرا مانند چغندر سالادی در ظروف مخصوص حمل سبزیهای ریشه ای به بازار می فرستند اگر مقدار کاشت کم باشد مخصوصاً در منازل می توان ریشه شلغم را بدون کندن از زمین در مزرعه یا باغچه برای فصل زمستان نگهداری کرد برای این منظور برگها را قطع کرده و ریشه را با مقداری خاک می پوشانند.

بذرگیری گیاه شلغم

برای بذرگیری از بوته های شلغم، در پائیز که برداشت انجام می شود، از میان شلغم ها، سالمترین و بهترین آنها را از نظر اندازه و ترکیب نگهداری و در محلی سرپوشیده زیر خاک یا ماسه خشک نگهداری می کنند. به ترتیبی که آنها یخ نزنند و برای جلوگیری از یخ زدن روی خاک را با کاه و یا برگ های خشک و یا پوشال می پوشانند. در اوایل فروردین ماه آنها را خارج ساخته و در زمینی که قبلا آماده کرده اند و دارای خاک خوب و قوی باشد به فاصله ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر از یکدیگر می کارند.

برای آنکه بخواهند بذر انواع مختلف این گیاه را تهیه کنند بایستی هرنوع آن را به فاصله زیاد و جدا از نوع دیگر بکارند. به این منظور بایستی مزرعه مناسبی داشت تا از تداخل انواع مختلف پرهیز شود و از دورگه شدن بذر شلغم ها جلوگیری گردد. اما اگر منظور فقط بذرگیری از یک نوع باشد نیازی به این احتیاط ها نیست.

پس از آنکه بوته های شلغم به گل رفت نوک خوشه های گل را قطع میکنند ، تا غلاف های پائینی بهتر تغذیه نموده و تقویت شوند. زمانی که غلاف ها زرد شدند آنها را با شاخه از بوته قطع نموده و در سایه خشک می کنند. سپس بطور ملایم آنها را تکان می دهند ( به زمین می کوبند ) تا بذرها از داخل غلاف خارج شوند. آنگاه بذرها را جمع آوری کرده در ظرف مناسبی نگهداری می کنند.

 

دیدگاهی در مورد “راهنمای کاشت و پرورش شلغم

  1. بابایی گفت:

    با سلام و تشکر نکات جالب و آموزشی نسبتا خوب است دست شما درد نکند.

    1. pouya گفت:

      سلام ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *