آموزش باغبانی

راهنمای کاشت و تکثیر درختچه پاچیرا

معرفی درختچه پاچیرا

درختچه پاچیرا یکی از لوکس ترین گیاهانی است که می‌توان در اپارتمان داشته باشید. این درختچه معروف به درختچه پولساز و شانس است و به همین خاطر دربین مردم بسیار پرطرفدار است.
پاچیرا یک گیاه پنیر بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که در باتلاق ها و علفزارها زندگی می کند. اخیراً به ایران وارد شده و با قیمت بالایی فروخته می شود. برای خرید نهال و درختچه پاچیرا می‌توانید به مراکز معتبر مراجعه کنید؛ همچنین این گل از آن دسته گل هایی است که می تواند مانند بامبو منشعب شود. با هم بافته می شوند تا کلیشه ای و جذاب به نظر برسند.
 
این گیاه بسیار سریع رشد می کند ، دارای برگهای بلند ، پنجه و رنگ سبز تیره است و ساقه صاف ، کشیده و کشیده این گیاه که غالباً برای زیباتر شدن آن بافته می شود ، توجه همه تماشاگران را به خود جلب می کند.
پاچیرا به راحتی در خانه شما زندگی می کند و رشد می کند. می توان گفت گیاهی است با انتظارات کم. کمبود آب ، نور غیرمستقیم پشت شیشه و نگهداری آسان از ویژگی های آن است ، همچنین گیاه بونسای خوبی برای کسانی است که به این گیاهان مینیاتوری علاقه مند هستند.

نیاز و نگهداری پاچیرا

آبیاری پاچیرا:

درختچه پاچیرا در زمستان هفته ای یک بار و در تابستان هفته ای دو بار به آب نیاز نسبتاً زیادی دارد. مراقب باشید هنگام آبیاری روی ساقه آب نریزد که باعث پوسیدگی ساقه در بیمار می شود.
از آبیاری زیاد خودداری کنید و مراقب باشید که در بین آبیاری ها خاک را آبیاری نکنید. آبیاری زیاد باعث زرد و سیاه شدن نوک برگ ها می شود.

رطوبت موردنیاز پاچیرا :

نیاز رطوبتی این درخت خوش یمن را با قرار دادن یک سینی حاوی سنگریزه و آب در زیر گلدان و همچنین اسپری کردن آب دو روز یکبار برطرف می شود.چون حداقل رطوبت مورد نیاز آن ۵۰% است.

نور مناسب پاچیرا :

درختچه پاچیرا نیاز به نور شدید دارد،ولی از آفتاب بیزار است ، در واقع میزان نور مورد نیاز برای این گل تا حد متوسط است و حتی تا سه روز اگر در سایه باشد مشکلی برای آن پیش نمی آید به همین دلیل جز گل های آپارتمانی محسوب می شود.

دما مناسب پاچیرا :

دمای متوسط خانه یعنی ۱۶ تا ۲۴ درجه را تحمل می کند.

خاک مناسب پاچیرا :

ترکیب پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت به صورت ۶۰ به ۴۰ به نفع پرلیت برای تهویه مناسب و زهکشی کافی مناسب است.

کوددهی پاچیرا:

ماهی یک بار تغذیه با کود کامل برای این گیاه کافی می باشد.

درختچه پاچیرا

تعویض گلدان پاچیرا

بهترین زمان برای تعویض خاک پاچیرا و گلدان پاچیرا به یک سایز بزرگتر در زمانی است که گیاه کمی به خواب رفته باشد . یعنی از اواخر پاییز تا اواخر زمستان . در این موقع سال چون پاچیرا رشد قابل توجهی ندارد و به حالت سکون در امده است براحتی می توان اقدام به تعویض خاک اطراف ریشه و گلدان آن نمود .

روش تکثیر پاچیرا

تکثیر از طریق بذر:

۲۴ تا ۴۸ ساعت بذر را در آب ولرم قرار دهید سپس در خاکی نرم و مرطوب به عمق ۱ سانت بکارید و روی لبه گلدان را به وسیله پلاستیکی شفاف کاور کنید گلدان را در اتاقی روشن با دمای ۲۴ درجه قرار دهید و منتظر سبز شدن باشید بعد از سبز شدن کاور را بردارید و گلدان به کنار پنجره شمالی انتقال دهید.

تکثیر از طریق قلمه:

ساقه های جدید را در آخر پاییز جدا کنید طوری که حداقل ۲ گره داشته باشند و در پرلیت یا پیت ماس فرو کنید بعد از ریشه دهی آن را به گلدان شماره ۶ حاوی خاکی سبک و پر انرژی انتقال دهید.

نکته: در فاصله دو آبیاری سطح خاک باید کمی مرطوب باشد ولی خاک نباید باتلاقی شود .بسته بودن زهکش ،زیاده روی در آبیاری موجب بیماری قارچی و پوسیدگی می شود.

 

با توجه به اینکه درختچه دارای برگ‌های بزرگی به رنگ سبز است، به دلیل الودگی ها ممکن است ظاهر زیبای خود را از دست بدهد، پس توصیه می‌کنیم که با روش های استاندارد برگ‌های آن را تمیز کنید این کار علاوه بر زیبایی باعث  بهبود عمل فتوسنتز  و افزایش اکسیژن رسانی به گیاه می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *