آموزش باغبانی

7 تفاوت اصلی اسفناج و برگ چغندر چیست؟ به همراه خواص

تفاوت اسفناج و برگ چغندر

تفاوت اسفناج و برگ چغندر

جایگزینی سبزیجات با غذاهای گوشتی هم برای محیط زیست و هم برای سلامتی انسان بسیار مفید است. سبزیجات برگ دار منبع خوبی از فیبر ، آهن ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. مصرف آنها می تواند به تقویت استخوان ها ، مغز ، قلب و سیستم ایمنی بدن کمک کند. سبزیجات برگ سبز گزینه های مناسب غذایی برای جلوگیری از سرطان ، حملات قلبی ، چاقی و پوکی استخوان است.

برای درک بهتر تفاوت برگ اسفناج و سبزی چغندر ، بهتر است با هرکدام از این سبزیجات آشنا شوید. برگ اسفناج همچنین یکی از غنی ترین منابع غذایی کورستین است ، آنتی اکسیدانی که به مهار التهاب ناشی از فعالیت سیتوکین های پروتئین کمک می کند.

برای خرید نهال و استفاده از مشاوره رایگان باغ نت کلیک کنید.

محققان حداقل 13 نوع مختلف از ترکیبات فلاونوئیدی را در اسفناج پیدا کرده اند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و دارای خواص ضد سرطانی هستند.

خواص ضد سرطانی این فلاونوئیدها در اسفناج به ویژه در ترغیب محققان برای تهیه عصاره های خاص این گیاه خوراکی برای استفاده در مطالعات کنترل شده بسیار موثر بوده است.

این عصاره‌های اسفناج در کاهش سرعت تقسیمات سلولی در بین سلول‌های سرطانی معده و نیز کاهش ابتلا به سرطان‌های پوستی در بین موش‌های آزمایشگاهی تاثیر به سزایی داشته‌اند.

از سوی دیگر کاروتنوئید موجود در اسفناج و سایر سبزیجات برگ پهن و سبز از دو روش با بروز سرطان پروستات در انسان مبارزه می‌کند.

این کاروتنوئید که نئوگزانتین نام دارد، نه تنها سلول‌های سرطانی پروستات را وادار به خود تخریبی می‌کند بلکه در روده‌ها به ترکیبات اضافی تبدیل می‌شود که نئوکروم نام دارند و مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی در این عضو می‌شود و آنها را در حالت توقف نگه می‌دارد.

ویتامین K موجود در اسفناج تقریبا و ‌٢٠ درصد از ارزش روزانه را در یک فنجان برگ اسفناج تازه داراست و همچنین بیش از ‌١٠٠ درصد ارزش روزانه این ویتامین نیز از یک فنجان اسفناج جوشانده شده تامین می‌شود که در حفظ سلامت استخوان‌ها نقش بسزایی دارد.

همچنین ویتامین K1 نوعی پروتئین غیر کلاژن اصلی در استخوان‌ها را موسوم به اولتئوکالسین فعال می‌کند که این ماده در نگه داشتن مولکول‌های کلسیم در داخل بافت‌های استخوانی نقش مهمی دارد.

بنابراین بدون وجود مقادیر کافی از ویتامین K1 ، میزان اوستئوکالسین در بدن کافی نبوده و در نتیجه ترکیبات معدنی استخوان‌ها دچار اشکال می‌شود.

برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های استخوانی ، دیابتی و قلبی – عروقی کمتر ماده‌ غذایی به لحاظ بهره‌مندی از تعداد قابل توجهی مواد مغذی کمک کننده با اسفناج قابل مقایسه است.

 

اسفناج یک منبع عالی و غنی از ویتامین C و ویتامین A است. این دو ماده مغذی آنتی اکسیدان‌های مهمی هستند که برای کاهش تعداد رادیکال‌های آزاد در بدن فعالیت می‌کنند.

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در آب و بتاکاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در چربی عمل می‌کنند. این دو آنتی اکسیدان گروهی را تشکیل می‌دهند که مانع از اکسیداسیدن کلسترول در خون می‌شود.

کلسترول اکسیده شده به هم می‌چسبد و در رگ‌های خونی دیواره‌هایی می‌سازد که می‌تواند باعث مسدود شدن رگ‌های خونی شده و در نتیجه منجر به بروز سکته‌ قلبی یا مغزی شود.

مصرف مقادیر زیادی ویتامین C و بتاکاروتن می‌تواند به پیشگیری از بروز چنین پیچیدگی‌هایی کمک کند و یک فنجان اسفناج جوشانده می‌تواند 294.8 درصد از ارزش روزانه ویتامین A و 29.4 درصد ارزش روزانه و ویتامین C را در اختیار شما قرار دهد.

این گیاه سرشار از عنصر منیزیم است که این ماده معدنی نیز می‌تواند در کاهش فشار خون بالا موثر بوده و در نتیجه بدن را در برابر ابتلا به بیماری‌های قلبی محافظت کند.

این گیاه خوراکی برای زنان در دوران عادت ماهانه که در معرض فقر آهن هستند، بسیار مهم است. افزایش ذخایر آهن با مصرف اسفناج ایده‌ مناسبی است به ویژه به این دلیل که در مقایسه با گوشت قرمز منبع شناخته شده‌ای از آهن است.

اسفناج آهنی را در اختیار بدن قرار می‌دهد که کالری بسیار کمتری دارد و کاملا فاقد چربی است. آهن از ترکیبات داخلی هموگلوبین خون است که اکسیژن را از شش‌ها به تمام سلول‌های بدن منتقل می‌کند و همچنین بخش کلیدی از سیستم‌های آنزیمی برای تولید انرژی و متابولیسم است.

برگ چغندر با اسفناج چه فرقی دارد ؟

برگ چغندر یکی از سبزی های برگدار است که به واقع نادیده گرفته شده است. این محصول که به نام برگ چغندر سوئیسی شناخته می شود، دارای برگ هایی شبیه به اسفناج یا کیل با ساقه هایی بلند است.

ساقه های برگ چغندر می تواند قرمز، سبز یا زرد باشد. همچنین، نمونه چند رنگ از آن نیز وجود دارد که به نام برگ چغندر رنگین کمانی شناخته می شود.

سبزی چغندر از همان خانواده چغندر است. این محصول می تواند 636٪ نیاز روزانه به ویتامین K را تأمین کند. بیشتر افراد به این ویتامین توجه نمی کنند ، اما ماده مغذی بسیار مهمی است. ویتامین K نه تنها به لخته شدن خون کمک می کند ، بلکه با فعال سازی پروتئینی که به جلوگیری از تجمع کلسیم در عروق کمک می کند ، در محافظت در برابر بیماری های قلبی نقش دارد.

تفاوت ظاهری برگ اسفناج و سبزی چغندر چیست؟

ساقه های سبزیجات چغندر طولانی تر از سبزیجات اسفناج است. از نظر رنگ ، سبزی اسفناج با سبز چغندر متفاوت است ، به همین دلیل سبزی اسفناج سبز است ، در حالی که سبزی چغندر می تواند ساقه های قرمز ، سبز یا زرد باشد. همچنین نمونه هایی از سبزیجات چغندر چند رنگ وجود دارد که به سبزهای چغندر رنگین کمان معروف است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *