آموزش باغبانی

فوت و فن کاشت و نگهداری یاس زرد

معرفی گیاه یاسمن زرد

یاس زرد مانند سایر یاس ها از خانواده زیتون است. درختچه یاس زرد حدود یازده گونه دارد که بیشتر آنها بومی آسیای شرقی هستند و فقط یک گونه بومی جنوب اروپا است.
کاشت و نگهداری این درختچه بسیار آسان است. به دلیل داشتن گلهای زرد ، از آن در طراحی ها بسیار استفاده می شود. بیشتر اوقات در طراحی ها از ژاپنی در کنار درختچه زرد یاس استفاده می شود. گلهای این درختچه در اوایل بهار و قبل از برگها ظاهر می شود. طول و عرض این درختچه حداکثر به 1.5 تا 2.5 متر می رسد که تقریباً 5 تا 10 سال طول می کشد.

گیاه شناسی بوته زرد یاس

یاس زرد درختچه ای برگریز از خانواده Oleaceae و بومی آسیای شرقی است ، اگرچه یک گونه بومی اروپا است که دارای قد رشد 1 تا 3 متر و گاهی تا 6 متر است. این درختچه پوستی قهوه ای خشن و خاکستری دارد. گلدهی در اوایل بهار و قبل از رشد برگ رخ می دهد.
گلهای زرد روشن که به چهار برش عمیق تقسیم شده و گلبرگها فقط در قاعده به هم متصل شده اند و به نور زیاد و مستقیم احتیاج دارند اما در مقابل سایه نیز مقاوم هستند و برگهای آن در پاییز بنفش می شود که یکی از زیبایی های این درخت است. از زمان گلدهی است. گونه های آن را می توان Forsythia Susensa نامید.

نیازهای اکولوژیکی بوته زرد یاس

سیستم های آبیاری:

بوته های یاس زرد بسته به ظرفیت خاکی که برای نگهداری آب استفاده می کنید ، باید هر روز یا یک روز در میان آبیاری شوند.
روشنایی:
درختچه یاس زرد دارای نور زیادی برای رشد و گلدهی بهتر است ، اما همچنین می تواند سایه جزئی را تحمل کند.
خاک:
بهتر است در خاکی که برای بوته زرد یاس استفاده می کنید از ورمی کمپوست استفاده کنید. خاک باید تخلیه شود تا آب را برای مدت طولانی نگه ندارد ، در غیر این صورت باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود.

درجه حرارت:

درختچه یاس زرد در برابر گرما و گرمای هوا مقاوم است. برای گلدهی بیشتر ، این درختچه باید در معرض سرما قرار گیرد.

یاس

روش تکثیر یاس زرد

یاس زرد در تابستان و پاییز با قلمه تکثیر می‌شود. در پاییز از روش خوابانیدن استفاده کنید وپاجوش‌ها را در پاییز حذف نمایید زدن قلمه در پایان گلدهی در پاییز می باشد که گیاه به خواب می رود از چوب های یکساله به اندازه ۱۲ سانت بریده و در جایی سایه درون خاک یا ماسه قرار دهید و یا آخر بهار از شاخه های سال جاری ببرید و درون خاک یا ماسه قرار دهید، تکثیر این گیاه از طریق بذر زیاد آسان نبوده و به سختی صورت می گیرد و ساده ترین راه این است که شاخه ی بلند گیاه رو انتخاب کنید و وسط یا نوک آن را در خاک بخوابانید در روی خاک و نقطه ی تماس رو با قمه زخم کنید و روی انرا خاک بریزید و در آخر بهار زمانیکه ریشه داد از شاخه مادری جدا کنید.

روش هرس یاس زرد

این درختچه به هرس نیازی ندارد و در واقع زیبایی آن به افشان بودن آن است ولی اگر خواستید هرس کنید چوب های خشک شده را جدا کنید ولی هرس کلی گیاه حتما باید پس از گل دادن انجام می‌شود تا در طول سال و زمان گلدهی شاخه های جدید تشکیل شود زیرا گل بروی شاخه های جدید تشکیل می شود .بعد از هرس درختان از چسب هرس استفاده کنید و هرس بی مورد باعث بروز و نفوذ آلودگی میشود.

کاربرد درختچه یاس زرد

یاس زرد به عنوان تک درخت و یا در ترکیب با درختچه های دیگر بخصوص به ژاپنی،اسپیره و ترون منظره زیبایی در فضای سبز ،پارک ها ، بلوارها ، بزرگراهها و میادین منظره بسیار زیبایی بوجود می آورد و نیز به عنوان پرچین نیز کاربرد دارد که ازهرس شدید برخوردار می شود که باید حتما در زمان درست انجام شود تا گلدهی آن ازبین نرود و نیز بدلیل اینکه موطن اصلی آن چین و ژاپن می باشد در باغ های ژاپنی نیز کاربرد دارد.

یاس زرد

آفات و بیماری های درختچه یاس زرد

گال یکی از شایع ترین بیماری های یاس زرد است که نقاط متورمی است که روی ساقه ایجاد میشود که مسبب آن یک نوع قارچ است که در صورت مشاهده شاخه را از پایین آن بخش ببرید و گیاهان خیلی آلوده رو از بین ببرید و محلول قارچ کش هم بزنید. و ابزارها رو هم ضدعفونی کنید.

بیماری بلایت که یک نوع بیماری قارچی است که با سوزش سرشاخه ها شروع می شود که سرشاخه ها را ببرید و قارچ کش بزنید.

نقاط دون دون قهوه های رنگ و زرد رنگ روی برگ ها نشانه ی بروز بیماری قارچی انواع مختلف هست که باز هم باید از پایین هرس بشود و برگهای آلوده چیده شده و دور ریخته بشود. همینطور باید اگه شدت زیاد است گیاه آلوده رو آتش بزنید.با قارچکش های محافظتی هم برای پیشگیری سمپاشی کتید.همنطور باید گیاه را تقویت کنید تا مقاومتش در برابر بیماریها زیاد شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت و تکثیر گل گندمی

فوت و فن کاشت و نگهداری گل زنجبیلی

روش کاشت و شرایط تکثیر گل حنا

separator line

همچنین میتوانید برای خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *