آموزش باغبانی

فوت و فن کاشت و نگهداری پلکترانتوس فورستری

معرفی Plectranthus forresteri

Plectranthus گیاهی حساس و چند ساله است که می تواند تا 10 اینچ طول و 36 اینچ عرض رشد کند.
این گیاه از هوای سرد متنفر است و در مناطق خاصی با آب و هوای نسبتاً گرم رشد می کند. این گیاه معطر است و برای نگهداری در ظروف و تراریوم و همچنین پاسیو ایده آل است. در بعضی از کشورها از برگ آن برای پخت و پز به عنوان ریحان استفاده شده است.

شرایط ذخیره سازی Plectranthus forresteri

روشنایی
در خارج از خانه ، Plektrantos در مکانهایی با سایه ، مانند بالکن ، پاسیو و تا حدی سایه دار – نیمه آفتاب ، به خوبی رشد می کند. می توانید گیاه را در مکانی قرار دهید که فقط چند ساعت نور صبح داشته باشد. اما اگر گیاه را در محیط داخلی پرورش دادید ، آن را در جایی که نور و آفتاب دارد قرار دهید. البته ، plectranthus می تواند نور کمتری را تحمل کند

آبیاری

گیاه را هر از گاهی آبیاری کنید. پلکترانتوس به آبیاری منظم نیاز ندارد. هفته‌ای یک بار آبیاری کافی است.

خاک

این گیاه مقاوم به خشکی را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. گیاه را در گلدان بکارید. می‌توانید آن را در کنار بقیه گیاهان سایه دوست مثلا بگونیا، گل حنا، فوشیا و حسن یوسف بکارید.

دما

این گیاه به سرما حساس است و باید از هوا و بادهای سرد به دور باشد در غیر این صورت می‌میرد. اگر گیاه را در گلدان کاشته اید و در بیرون از خانه پرورش می‌دهید، با فرا رسیدن زمستان آن را به درون خانه آورید. اما اگر در باغچه است روی آن را با پتو یا پلاستیک بپوشانید (اگر گیاه را با پتو می‌پوشانید باید در روز پتو را بردارید تا گیاه بتوانید نور جذب کند).

کوددهی

پلکترانتوس را ماهی یک بار با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

 

گلدهی پلکترانتوس فورستری

این گیاه در مناطق استوایی در اواخر زمستان تا اواسط بهار گل تولید می‌کند. انتظار نداشته باشید پلکترانتوس در مناطق سرد که به صورت گیاهی یک ساله پرورش داده می‌شود گل بدهد.

روش تکثیر پلکترانتوس فورستری

پلکترانتوس از طریق قلمه گیری تکثیر می‌شود. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آنها مشاهده می‌کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است.

تعویض گلدان پلکترانتوس فورستری

پلکترانتوس خیلی سریع رشد می‌کند و گلدانش را پر می‌کند. در این هنگام یا می‌توانید گیاه را یک هرس درست و حسابی کنید و یا می‌توانید آن را به گلدانی بزرگ‌تر منتقل کنید. برای تعویض گلدان، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود.

خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

 

هرس پلکترانتوس فورستری

هرس این گیاه پس از گل دادن میتواند به حفظ مرتب بودن شاخ و برگها و فشردگی ، و همچنین برای تشویق شاخه به دادن شکوفه بیشتر کمک کند.

آفات و بیماریهای پلکترانتوس فورستری

 • ساقه ها خم شده و گیاه خود را انداخته است : گیاه تشنه است، فوراً آبیاری نمایید، غبارپاشی را نیز فراموش نکنید.
 • برگ ها رنگ پریده اند و رشد گیاه کند شده است : نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تر با نور غیرمستقیم انتقال دهید.
 • نقاط قهوه ای روی برگ ها نمایان شده است : مواد براق کننده شیمیایی عامل آن است، از آنها استفاده نکنید. در صورت لزوم از غبارپاشی و یا پارچه نرم و اسفنج مرطوب حهت تمیز نمودن برگ ها استفاده کنید.
 • برگ ها خم شده و می ریزند : هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل گرم تری منتقل نموده، غبارپاشی در سایه را فراموش نکنید.
 • برگ ها زرد رنگ می شوند و می ریزند : خاک گلدان باتلاقی شده است، زهکش را بازدید و آب زیر گلدانی را خارج کنید. اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود و سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید. ته گلدان با آب زیر گلدانی در ارتباط نباشد.
 • سفیدک آرد مانند روی ساقه مشاهده می گردد و برگ ها نرم و آبکی شده اند :

  عامل آن قارچ «بوتری تیس» است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را به محل گرم تری منتقل نموده و آبیاری و غبارپاشی را تا رفع علائم کمتر یا متوقف کنید.

 • برگ ها چروک دار هستند و خشک می شوند : گیاه از تابش اشعه مستقیم آفتاب در رنج است، گلدان را به محل مناسب تر منتقل نمایید، برگ های خشک را حذف نمایید.
 • برگ ها در حالیکه سبز هستند سقوط می کنند : کمبود عناصر غذایی خاک گلدان عامل آن است، با تغذیه مصنوعی هر ۳ هفته یکبار کمبود را جبران کنید.
 • شاخه ها منحرف و دراز هستند : سن گیاه بالا است، از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.
 • برگ ها زرد و تار عنکبوت در سطح زیرین آنها مشاهده می شود : عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید، غبارپاشی و تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *