آموزش باغبانی

اصول کاشت و نگهداری بیلبرجیا

معرفی زغال اخته یا ایسکمی

بیلبرگیا عضوی از خانواده bromelidaceae با برگهای باریک و همیشه سبز است که به سمت بالا آویزان است و دارای یک ساقه گل است ، بنابراین معمولاً به عنوان یک سبد آویز استفاده می شود. این گیاه حداکثر سه سال یا بیشتر گل نمی دهد ، بنابراین گیاه خشک از قلمه هایی که در کنار مادر رشد کرده به عنوان منبع تکثیر استفاده می کند. بیلبرژ در برابر دمای پایین بسیار مقاوم است.

نیازهای اکولوژیکی بیلبرگیا

نور: نور مستقیم خورشید را برای مدت کوتاهی تحمل می کند ، بهترین نور برای آن نور زیاد غیر مستقیم است.
دما: حداکثر دمای لازم 27 در تابستان و 21 است. در زمستان می تواند تا 7 درجه مقاومت کند.
آبیاری: خاک را در بین دو آبیاری خشک کنید. اجازه دهید مقداری آب به پایه برگها نفوذ کند (در برابر پوسیدگی مقاوم است). در زمستان اجازه نفوذ آب به پایه برگها را ندهید.
رطوبت: با شروع گلدهی اگر هوا بسیار خشک باشد ، سمپاشی یک بار در هفته مشکلی ندارد. بهترین شرایط ساخت جزیره زیر گلدان است.
تغذیه: هر دو هفته یکبار با کودهای کامل تغذیه کنید.
خاک مناسب: خاک هلندی یا خاک کمپوست یا خاک و کود آماده شده
تمیز کردن برگها: جوانه های گرد و غبار و کثیف را اسپری کرده و آنها را با آب ولرم و بدون نمک تمیز کنید. مراقب باشید گلها خیس نشوند ، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تعویض گلدان Bilberry

گلدان را همیشه در اواخر تابستان که قلمه ها شروع به تغییر می کنند عوض کنید ، اساساً گیاه مادر خشک می شود ، وقتی ارتفاع قلمه ها به حدود 13 سانتی متر می رسد ، از گیاه مادر جدا شوید و آن را در گلدان جدید بکارید. به زودی قلمه ها تبدیل می شوند آنها برای گیاه مادر جدید هستند اما تا 2 سال گل نمی دهند.

روش تکثیر بیلبرجیا

جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت انها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه برای تکثیر این گیاه صورت می گیرد.

روش کاشت پاگیاه به این ترتیب است که با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پا گیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است.گیاه را از گدان ها خارج کنید و با چاقوی تیز پا گیاه را از بقایای گیاه مادر جدا کنید.گلدان های کوچک متناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب کنید و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب اماده و پا گیاه را درون گلدان ها کاشت نموده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم و سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید.

براکته های قرمز رنگ و گل آویزان در مقایسه با برگهای راست آن و استفاده به عنوان سبد آویزان نگاه هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

 

آفات و بیماریهای بیلبرجیا

برگها قهوه ای شده و خشک می شوند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید تا ابهای اضافی دفع شوند،آبیاری را تنظیم کنید.ولی مواظب باشید خاک ها باتلاقی نشوند.

برگها سیاه می شوند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ آلوده روی انها مشاهده می شود: قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از ابیاری بیش از اندازه و سردی هواست.در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.

حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را هر هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.
پرچمهای گل می پوسند: ابیاری بیش از اندازه انجام شده است.ابیاری را کمتر کنید.

گلها ظاهر نمی شوند: ممکن است مربوط به دو علت باشد:یا نور کم است که ان را به محل روشنتری منتقل نمایید.(افتاب را به راختی تحمل میکند) و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ است.ریشه های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند،از گلدان های کوچکتر استفاده کنید.

گلها خشک می شوند: هوا خیلی خشک است،رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.(به تامین رطوبت مراحعه کنید.)

در تابستان برگها می پیچند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.اگر این علائم در زمستان باشد علت ان گرمی هوا و یا ابیاری بیش از اندازه است.عوامل را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده می شود: حشره افت عامل ان است،در دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،با پنبه آغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

همچنین میتوانید برای خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه منید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *