آموزش باغبانی

اصول کاشت و تکثیر گیاه آلبوکا

معرفی گیاه Albuquerque

گیاه آلبوكرك این گل زیبا كه در ایران به گل بهاری یا مارپیچ نیز معروف است ، یك گیاه گلدار از خانواده مارچوبه است. یکی از معروف ترین گونه های گیاهی گیاه Albuca spiralis است.
این ماده عمدتا در آفریقای جنوبی و شرقی توزیع می شود و برخی از گونه ها در آفریقای شمالی و شبه جزیره عربستان یافت می شوند. این گیاهان از تیره شناخته شده اند و معمولاً به آنها نیلوفرهای لجنی گفته می شود.
این گیاهان چند ساله از پیاز رشد می کنند و می توانند تا یک متر رشد کنند. این گیاهان به طور کلی گوشتی و لعاب دار هستند. گلها نیز یکی از خوشبوترین گونه ها هستند ، خصوصاً در شب.
کشت و نگهداری گیاه آلبوکا برای مناطق معتدل مناسب است ، اما می توان آن را در گلخانه ها و آپارتمان ها نیز حفظ کرد. آلبوکرک با توجه به اینکه گیاهی خاص و کمیاب است تقریباً گران است و به دلیل تعداد محدود آن در کشور حتی به بیش از یک میلیون تومان هم رسیده است.

گیاه شناسی آلبوکرک

این گیاهان چند ساله از پیاز در حال رشد هستند. ساقه در برگها با یک خط به غلاف به صورت غلاف وجود دارد. آنها می توانند به بیش از یک متر برسند و به صورت صاف یا دودی هستند. آنها به طور کلی گوشتی با آب لعاب هستند که از نام رایج “نیلوفرهای لجن” الهام گرفته شده است.
حدود 60 گونه آلبوکا شناخته شده است و احتمالاً در سراسر جهان حدود 100 گونه داریم. حتی Stellarioides ، Coilonox ، Trimelopter و Battandiera گونه های مختلف یونجه هستند. محبوب ترین گونه Albuca nelsonii است که همیشه سبز و مقاوم در برابر سرما است.
این نوع گل برای مناطق معتدل بسیار عالی است ، اما می توان آن را در گلخانه ها یا آپارتمان ها نیز نگهداری کرد. برخی از گونه های آلوکا نیز بومی مناطق زمستانی یا خشک آفریقا هستند. که در زمستان شکوفا می شوند. شرط گلدهی آلبوکا این است که در بهار و تابستان در آفتاب کامل قرار گیرد و هر ساله خاک آن عوض شود و پیاز این گیاه استراحت کند.

روش نگهداری از آلبوکا

باید توجه داشته باشید این گیاهان بیرونی هستند و در سرمای زمستان هم در بیرون از منزل دوام می‌آورند اما به شرطی که از بعد از تعویض خاک و استراحت دو هفته‌ای به پیاز در اواخر فصل زمستان در بیرون قرار بگیرند و به شرایط محیطی عادت کنند.

خاک باید خشک شود و بعد آبیاری کنید. نور کم باعث کشیدگی و نازک شدن برگها می‌شود و نور زیاد باعث ضخیم شدن و محکم‌تر شدن آن ها.

بهترین حالت برای نگهداری در بیرون از آپارتمان در تراس یا حیاط می‌باشد که البته بهتره از سرمای شدید زمستان در امان نگه داشته شود. رطوبت مورد نیاز رو در فصل گرما باید تأمین کنید.

در اواخر پاییز و اوایل بهار گل می‌دهد و مجدد در زمستان برگها از بین می‌رود و در شروع بهار با تعویض خاک گیاه مجدد احیا می‌شود و از اواخر زمستان بعد از تعویض خاک کود ۲۰-۲۰ هر دو هفته یکبار تا زمان گلدهی باید داده شود و در زمان شروع گلدهی تا پایان سال قطع شود.

در صورت آبیاری زیاد قارچ گرفته و باعث پوسیدگی می‌شود و اکثراً بیماری رو از خاک می‌گیرند و به همین دلیل یکبار در هنگام تعویض خاک نیاز به آبیاری با سمکاربندازیم برای ایمن شدن بستر دارد و یکبار هم در اواخر تابستان.

 

تاثیر نور بر شکل برگهای آلبوکا

نور متوسط برگ های گیاه آلبوکا را به صورت علفی رشد می دهد و فر خوردگی های کمی برگ ها پیدا می کنند. ولی اگر نور کافی و زیادی به گیاه بتابد برگ ها قطور تر شده و فر خوردگی پیچش بیشتری پیدا می کنند.

اگر هم مکانی که گل آلبوکا را در آن نگهداری می کنیم دارای نور خیلی کمی باشد این گیاه برگ هایی به صورت علفی پیدا خواهد کرد و پیچشی هم نخواهد داشت.

نحوه کاشت بذر آلبوکا

خاک مناسب برای گل آلبوکا خاک شنی است. بذر برای سبز شدن احتیاج به نور دارد. بنابراین آنرا درون خاک نمی کاریم بلکه روی خاک می ریزیم و با یک لایه نازک سنگریزه درشت بذر را می پوشانیم.

آب را بر روی گلدانمان اسپری می کنیم تا خاک گلدان و بذرمان به طور کامل مرطوب شود و بعد روی گلدانمان را با نایلون می پوشانیم تا رطوبتبذرها حفظ شود. گلدان را در جای پرنور و تقریبا سرد قرار می دهیم.

دمای مناسب برای سبز شدن بذرها حدود ۲۲درجه سانتیگراد می باشد. مرتب چک می کنیم تا رطوبت گلدانمان از بین نرفته باشد و در صورت لزوم دوباره با آب روی آنرا مرطوب می کنیم به روش اسپری کردن. حدود ۳۰تا۹۰ روز سبز شدن بذرها طول می کشد. اگر می خواهید در منزل این گیاه را کشت کنید، بهتر است آن را در تراس یا حیاط نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *