آموزش باغبانی

اصول نگهداری و مراقبت از انواع گل رز

آشنایی با انواع مختلف گل رز

گل رز یکی از محبوب ترین گیاهان گلدار است که به دلیل داشتن گلهای زیبا و رایحه دل انگیز بسیار مورد توجه است. این گیاه یکی از گیاهان دائمی و مناسب برای فضای باز است که در طراحی فضای سبز کاربردهای زیادی دارد.
گل رز با نام علمی گل رز بومی مناطق معتدل آسیا است و گونه های مختلفی دارد. این گیاه را می توان هم در گلدان ها و هم در باغچه کاشت و نگهداری کرد.

مراقبت از گل رز

گل چیدن

گلهای دلپذیر را بچینید تا بوته گل رز شما بیشتر شکوفا شود. هنگام هرس ساقه های خشک شده و ساقه های نازک و ضعیف را از انتها ببرید تا ساقه های ضخیم تر بتوانند به راحتی رشد کنند.
تغذیه
در بهار و پاییز بوته های گل رز خود را با کمپوست و کود تغذیه کنید. در تابستان از کودهای پتاسیم و منیزیم استفاده کنید تا گل بهتری به شما بدهد. آبیاری منظم و اسپری ساقه و برگ گل های خود را فراموش نکنید.

پشتیبانی کنید

گلهای رز خزنده برای رشد به حمایت نیاز دارند. می توانید آنها را به یک غرفه ، ستون یا میله وصل کنید. گل های رز قدیمی و رزهای معمولی نیز نیاز به پشتیبانی دارند. یک تیرک محکم در کنار ساقه اصلی آنها قرار دهید و بوته گل رز خود را به آن گره بزنید.
شرایط اکولوژیکی ذخیره سازی گل رز
نور: نور مستقیم خورشید ، این گیاه تنها در صورتی گل می دهد که چندین ساعت از تابش مستقیم خورشید برخوردار باشد. در محیط های گرمسیری نقطه آفتابی را انتخاب کنید تا دمای محیط بالا نرود.
خاک: تقریباً در هر خاکی رشد می کند. به زهکشی خاک توجه کنید ، ریشه های این گیاه در خاک های سنگین از بین می رود.
آبیاری: هر زمان سطح خاک خشک شد ، آبیاری عمیق کنید.
دما: دما را بین 20 تا 25 درجه ترجیح می دهد.
کوددهی: استفاده از کود گلدار و کود 20-20-20 برای این گیاه مناسب است.
ازدیاد: این گیاه از طریق قلمه و پیوند تکثیر می شود.

گل رز

با انواع گل رز آشنا شوید

رز هیبرید چای

رز هیبرید چای بیشترین تعداد گل رز را دارد. از ویژکی های آن گل های های بزرگ تک، با ساقه هایی کشیده و بلند است. اگر روز گل ولنتاین را به دست آوردید، احتمالا یک رز چای هیبرید بوده. این رزها ایده آل برای برش هستند. بیشتر فصل گل دهی آن بهار و پاییز است. با این حال، انواع جدیدی از این گل اصلاح ژنتیکی شده تا مدت بیشتری در طول سال گل دهی داشته باشند.این گل به سرما حساس است و باید در زمستان محافظت شود. چای هیبرید تا 1 الی 2 متر رشد می کند.

رز فلوریبوندا

یک رز دورگه از ترکیب چای هیبرید و رز پولیانتا است.از ویژگی های آن با دوام بودن وگلدهی چهار فصل است. اگر دوست دارید تعداد زیادی گل رز در باغچه خود داشته باشید رز فلوریبوندا یک گزینه مناسب برای شماست،زیرا در زمان گلدهی بوته آن از گل های رز پوشیده میشود و شما به راحتی به علت داشتن ساقه هایی زخیم و محکم میتوانید آن ها را چیده و در گلدان نگه دارید.

رز گراندیفلورا

گراندیفلورها ترکیبی از چای ترکیبی و فلوریبند ها هستند. آنها مانند فلوربند ها اغلب دارای چندین جفت گل در یک شاخه هستند. از چای هیبرید گل های بزرگ و ساقه های طولانی را به ارث برده اند. گراندفلوراس می تواند تا ارتفاع 2 متر رشد کند.

رز مینیاتوری

همانطور که عنوان می شود، مینیاتورها کپی کوچکتر از گل های رز بزرگ هستند. گل های کوچک و شاخ و برگ و همچنین اندازه جمع و جور شان آن ها را قادر می سازد که گزینه مناسبی برای داخل یا خارج منزل باشند. آنها همچنین می توانند برای لبه ورودی ها، باغچه های کوچک و یا هر جا که درختچه ای با اندازه طبیعی مناسب نیست استفاده شود. اندازه بالغ مینیاتوری ها معمولا کمتر از نیم متر ارتفاع دارد.

رز بالا رونده

گل‌های رز بالارونده ، به طور یقین منظره زیبا و فوق العاده ای را در حیاط یا ورودی منزلتان ایجاد میکنند. شما میتوانید با کمی خرج کردن سلیقه و ایده زیبایی خاصی به این گل ها ببخشید.برای آن ها سازه تهیه کنید تا بتوانند به دور ان بپیچند و کمال زیبایی خود را به نمایش بگذارند.این رزها در طول روز به نور مستقیم خورشید نیازمندند ومیتوانید با کمی مراقبت و رسیدگی شاهد گل دهی آن در تمام طول تابستان باشید.

درختچه رز

اصطلاح “درختچه” انواع گل رز را پوشش می دهد، از نمونه های پر از گل تا رزهای تک گل. به طور کلی درختچه های در برابر بیماری ها مقاومند. اندازه آن ها با توجه به نژادشان متفاوت است و از 1 تا 3 متر یا بیشتر است.

رز زرد

کنترل و جلوگیری از بیماری در گل رز

بیماری هایی همچون خال سیاه، سفیدک و پوسیدگی در تابستان های گرم و مرطوب بیماری های شایع برای رز ها هستند ، حتی گونه های مقاوم به بیماری نیز ممکن است در معرض بیماری قرار بگیرند .برگ های ریخته رز ها را جمع آوری کنید و از آن ها دور کنید تا ریسک عفونت گیاه کاهش یابد ، در ضمن از قارچ کش ها هم می توانید استفاده کنید.

انتخاب گل رز مناسب

برای خرید انواع گل رز فقط محو زیبایی آن نشوید، نوع مناسب آن را انتخاب کنید.گونه های قدیمی به ندرت در تابستان گل میدهند در حالی که گونه های جدید این طور نیستند.

separator line

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد گل رز

معنی رنگ های گل رز

آموزش پرورش گونه های جدید گل رز

separator line

همچنین میتوانید برای خرید نهال به سایت باغ نت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *