آموزش باغبانی

کودهای مورد نیاز باغات پس از برداشت محصول

یافتن کود مناسب که یکی از کودهای مورد نیاز درخت است و همچنین تغذیه گیاهان یا درختان پس از برداشت مهم است. بعد از برداشت ، نوبت به دریافت مواد مغذی مورد نیاز گیاهان و درختان می رسد. فاصله برداشت میوه و ریزش برگ در درختان بسیار کوتاه و البته مهم است. در این دوره ، درخت به طور طبیعی مواد مغذی و کربوهیدرات ها را از برگها به جوانه ها و بافت چوبی منتقل می کند و خود را برای خواب زمستانی آماده می کند.

در ادامه می خواهیم کودهای مورد نیاز باغ ها را به شما معرفی کنیم.

زمان سنجی

بهترین زمان کود دهی درختان با مواد مغذی بعد از برداشت است. تا مواد مغذی را به خوبی جذب کند؛

  • برگ ها باید در وضعیتی مناسب باشند. پس نباید کوددهی را پس از ریزش برگ انجام دهید.
  • همچنین در این زمان ( دوره ی بین برداشت محصول و ریزش برگ) ریشه ها در بهترین حالت برای جذب مواد مغذی قرار دارند؛ پس بنابراین دوره بهترین زمان برای کوددهی به درختان است.

حال می خواهیم بدانیم که درختان در این دوره به چه نوع مواد مغذی احتیاج دارد. مواد مغذی که درختان نیاز دارند عبارتند از: کلسیم، روی، بور و نیتروژن.

1. کلسیم:

این عنصر یک ریزمغذی است که باعث سالم  ماندن میوه و گیاهان می شود. کلسیم نه تنها دیواره های سلولی را کنار یکدیگر قرار می دهد و آنزیم های خاصی را در گیاه فعال می کند ، بلکه در سازگار کردن گیاه و یا درختان با تنش های محیطی و بیماری ها نقش اساسی دارد.

پس باید در دوره ی طلایی ( دوره ی برداشت محصول تا ریزش برگ ) از کودهای حاوی کلسیم برای درختان استفاده کنید تا درختان برای شکوفه دهی و رشد میوه ها ( در فصل رشد آینده ) کلسیم مورد نیاز را به صورت ذخیره داشته و استفاده کنند.

2. نیتروژن:

نیتروژن نیز مانند کلسیم یک ریز مغذی است و وجود این عنصر برای سنتز اسید های آمینه و پروتئین ها در گیاه الزامی است و همچنین نیتروژن جزئی از ساختار کلروفیل برگ است.

با اینکه این عنصر در هوای نیز وجود دارد اما گیاه نمی تواند نیتروژن را بدین صورت استفاده کند و از این روی که گیاه این توانایی را ندارد و برای اینکه درختان دچار کمبود نیتروژن نشوند باید این عنصررا به شکلی برای گیاه فراهم کرد که برای خاک قابل جذب باشد. بدین منظور می توانید از کود های حاوی نیتروژن استفاده کنید

3. بور:

بور عنصری است برای گیاهان و درختان اهمیت زیادی دارد و برای اینکه تاثیر گذار باشد باید بلافاصله پس برداشت محصول استفاده شود همچنین عنصر بور در انتقال ساکاروز به قسمت های در حال رشد گیاه و همچنین گرده افشانی و تشکیل دانه نقش به سزایی دارد.

4. روی:

عنصر روی یک عنصر کمیاب است و کشاورزان و باغداران به این ماده توجه چندانی نمی کنند. اگر به کمبود روی در گیاهان توجه نشود درختان و گیاهان آسیبی جدی خواهند دید. روی در تشکیل و فعالیت کلروفیل و همچنین عملکرد چندین آنزیم و هورمون رشد اکسین نقش ویژه ای دارد.

اگر یک درخت و یا گیاه دچار کمبود روی باشد علائمی مانند لکه دار شدن شاخ و برگ ها و رشد نکردن برگ ها به درستی در درختان قابل مشاهده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *